Afriški pokal narodov: kdo, kaj, zakaj in kako?

Nogomet 9. Jan 20228:00 > 10:41 2 komentarja
FOTO: Guliverimages.

Danes se v Kamerunu začenja 33. afriški pokal narodov. Zakaj je to tekmovanje, ki v nogometnem svetu skrbi za nejevoljo? S kakšnimi težavami se ubadajo organizatorji? Kakšna je zgodovina tekmovanja, kdo so favoriti in kdo zvezdniki, ki bodo v Kamerunu nastopili? Je med njimi tudi kakšen nogometaš iz slovenske lige? V kratkem vodniku dobite odgovore na vsa ta vprašanja in še več.

Vse tekme letošnjega afriškega pokala narodov si boste lahko ogledali v neposrednih prenosih na televiziji Sportklub. Tekmovanje bomo spremljali tudi na naši spletni strani, na kateri bomo ob sprotnem spremljanju pripravili tudi nekaj zanimivih zgodb.

Afriški pokal narodov je zaradi termina, v katerem se odvija, vrsto let prinašal nejevoljo v številne klube iz vsega sveta, predvsem iz Evrope. Tam namreč igra največ afriških reprezentantov, ki zaradi nastopa na njem več tednov niso na voljo svojim klubskim trenerjem.

Prav zaradi tega so se organizatorji odločili, da bo od leta 2019 drugače. Zadnje prvenstvo v Egiptu je bilo pred dvema letoma in pol na sporedu poleti.

Tako bi moralo biti tudi s prvenstvom, ki ga bomo spremljali letos. Kamerun bi ga moral gostiti junija in julija lani, a je kaj drugega kot pandemija poskrbela, da ni tako.

Za naslov prvaka svoje celine se bodo najboljše afriške reprezentance zato merile od danes do 6. februarja.

Kamerun bo afriški pokal narodov gostil drugič. Prvič ga je daljnega leta 1972. FOTO: Guliverimages.

Afriški pokal je med številne trenerje iz Evrope prinesel veliko nejevolje. Največ v Franciji, v Kamerunu bo namreč nastopilo kar 54 igralcev, ki si kruh služijo v tamkajšnji Ligue 1. Sledijo angleška Premier liga z 31 nogometaši, potem italijanska Serie A (21), nemška Bundesliga (12) in španska La Liga (10).

Največji osmoljenec med vsemi klubi je francoski Metz. Na letošnjem afriškem pokalu narodov bo nastopilo kar sedem njegovih nogometašev. Potem sledijo še en francoski prvoligaš Saint Etienne, londonski Arsenal in belgijski Standard Liege, na klopi katerega sedi Luka Elsner, ki v naslednjih tednih ne bo mogel računati na pet nogometašev.

Zelo nezadovoljen je zagotovo tudi njegov precej bolj sloviti nemški kolega na klopi Liverpoola Jürgen Klopp, ki je sredi napornega januarskega koledarja ostal brez treh nosilcev igre Mohameda Salaha, Sadia Maneja in Nabyja Keite.

Claudio Ranieri je pri Watfordu ostal brez štirih nogometašev, a se je odločil, da bo stvari vsaj malce vzel v svoje roke. Emmanuelu Dennisu ni dovolil, da bi se odzval klicu nigerijske reprezentance. Njen selektor naj bi namreč prepozno poslal vabilo, kar je izkušeni Italijan izkoristil in svojemu najboljšemu strelcu prižgal rdečo luč. Takšnih oziroma podobnih primerov je še kar nekaj.

Prvo ligo Telemach bo v Kamerunu predstavljal Fahd Ndzengue iz sežanskega Tabora.

Niso pa samo trenerji iz najmočnejših evropskih lig tisti, ki jim bo ponagajalo letošnje prvenstvo najboljših afriških reprezentanc. Tam bo tudi en nogometaš iz slovenske lige.

