Zmaji po katastrofalni končnici podarili zmago Italijanom

Eurocup 14. Dec 202222:14 0 komentarjev

Košarkarji Cedevita Olimpije so v 8. krogu EuroCupa gostili Germani Brescio in v zadnjih dveh minutah in pol zapravili sedem točk naskoka ter vpisali še sedmi poraz v sezoni (80:83). Zmaji ostajajo na dnu lestvice skupine A in dve zmagi od prvega tekmeca.

Tokrat so zmaji za razliko od dvoboja z Ulmom garali do zadnje minute in parket zapuščali sklonjenih glav. Popoln strelski mrk v večjem delu prvega polčasa je slovenske prvake pahnil v hiter zaostanek za 14 točk, a so se še uspeli vrniti, za kar ima največ zaslug kapetan Edo Murić. Ključna je bila pred polčasom nizka peterka, potem ko sta bila hladna predvsem oba centra domačih.

V zadnji četrtini so zmaji povedli že za sedem, a v zadnjih treh minutah povsem odpovedali. Italijani so tekmo sklenili z delnim izidom 10:1 ter tretjo zmago sezone, s čimer so Ljubljančanom pobegnili za dve zmagi. Cedevita Olimpija se je zdaj znašla v precejšnji godlji, saj je do konca skupinskega dela le še deset tekem. Prihodnji krog potujejo k vodilnemu moštvu JL Bourgu.

Murić je tekmo sklenil s 23 točkami, a je bil njegov izjemen strelski večer naposled zaman, ob zvoku sirene pa je zgrešil tudi trojko za podaljšek. Yogi Ferrell je dodal 17 točk, na drugi strani Amedeo Della Valle 19.

Edo Murić je rešetal mrežico Italijanov. Foto: Aleš Fevžer

Alessandro Magro, trener Brescie: “Pomembna tekma za obe ekipi, smo na dnu in smo potrebovali zmago. V tem obdobju je Cedevita Olimpija dobro igrala, premagala je tudi Partizan. Zdaj imajo kompletno zasedbo in so povsem druga ekipa. Omejili smo jim trojko. Murić nas je uničeval, res izjemna predstava. Tekmo pa je odločila ena posest. Ponosen sem na vse, ki so prišli na parket.”

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije:
“Čestitke Brescii. Imeli smo priložnost za zmago, a v zadnjih dveh minutah in pol nismo bili dovolj pameti. Imeli smo še nekaj nesreče, oni so zadeli, tako je to v košarki.”

Zmaji grešili nemogoče

Prvi koš na tekmi je, kot bi se usoda želela kar malce poigrati, dosegel slovenski reprezentant Aleksej Nikolić, ki je Brescio okrepil prejšnji teden. Kmalu zatem je bil natančen še izza črte za prvih pet točk gostov, to pa so bile tudi njegove edine točke na tekmi. Obramba zmajev v uvodnih minutah dvoboja ni bila na nivoju predstav proti Partizanu in Ulmu na prejšnjih dveh tekmah, kar je vodilo v odprte mete za tri in nekaj lahkih košev izpod obroča za zgodnje vodstvo gostov z 21:13. Jurica Golemac je vzel minuto odmora, a to ni prebudilo njegovih varovancev. Nadaljevala se je slaba igra, vodstvo Italijanov je poskočilo do +14. Za nekaj dobre volje je pred koncem prvega dela poskrbel Yogi Ferrell, ki je s trojko znižal na 20:29.

Na začetku druge četrtine so imeli zmaji kopico priložnosti, da bi se približali, a jih po vrsti zapravljali. Tako Karlo Matković kot Alen Omić sta v prvem polčasu zgrešila nekaj “zicerjev” izpod obroča, ko je Zoran Dragić s slabo podajo zapravil žogo in je Amedeo Della Valle zadel trojko po protinapadu, ko tranzicijske obrambe Ljubljančanov ni bilo na spregled, so gostje prednost vrnili na 12 točk (37:25). Golemac je nato poskušal še s t.i. small ball peterko (nizko peterko brez pravega centra) in očitno našel recept, ki deluje. Sledil je niz 16:2! Zablestel je predvsem kapetan Edo Murić, ki je vpisal devet zaporednih točk. Nato je dvakrat “udaril” še Amar Alibegović za prvo vodstvo zmajev (43:42) po začetnih 3:2. Polčas 44:43.

Povedli, a zapravili zmago

odmoru se je nadaljevalo bolj izenačeno, a tudi neučinkovito s strani obeh nasprotnikov. Maloštevilno domače občinstvo je z novo trojko sredi tretjega dela razveselil Murić, ki je zadel za 53:52. Minuto pred koncem tretje četrtine je kapetan domačih zadel že svojo peto trojko iz šestega poizkusa in poskrbel za najvišjo prednost svojega moštva na tekmi (59:56). Takoj je odgovoril David Moss in izid poravnal. Ferrell pa poskrbel za +2 pred zadnjo četrtino.

Izjemno izenačeno s pogosto poravnanim izidom je bilo tudi v zadnji četrtini. Dobrih pet minut pred koncem obračuna je dvakrat zablestel Alibegović. Drugić je izpod obroča neovirano zadel po lepi asistenci Dragića (75:70). Nekaj trenutkov kasneje ze za +6 v polno izza črte znova meril Murić, ki je bil tokrat skoraj nezgrešljiv.

Ko se je pri 79:72 že zdelo, da se obeta mirnejši zaključek, se je v napadu znova zaustavilo, gostje pa so se približali z dobrim izvajanjem prostih metov (79:78). Na drugi strani je Ferrell zadel le enega od dveh, kar je s trojko kaznoval CJ Massinburg (80:81). Nato so imeli zmaji tudi precej nesreče. Najprej sta si bila v napadu napoto Alibegović in Dragić, žoga pa je končala v avtu.

Kljub temu so imeli po dobri obrambi Ljubljančani nov napad za zmago. Na uri je ostalo 23,9 sekunde. Poizkušal je Ferrell, a zgrešil s polrazdalje. Della Valle je po hitri osebni napaki povišal na +3, a zmajem v slabih treh sekundah ni uspelo izsiliti podaljška.