Zmaji z desetko položili izpit pri italijanskemu velikanu

Eurocup 16. Mar 202222:31 > 17. Mar 2022 0:38 0 komentarjev
Jaka Blažič. Foto: Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Košarkarji Cedevite Olimpije so v 15. krogu evropskega pokala prikazali izvrstno predstavo na gostovanju pri favoritu Virtus Bologni (74:86) in tako potrdili, da trenutna forma ni le preblisk in je moštvo, ki so ga med sezono zasnovali v Ljubljani, sposobno poseči zelo visoko. Zmaji so vodili od prve do zadnje minute in Italijane tudi preskočili na lestvici.

Miloš Teodosić, Daniel Hackett, Tornike Shengelia, Marco Belinelli, Jakarr Sampson … Ne, Cedevita Olimpija se ni po devetih letih vrnila v elitno Evroligo, temveč se pomerila z moštvom, ki vlaga ogromne vsote denarja, da bi se tja vrnil.

Virtus Bologna in Olimpija sta bila nekdaj redna člana paketov najmočnejše evropske lige ter v zadnjih desetih letih preživela eno najbolj črnih obdobij v zgodovini klubov. Italijane poskuša na pota stare slave vrniti lastnik podjetja Segafredo Massimo Zanetti, z nekoliko nižjimi vložki Olimpijo zagrebška Cedevita z Emilom Tedeschijem.

Pullen je bil v prvem polčasu nezaustavljiv. Foto: Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Vrnili z obrestmi

Čeprav Virtus sodi v najožji krog favoritov v letošnji sezoni EuroCupa, so se jim Ljubljančani odlično postavili po robu. Kmalu po medsezonski prenovi so decembra tesno izgubili po pravem revolveraškem obračunu v Stožicah (101:104). V Bologni so italijanskim prvakom iz sezone 2020/21 z obrestmi vrnili udarec in se jim tako vsaj delno oddolžili tudi za boleč poraz v lanski sezoni, ki jim je odnesel uvrstitev med najboljših osem.

Za nameček so Ljubljančani Italijane premagali za več kot tri točke, kar pomeni, da so zdaj z istim razmerjem zmag in porazov (8-7) pred njimi na lestvici in imajo tudi boljši medsebojni izkupiček. Zmaji so zdaj na 4. mestu, sledita Virtus in Venezia.

Kar pet igralcev Cedevite Olimpije je vpisalo dvomestno število točk, največ jih je prispeval Jacob Pullen, ki se je zaustavil pri številki 20. Jaka Blažič je dodal 18 točk, Edo Murić 14 in Yogi Ferrell ter Zoran Dragić po 11. Pohvale si sicer za ekipni uspeh zasluži praktično vsak posameznik, ki ga je Jurica Golemac poslal na parket.

Zmaji so v nizu tako ugnali Bursaspor za 17, Ulm za 8, Budućnost za 14, Promitheas za 14 in zdaj še Virtus za 12 točk. Prvič po štirih tekmah pa niso presegli številke 90, a to je v tem trenutku zagotovo zadnja skrb Ljubljančanov.

Zmaji bodo v zadnjih treh krogih v Stožicah gostili Benečane in Valencio, za konec sledi še potovanje v Patras.

Jaka Blažič: Po imenih je to najmočnejša zasedba v EuroCupu. Ponosen sem na ekipo, ker smo od začetka startali motivirani, z miselnostjo, da zmagamo to tekmo. To je nagrada za nas po vseh težavah na začetku sezone. Rastemo iz tekme v tekmo, upam, da bomo nadaljevali v tem stilu. Držali smo se tega, kar smo se dogovorili, v obrambi ni bilo popuščanja. Edino to je recept za uspehe.

Edo Murić: Oni so glavni favoriti, sploh s temi okrepitvami. Vsa čast fantom. Borili smo se od prve do zadnje minute in pokazali, da smo neugodni in lahko premagamo vsakega. Če bomo zdravi, lahko še veliko dosežemo v tej sezoni.

Jurica Golemac: Enkratna tekma, odigrali smo verjetno najbolje v tej sezoni. Odigrali sm odlično obrambo v drugem polčasu in garali eden za drugega. Prvi polčas je bil dober, drugi še boljši. Žoga je krožila, iskali smo najboljše rešitve. Moramo ostati skromni. Ena zmaga še nič ne pomeni, pomeni, da imamo kvaliteto, a to smo vedeli. Moramo ostati na tleh in delati naprej.

Jurica Golemac je bil po tekmi zelo zadovoljen s predstavo varovancev. Foto: Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Vodili od začetka do konca

Ljubljančani so zelo dobro odprli tekmo in s hitro košarko, posebej dobro so zaključevali protinapade, tudi hitro povedli za osem točk. V nadaljevanju so prednost ohranjali predvsem z odličnim metom za tri točke (5/10 v prvi četrtini), kar trikrat je bil izza črte natančen Jacob Pullen.

Ameriški branilec je kmalu po začetku druge četrtine zadel že svojo četrto trojko iz prav toliko poizkusov. Zmaji so v nadaljevanju bolje zaigrali tudi v obrambi, medtem ko se je v napadu razigral še Yogi Ferrell, na hitro dosegel pet točk na kar +15 za slovenske prvake (29:44). Visokega ritma niso zadržali do odmora, domačim sta pomagali tudi dve minuti odmora in se do polčasa približali na sedem točk.

Da odlična forma v zadnjem mesecu ni le preblisk, so zmaji dokazali v tretji četrtini, ko so imeli odgovor na vsak poskus približanja domačinov. V zaključku tretjega dela je bil izjemen Zach Auguste, ki je po dveh koših izpod obroča zadel še trojko, ko ga je v met prisilila iztekajoča ura (58:68).

V zadnji četrtini je v ospredje stopil še Jaka Blažič. Zadel je kar tri trojke, sploh tretja je bila izjemno velika. Zmaji so namreč pobrali dva zaporedna skoka v napadu in iz tretjega poizkusa le bili uspešni za izenačeno najvišjo prednost na tekmi (64:79). Nekajkrat je izjemno v obrambi posredoval tudi Alen Omić, na drugi strani so zmaji držali korak in se tako veselili največje zmage v letošnji sezoni in verjetno tudi v eri združitve Cedevite in Olimpije.

Yogi Ferrell. Foto: Cedevita Olimpija/Tine Ružič

EuroCup, 15. krog:

Virtus Bologna – Cedevita Olimpija 74:86 (24:31, 20:20, 14:17, 16:18)

Virtus Bologna: Cordinier 5 (2:2), Tessitori 3 (1:2), Jaiteh 11 (1:2), Samson 9 (1:1), Weems 11 82:2), Teodosić 9 (2:2), Mannion 3, Pajola 6, Alibegović 3, Šengelija 14 (0:1).

Cedevita Olimpija: Pullen 20 (2:2), Ferrell 11 (1:2), Murić 14 (4:4), Auguste 9, Blažič 18 (2:2), Omić 2, Dragić 11 (3:4), Radovanović 1 (1:2).