Zmaji vso jezo stresli nad nebogljene Nemce

Eurocup 6. Dec 202221:40 0 komentarjev

Košarkarji Cedevita Olimpije so v 7. krogu EuroCupa v Stožicah gostili nemški Ulm in z odlično predstavo vendarle vpisali prvo letošnjo zmago (108:78). Z visokim ritmom so zmaji tekmeca mleli od prve do zadnje minute. Prihodnji teden bodo tako, znova v Stožicah, že lovili priključek v izločilne boje.

Zmaji so prikazali daleč najboljšo košarko to sezono, kar bo po katastrofalnem začetku evropske sezone in šestih zaporednih porazih zagotovo poskrbelo za močan veter v jadra ljubljanske barke. Kot bi se tekom slabega niza pri košarkarjih slovenskih prvakov nabrala vsa jeza porazov, ki se je naenkrat sprostila na parketu. Spomin na lansko sezono je še zelo svež, ko so Ljubljančani prav tako začeli zelo slabo, a nato poskrbeli za košarkarsko evforijo. V Stožicah bodo zagotovo upali, da bo današnja zmaga nad Ulmom podobna točka preobrata. Prihodnji teden v največjo slovensko dvorano prihaja še Brescia, z zmago bi bili zmaji že povsem v boju za končnico in znova v igri tudi za morebiten preboj višje po lestvici izenačene skupine A.

Jurica Golemac je šele pred kratkim nazaj v svoje moštvo pozdravil trojček Zoran Dragić, Karlo Matković in Lovro Gnjidić, ki po vrnitvah po poškodbah pričakovano prevzema vse večjo odgovornost, predvsem prva dva, kar je močno okrepilo klop Ljubljančanov. V kadru je bil prvič po poškodbi kolena tudi Rok Radović, a tokrat še obsedel na klopi.

Med strelce se je vpisalo vseh devet košarkarjev, ki jih je domači strateg poslal v igro, od tega jih je dvomestno število točk vpisalo kar sedem. Največ jih je naposled Amar Aliegović, ki je zbral 18 točk in s trojko postavil tudi končni izid.

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije: “Čestitke igralcem. Igrali so z energijo in intenziteto vseh 40 minut ter nadzirali tekmo. Rotirali smo, igrali kot ekipa, dobri smo bili v obrambi, zadevali iz protinapadov. Hvala tudi navijačem, upam, da jih bo v prihodnje še več.”

Razpoloženi od prve minute

Zmaji so tekmo odprli poletno in z ekipno igro od prve minute zagospodarili na parketu. Hitro kroženje žoge in dinamično gibanje celotne peterke je poskrbelo za pet hitrih lahkih košev ter vodstvo za sedem (12:5). To je bila več ali manj v nadaljevanju uvodne četrtine konstantna prednost domačih. Tudi po vstopu košarkarjev s klopi, glasno so maloštevilni navijači pozdravili predvsem prihod Zorana Dragića, so Ljubljančani ohranjali visok ritem. Zelo vroč je bil po vstopu predvsem Karlo Matković, ki je hitro zadel kar štiri mete iz petih poizkusov ter zmaje popeljal do nove najvišje prednosti z 28:19.

Če je na zadnji domači tekmi Cedevita Olimpije v EuroCupu šele sredi zadnje četrtine Edo Murić postal sedmi košarkar zeleno-oranžnih, ki se je vpisal med strelce, je to tokrat postal že na začetku drugega dela, ko je s trojko poskrbel za 33:24. Domači kapetan je kmalu zatem po skoku v napadu povišal na 11, za njim Dragić na velikih 14 točk naskoka (40:29). Za piko na i odličnemu prvemu polčasu je po protinapadu silovito zabil Amar Alibegović in občinstvo dvignil na noge. Ko se je zdelo, da je čas za odhod na odmor, je po napaki Murića do žoge prišel Thomas Klepeisz, prehitel zvok sirene in zadel s sredine igrišča! Polčas 48:39.

Atraktivno zabijanje Amarja. Foto: Aleš Fevžer

Silovit odgovor na edine črne minute

Po odmoru so znova leteli zmaji. Koš Alibegoviča in dve trojki Marka Jeremića sta nemudoma poskrbeli za povišanje prednosti na 15 točk. V toku večjega dela tekme so Slovenci še naprej gospodarili na parketu. Ko se je zdelo, da bo odpor Nemcev zlomljen, je sledilo nekaj črnih minut, ki jih je s trojko potrdil Karim Jallow in goste približal na osem (61:53). A to je bil edini mrk domačih. Sledil je silovit odgovor, ki je stvari postavil na svoje mesto. Serija košev Matkovića, Adamsa, Dragića, Murića in Yogija Ferrella za delni izid 14:2 in visoko vodstvo Ljubljančanov (75:55).

Ko je na začetku zadnje četrtine trojko čez roko zadel Lovro Gnjidić in povišal na +24, je bil dvoboj več ali manj odločen, čeprav se je zmaga Cedevita Olimpije tokrat zdela blizu že dosti prej. V nadaljevanju so na račun prišli tudi gledalci, prednost je le še naraščala, na veliko veselje domačih ljubiteljev košarke se je na semaforju izpisala tudi številka 100.

EuroCup, 7. krog:

Cedevita Olimpija – Ratiopharm Ulm 108:78 (28:21, 20:18, 30:18, 30:21)

Dvorana Stožice, gledalcev 1200, sodniki: Perez (Španija), Caroča (Grčija), Giovannetti (Italija).
Cedevita Olimpija: Ferrell 14 (1:2), Jeremić 9, Alibegović 18 (2:4), Murić 11, Adams 16 (1:1), Matković 12, Gnjidić 3, Omić 12 (2:3), Dragić 13 (7:8).
Ratiopharm Ulm: Santos 6 (2:2), Christen 3, Langenfeld 6, Bretzel 2, Nunez 5 (1:1), Klepeisz 16 (2:3), Hawley 7, Jallow 13 (2:2), Žugić 5 (2:2), Fuchs 9 (1:2), Dorn 6 (0:1).
Prosti meti: Cedevita Olimpija 13:18, ratiopharm Ulm 10:13.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 17:31 (Ferrell 3, Jeremić 3, Murić 3, Adams 3, Dragić 2, Alibegović 2, Gnjidić), ratiopharm Ulm 10:33 (Klepeisz 4, Langenfeld 2, Christen, Hawly, Jallow, Žugić).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 19, ratiopharm Ulm 20.
Pet osebnih: Gnjidić (36.).