Zmaji letijo naprej, za pravljično sedmico padla še Valencia

Eurocup 30. Mar 202221:53 > 23:48 0 komentarjev
Zmaji blestijo v Eurocupu, manj pa v državnem prvenstvu, kjer nastopajo s pomlajeno ekipo.

Košarkarji Cedevite Olimpije nadaljujejo noro serijo. Pred 4.500 navijači so v Stožicah v 17. krogu EuroCupa porazili še Valencio (82:76) ter tako vpisali že neverjetno sedmo zaporedno zmago v tekmovanju. Prvi strelec je bil Zoran Dragić s 17 točkami, pobral je tudi največ odbitih žog, skupaj z Alenom Omićem kar deset, ter minuto pred koncem zadel še odločilno trojko.

Ljubljanski košarkarski velikan v zadnjem obdobju razvaja svoje privržence. Potem ko so v nedeljo v trilerju v polnem Tivoliju porazili Partizan, šlo je za tekmo lige ABA, navijačev ravnodušnih niso pustili niti tri dni pozneje v Stožicah.

Še na začetku tretje četrtine se je sicer zdelo, da tokratni obračun ne bo kravžljal živcev vseh, ki so lepo napolnili dvorano. Na semaforju je bilo kar plus 16 v korist Ljubljančanov (55:39), a Valencia je pokazala to, na kar je pred tekmo opozoril slovenski reprezentant v vrstah Kataloncev Mike Tobey, da za njih ni predaje. Omeniti še velja, da Klemna Prepeliča zaradi zlomljene roke seveda ni bilo v kadru gostov.

Spodnji ring dvorane Stožice je bil dobro zapolnjen.

Znova odlični v zaključku

Pri 68:68 sredi zadnje četrtine se je tekma začela znova. Odločilne točke so si Ljubljančani priigrali s črte prostih metov. Obramba je bila v ključnem delu neprebojna, deloval je skok v obrambi, v napadu pa je štiri točke s črte dosegel kapetan Jaka Blažič, eno po tehnični napaki gostov Yogi Ferrell. V zadnji dve minuti so zmaji vstopili s 76:71. Ko je trojko dodal še Zoran Dragić, je bila sedma zaporedna zmaga pred vrati.

Domači so zdržali tudi zaključni nalet Valencie in vpisali še sedmo zmago zapored ter skočili že na 3. mesto lestvice. V zadnjem krogu bodo proti odpisanemu Patrasu igrali za potrditev visokega mesta, ki v osmini finala prinaša prednost domačega parketa. Ta bo ključna, odločala bo ena tekma.

Dragić je bil s 17 točkami prvi strelec, 13 jih je dodal Blažič, po 11 Ferrell in Edo Murić. Pri gostih je bil najboljši Martin Hermannsson s 16 točkami, 14 jih je dodal Tobey, ki je pred tekmo prejel tudi glasen aplavz s tribun.

Mike Tobey in Alen Omić sta pod košem uprizorila hud boj za vsako odbito žogo.

Jurica Golemac, trener Cedevite Olimpije: “Čestitke igralcem in navijačem, ki so bili znova enkratni. Res velika zmaga. Poudarjali smo, da bo pomemben skok, Valencia je najboljša v ligi v tem elementu. Uspeli smo pobrati ključno odbito žogo na koncu, kar je bil ključ do zmage. Pomagali smo si, uspeli doseči nekaj hitrih košev, pokazali smo karakter.”

Edo Murić: Po tej tekmi lahko rečem, da smo spet pokazali odlično formo. Videlo se je, da smo bili zadnje sekunde res utrujeni, vlekli smo zadnje atome energije, sploh po tekmi proti Partizanu, ko smo se zelo iztrošili. Valencia je odlična, ni se bilo težko motivirat, vesel sem, da smo speljali to do konca. Žal bi mi bilo, če nam ne bi uspelo, res smo uživali. Morda še bolje za gledalce, da je bilo napeto. Gremo naprej in komaj čakamo naslednjo tekmo.