Na seznamu reprezentance Gabona je član sežanskega Tabora Fahd Ndzengue, brez katerega je za nekaj časa ostal Dušan Kosić. Ta 21-letni napadalec, ki je v Sloveniji v treh letih dosegel tri gole, je do zdaj za Gabon odigral tri tekme. Za vsak gol po enega, če se malce pošalimo.

Evropski klubi z največ igralci na afriškem pokalu:

7 – Metz (Francija)
5 – Arsenal (Anglija), Olympiakos (Grčija), Standard Liege (Anglija), Saint Etienne (Francija)
4 – Leicester City (Anglija), Watford (Anglija), Villarreal (Španija), Rennes (Francija), Reims (Francija), Nantes (Francija), Angers (Francija), Troyes (Francija), Ajaccio (Francija)

Mrgoli težav: covid-19, varnost, infrastruktura …

Ne ubadajo pa se s težavami zgolj trenerji številnih evropskih klubov. Še precej večje glavobole organizatorjem povzroča marsikaj drugega. V prvi vrsti seveda covid-19. Še pred mesecem dni se je šušljalo, da bo prvenstvo zaradi naraščanja okužb spet odpadlo, a se to vseeno ni zgodilo.

V Kamerunu sta le dva odstotka prebivalstva polno precepljena, zato upravičeno obstaja strah pred širitvijo okužb. V državi s 26 milijoni prebivalcev, ki leži v osrednjem delu zahodne Afrike, je bilo po uradnih podatkih do zdaj s koronavirusom okuženih 109 tisoč ljudi, 1851 jih je umrlo. V resnici so številke verjetno še precej višje.

Kapacitete štirih stadionov, na katerih bo potekalo tekmovanje, bodo zato vsega 60odstotno zapolnjene. Z eno izjemo. Na tekmah domače reprezentance bo dovoljena 80odstotna zasedenost, a le ob pogoju, da je obiskovalec že dvakrat cepljen in ima dokaz o negativnem covid testu.

V Kamerunu sta polno cepljena le dva odstotka prebivalstva. FOTO: Guliverimages.

Covid pred prvenstvom povzroča preglavice tudi udeleženkam. V reprezentanci Zelenortskih otokov je prišlo do izbruha okužb, Gambija je morala iz istega razloga odpovedati dve prijateljski tekmi, nekaj težav se je pojavilo tudi pri preostalih udeleženkah, tako da bo zanimivo spremljati, kaj se bo dogajalo v naslednjih tednih.

Dvome pri marsikomu zbujajo tudi infrastrukturne težave. Glede na to, da bi moral afriški pokal narodov Kamerun gostiti že leta 2019, a so potem zaradi nepripravljenosti tekmovanje preselili v Egipt, verjetno upravičeno.

Kot je upravičena tudi skrb za varnost obiskovalcev in nogometašev. Predvsem v mestu Limbe, v katerem že pet let prihaja do spopadov s separatisti. Tam je bilo v zadnjih mesecih več bombnih napadov oziroma eksplozij. Kamerunske oblasti obljubljajo, da so močno zaostrile varnostne ukrepe, a pogled v preteklost zbuja dvome.

Prizorišča:

Douala: stadion Japoma (kapaciteta 50.000).
Yaounge: stadion Olembe (60.000) in stadion Ahmadou Ahidjo (42.500).
Gaoroua: stadion Roumde Adjia (30.000).
Bafoussam: stadion Kouekong (20.000).
Limbe: stadion Limbe (20.000).

Več favoritov, eden je izrazit

Dovolj o težavah in nevarnosti, ki bodo prežale na obiskovalce in nogometaše v Kamerunu. Kaj lahko od tekmovanja, ki poteka od leta 1957, pričakujemo na igriščih in kdo so favoriti?

Alžirci, ki branijo naslov, so favorit številka ena tudi letos. FOTO: Guliverimages.

Zagotovo je prvi favorit branilka naslova Alžirija, ki je neporažena že 34 tekem v nizu.

Senegal, finalist z zadnjega prvenstva, je že tri leta najvišje uvrščena afriška reprezentanca na lestvici Fife. Trenutno je na 20. mestu.

