Zmaji s fantastično predstavo v Valencii vstali od mrtvih

Eurocup 21. Dec 202123:15 > 23:33 4 komentarji
Jaka Blažič je na prvi medsebojni tekmi to sezono vpisal 24 točk. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Cedevita Olimpija se iz Valencie v slovensko prestolnico vrača z veliko zmago v 8. krogu EuroCupa (85:97). Zmaji so z agresivno igro Katalonce spravljali ob živce, v napadu pa je blestela kopica Ljubljančanov, verjetno najboljšo predstavo to sezono je prikazal kapetan Jaka Blažič. Tako je vendarle tudi končan niz porazov, ki se je zaustavil pri številki pet.

Za dvoboj v La Fonteti si košarkarji iz Ljubljane zaslužijo precej pohval. Z agresivno igro na obrambni strani parketa so na trenutke povsem onemogočili favorizirane tekmece, vpisali kar 11 ukradenih žog, jih prisilili v 18 izgubljenih in hkrati sami izgubili le deset žog, ob kar 22 asistencah.

Napad je deloval raznoliko, žoga je hitro krožila, zaradi dobre igre v obrambi so bili pogosti tudi lahki koši iz protinapadov, kar šest košarkarjev Cedevite Olimpije pa je tekmo končalo z dvomestnim številom točk. Največ, kar 24, jih je prispeval Jaka Blažič, ki je dodal še pet skokov, štiri podaje in tri ukradene žoge. Z indeksom 31 je izenačil svoj letošnji najboljši dosežek proti Ulmu iz 4. kroga.

“Odlična zmaga za nas po nekaj razočaranjih na prejšnjih tekmah. Zaslužili smo si to zmago, čestitke fantom. V zadnjih nekaj tednih smo le odigrali nekaj dobrih tekem, na tem moramo graditi,” je takoj po tekmi v prenosu razlagal kapetan zmajev.

“Čestitke fantom, v drugem polčasu so odigrali odlično v obrambi, zelo pametno. V napadu smo delili žogo, prišli do lahkih košev, kar nam je dalo samozavest, imamo napadalno kvaliteto. Pomembno je, da verjamejo vase, da na parketu izpeljejo načrt,” je po tekmi zadovoljno dejal tudi Jurica Golemac.

Za Valencio sta v prvi peterki dvoboj začela oba slovenska reprezentanta Klemen Prepelič in Mike Tobey. Pod obročem smo videli tudi obračun dven naturaliziranih Slovencev, z Američanom se je namreč pomeril Alen Omić. Pričakovano je šlo za strelsko navdušujoč spopad, saj sta obe ekipi znani bolj po dobri igri v napadu kot nepropustni obrambi.

Prvi koš je po slabih dveh minutah in nekoliko raztrgani igri v uvodu dosegel Edo Murić. Zmaji so se nemudoma razigrali in v naslednjih petih minutah nasuli kar 22 točk za hitro vodstvo za deset. Katalonci so se nato vrnili, košarkarji na parketu pa so uprizorili izjemno izenačen dvoboj. Moštvi je ob polčasu ločila le ena točka, potem ko je po lepi akciji Blažiča sireno z zabijanjem prehitel Zach Auguste (44:43).

Z agresivno igro onemogočili Valencio

Slovenski prvaki so iz garderobe La Fontete prišli izjemno agresivni in Valencio v uvodnih nekaj minutah nadaljevanja prisilili v kopico izgubljenih žog na eni strani ter na drugi dosegli nekaj lahkih košev iz protinapadov. Blestela je celotna ljubljanska peterka, ki je bila v igri – Ferrell, Blažič, Ejim, Murić in Omić. Ko je trojko zadel Ferrell, so zmaji vodili že s 47:59!

Da so domači držali korak, se lahko v minutah do konca tretje četrtine zahvalijo tudi Klemnu Prepeliču, ki se je po slabem prvem polčasu močno ogrel in nanizal osem točk. Na semaforju je pred zadnjo četrtino pisalo 64:70.

Pozdrav slovenskih reprezentantov. Foto: KK Cedevita Olimpija / Tine Ružič

Olimpija je v zadnjem delu po dveh atraktivnih alley-oop zabijanjih Augusta povedla s +10, a si nato privoščila tudi kar nekaj napak, koncentracija je padla. Auguste je storil osebno napako v napadu, takoj prejel še tehnično zaradi ugovarjanja. Marko Radovanović je napravil dve hitri nepotrebni osebni napaki in izpolnil bonus. Domači so se približali (75:80).

Blažič in Murić zabila še zadnja žeblja

Da so zmaji v Valencio prišli po zmago, sta z dvema ključnima prodoroma potrdila dva izkušena slovenska reprezentanta. Najprej je odlično na obroč pobegnil Blažič, nato še Murić, domači košarkarji so delovali brezvoljno in brez energije, dvoboj je bil odločen.

“Pomembna zmaga za nas. Bili smo v dobrem ritmu od začetka do konca, disciplinirani, skoncentrirani, držali smo se načrta, ki smo ga zastavili pred tekmo. To je lepa popotnica pred nadaljevanjem v EuroCupu,” je po tekmi še dodal kapetan Ljubljančanov.

Jurica Golemac je bil zelo zadovoljen z igro svojih varovancev. Foto: KK Cedevita Olimpija / Tine Ružič

Če je pogosto to sezono zmajem “nagajal” predvsem skok, tokrat temu ni bilo tako, saj so domačim dopustili le osem skokov v napadu. Prav tako so tekmecu preprečili igro po globini, Valencia je izpod obroča dosegla le osem točk.

Igrali eden za drugega

Golemac ni skoparil s pohvalami na račun svojih varovancev: “Po petih zaporednih porazih smo se vrnili in to v Valencii, proti eni najboljših ekip. Igralci so res verjeli v zmago, eden v drugega. V obrambi smo zaustavili njihove glavne igralce, igrali smo s podajo več in to se je pokazalo. Obramba je bila res enkratna, vsi so igrali eden za drugega, edino tako lahko pridemo do zmage. V napadu imamo strelce, ki lahko tečejo in mečejo na koš. Moramo ostati trdno na tleh, biti ponosni na to tekmo, a jo jutri že pozabiti in se pripraviti na naslednjo.”

Ob Blažiču so bili dvomestni še Ferrell in Murić s 15 točkami, Jacob Pullen jih je dodal 13, Auguste 11 in Melvin Ejim 10. Na strani poražencev je Prepelič dvoboj sklenil z 12 točkami, a porabil tudi 12 žog (3/12). Tobey se je zaustavil pri osmih.

Omeniti velja tudi to, da je domače vodil Juan Maroto, sicer pomočnik glavnega trenerja Joana Peñarroye, ki pa je že nekaj časa odsoten zaradi koronavirusa. Prav tako v kadru Valencie ni bilo izkušenega Victorja Claverja, čeprav so ga sprva na klubski spletni strani uvrstili na seznam za tekmo.

Naslednji krog EuroCupa bo sicer na sporedu šele 11. januarja, ko bodo zmaji gostili Promitheas Patras. Na računu imajo zdaj tri zmage in pet porazov ter so se odlepili od dna, kjer poleg naslednjih tekmecev Ljubljančanov ostaja še Bourg.