Alen Omić: “Zelo pomembna zmaga, vemo, kaj nam pomeni. Zdaj smo lahko veseli, jutri pa moramo na to pozabiti. Čaka nas še veliko dela, saj prihajajo pomembni dvoboji. Takšne navijače potrebujemo, so nas šesti igralec. V tem vzdušju je lepo igrati. Uživamo!”

Zmaji poleteli v drugem delu druge četrtine

Začetek dvoboja je bil zelo reprezentančno obarvan. Uvodni štirje koši na tekmi so bili vsi izza črte, s strani treh slovenskih legionarjev. Jaka Blažič in Zoran Dragić za zmaje in dvakrat Mike Tobey na drugi strani. Domači so nadaljevali razigrano, gostje malce manj in hitro je bilo na semaforju že 18:9. Sledil je odgovor Valencie, ki je do konca prve četrtine prevzela vodstvo (20:22).

Na začetku drugega dela so bili Ljubljančani precej razglašeni, Katalonci so ušli na 23:31. Da njihovi ljubljenci potrebujejo pomoč so začutili domači navijači, nekajkrat je po dvorani odmevalo “Olimpija, Olimpija, zmaji so jim prisluhnili. Letelo je z vseh strani. Serijo trojk je začel Murić, nadaljeval Pullen in dokončal Ejim za eksplozijo v dvorani in delni izid 16:4.

Tudi minuta odmora gostom ni pomagala, zmaji so leteli naprej, pri izid 39:37 štiri minute pred polčasom tekmecu niso več dovolili niti točke, Blažič, Dragić in Omić pa so zadeli za novih 11 točk in plus 13 po dveh četrtinah (50:37).

Edo Murić

Črne minute v zadnji četrtini

Po odmoru sta bili moštvi precej manj strelsko navdahnjeni. Igra je bila agresivnejša, kopičile so se osebne napake, koši so bili redkejši. Tako je Melvin Ejim zaradi petih osebnih napak še pred koncem tretjega dela predčasno končal obračun. Vse bolj razdražene navijače sta na noge spravila Dragić, ki je zadel pod osebno napako in nato še Auguste, ko je za 66:54 zaključil s silovitim zabijanjem.

V zadnji četrtini se je ponovil slab začetek iz drugega dela. Najprej je Valencio z novimi petimi točkami približal Tobey, ko je trojko zadel še Lopez-Arostegui, se je tekma pri 68 začela znova. Domači so ključne trenutke odigrali bolje. Za plus pet je s črte prostih metov poskrbel Blažič, Dragić dodal trojko dobro minuto pred koncem, a zaključek je bil kljub temu še zelo vroč. Dokončno je zmago potrdil kapetan zmajev, ki je še enkrat več s črte prostih metov pokazal mirno kri in zmago pripeljal na varno.

EuroCup, 17. krog:

Cedevita Olimpija – Valencia 82:76 (20:22, 30:15, 16:19, 16:20)

Cedevita Olimpija: Pullen 11, Ferrell 10 (1:1), Ejim 3, Murić 11 (1:1), Auguste 8 (2:5), Blažič 13 (6:8), Omić 9 (3:4), Dragić 17 (0:1).
Valencia: Tobey 14 (1:2), Dubljević 10 (3:4), Rivero 10 (4:7), Claver 1 (1:2), Ferrando 2, Lopez-Arostegui 13 (3:3), Hermannsson 16, Labeyrie 6 (2:2), Puerto 2, Pradilla 2.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 13:20, Valencia 14:20.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 13:30 (Dragić 3, Pullen 3, Ferrell 3, Murić 2, Blažič, Ejim), Valencia 10:38 (Hermannsson 4, Tobey 3, Lopez-Arostegui 2, Dubljević).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 22, Valencia 22.

Pet osebnih: Ejim (29.), Pradilla (36.), Tobey (40.).