Nedvomno med favorite spada tudi zmagovalec prvega afriškega pokala narodov in s sedmimi naslovi rekorder Egipt.

Gana in Nigerija sta med najuspešnejšimi afriškimi reprezentancami vseh časov.

Kamerunci, petkratni afriški prvaki, želijo pred domačimi navijači seveda ujeti šesti naslov.

Nevaren bo tudi Mali, ki je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 še neporažen.

Slonokoščena obala, Maroko in Tunizija so v preteklosti na tem tekmovanju že zmagovali.

Med 24 reprezentancami na prvenstvu sta sicer dve debitantki. Komori in Gambija.

Vsi zmagovalci dozdajšnjih afriških pokalov narodov:

7 – Egipt (2010, 2009, 2006, 1998, 1986, 1959, 1957)
5 – Kamerun (2017, 2002, 2000, 1988, 1984)
4 – Gana (1982, 1978, 1965, 1963)
3 – Nigerija (2013, 1994, 1980)
2 – Slonokoščena obala (2015, 1992), Alžirija (2019, 1990) in DR Kongo (1974, 1968).
1 – Zambija (2012), Tunizija (2004), Sudan (1970), Etiopija (1962), Maroko (1976), Južnoafriška republika (1996) in Kongo (1972)

Zvezdniki? Veliko jih je.

Pa zvezdniki? Tudi na letošnjem afriškem pokalu narodov bo kar nekaj znanih imen svetovnega nogometa.

V prvi vrsti Mohamed Salah, zvezdnik Liverpoola in eden najboljših nogometašev na svetu, ki igra za Egipt.

Potem je tu seveda še njegov soigralec z Anfielda Sadio Mane, ki nastopa za Senegal. Zanj igrata tudi eden najboljših branilcev prve italijanske lige, član Napolija Kalidou Koulibaly, in vratar evropskega prvaka Chelseaja Edouard Mendy.

Prvo ime letošnjega turnirja je zagotovo Mohamed Salah, ki nastopa za Egipt. FOTO: Guliverimages.

Še tretji zvezdnik Liverpoola, ki ga bomo v spremljali Kamerunu, je vezist Gvineje Naby Keita.

Achraf Hakimi, novopečeni član PSG, bo igral za Maroko.

Riyad Mahrez, krilni napadalec Manchester Cityja, je kapetan Alžirije.

Eden najboljših nogometašev italijanskega prvenstva v tej sezoni, vezist Milana Franck Kessie, bo do dobrega rezultata skušal pomagati Slonokoščeni obali. Zanjo igrata tudi z desetimi goli najboljši strelec lige prvakov v tej sezoni, Sebastian Haller iz amsterdamskega Ajaxa, in krilni napadalec londonskega Arsenala Nicolas Pepe.

Še en član Arsenala, vezist Thomas Partey, nastopa za Gano.

Tržno najvrednejši igralci:

100 milijonov evrov – Mohamed Salah (Egipt, Liverpool)
80 milijonov evrov – Sadio Mane (Senegal, Liverpool)
70 milijonov evrov – Achraf Hakimi (Maroko, PSG)
60 milijonov evrov – Wilfred Ndidi (Nigerija, Leicester City)
48 milijonov evrov – Franck Kessie (Slonokoščena obala, Milan)
45 milijonov evrov – Kalidou Koulibaly (Senegal, Napoli)
40 milijonov evrov – Riyad Mahrez (Alžirija, Manchester City), Wilfried Zaha (Slonokoščena obala, Crystal Palace), Youssef En-Neysri (Maroko, Sevilla), Thomas Partey (Gana, Arsenal), Edmond Tapsoba (Burkina Faso, Bayer Leverkusen)

Sistem tekmovanja

Reprezentance bodo razdeljene v šest skupin s po štirimi. V četrtfinale se bosta uvrstili prvouvrščeni iz vsake skupine. Mesto v njem bodo našle še štiri najboljše tretjeuvrščene reprezentance.

Veliki finale bo gostil novozgrajeni stadion Olembe v Yaoundeju. FOTO: Guliverimages.

Tekme skupinskega dela bodo na sporedu ob 14., 17. in 20. uri po srednjeevropskem času. V izločilnih delih tekmovanja bosta veljala zadnja dva termina.

Veliki finale bo 6. februarja ob 20. uri na stadionu Olembe v Yaoundeju. Prvenstvo se začne danes ob 17. uri z obračunom med domačinom Kamerunom in Burkino Faso na istem prizorišču.

In za konec še enkrat – prav vseh 52 tekem letošnjega afriškega pokala narodov si boste lahko ogledali na Sportklubu.

Afriški pokal narodov 2022:

Skupina A:

9. januar:
Kamerun – Burkina Faso
Etiopija – Zelenortski otoki

13. januar:
Kamerun – Etiopija
Zelenortski otoki – Burkina Faso

17. januar:
Zelenortski otoki – Kamerun
Burkina Faso – Etiopija

Skupina B:

10. januar:
Senegal – Zimbambe
Gvineja – Malavi

14. januar:
Senegal – Gvineja
Malavi – Zimbambe

18. januar:
Malavi – Senegal
Zimbambe – Gvineja

Skupina C:

10. januar:
Maroko – Gana
Comoros – Gabon

14. januar:
Maroko – Comoros
Gabon – Gana

18. januar:
Gabon – Maroko
Gana – Comoros

Skupina D:

11. januar:
Nigerija – Egipt
Sudan – Gvineja Bissau

15. januar:
Nigerija – Sudan
Gvineja Bissau – Egipt

19. januar:
Gvineja Bissau – Nigerija
Egipt – Sudan

Skupina E:

11. januar:
Alžirija – Sierra Leone

12. januar:
Ekvatorialna Gvineja – Slonokoščena obala

16. januar:
Slonokoščena obala – Sierra Leone
Alžirija – Ekvatorialna Gvineja

20. januar:
Slonokoščena obala – Alžirija
Sierra Leone – Ekvatorialna Gvineja

Skupina F:

12. januar:
Tunizija – Mali
Mavretanija – Gambija

16. januar:
Gambija – Mali
Tunizija – Mavretanija

20. januar:
Gambija – Tunizija
Mali – Mavretanija

Osmina finala:

23. januar:
Drugouvrščeni skupine A – drugouvrščeni skupine C (par številka 1)
Zmagovalec skupine D – tretjeuvrščeni skupine B, E ali F (2)

24. januar:
Drugouvrščeni skupine B – drugouvrščeni skupine F (5)
Zmagovalec skupine A – tretjeuvrščeni skupine C, D ali E (6)

25. januar:
Zmagovalec skupine B – tretjeuvrščeni skupine A, C ali D (3)
Zmagovalec skupine C – tretjeuvrščeni skupine A, B ali F (8)

26. januar:
Zmagovalec skupine F – drugouvrščeni skupine E (4)
Zmagovalec skupine E – drugouvrščeni skupine D (7)

Četrtfinale:

29. januar:
Zmagovalec para osmine finala številka 1 – zmagovalec para osmine finala številka 2 (par številka 1)
Zmagovalec para osmine finala številka 5 – zmagovalec para osmine finala številka 6 (2)

30. januar:
Zmagovalec para osmine finala številka 3 – zmagovalec para osmine finala številka 4 (3)
Zmagovalec para osmine finala številka 7 – zmagovalec para osmine finala številka 8 (4)

Polfinale:

2. februar:
Zmagovalec para četrtfinala številka 1 – Zmagovalec para četrtfinala številka 2 (par številka 1)
Zmagovalec para četrtfinala številka 3 – Zmagovalec para četrtfinala številka 4 (2)

Tekma za tretje mesto:

6. februar:
Poraženec polfinalnega para številka 1 – poraženec polfinalnega para številka 2

Finale:

6. februar:
Zmagovalec polfinalnega para številka 1 – zmagovalec polfinalnega para številka 1

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje