Ali Fifa slovenski reprezentanci dela krivico?

Nogomet 10. Okt 202412:52 0 komentarjev
Benjamin Šeško, slovenska nogometna reprezentanca
Foto: Aleš Fevžer

Slovenska nogometna reprezentanca je trenutno na lestvici Fife šele na razmeroma skromnem 51. mestu. Zakaj se letos ob uvrstitvi na veliko tekmovanje ni povzpela višje, kot se je zgodilo v prejšnjih treh primerih, in kako je mogoče, da je po Elo koeficientu kar 25 mest višje?

Morda ste se v zadnjih mesecih spraševali, kako je mogoče, da slovenska reprezentanca ob odličnih izidih v zadnjem obdobju, vključno z neporaženostjo na EP 2024, kjer se je prvič v zgodovini prebila v izločilne boje, na lestvici Fife skoraj ni pridobila mest.

Vzpon trenutne Slovenije se je začel med prejšnjo sezono lige narodov. Junija 2022 je četa selektorja Matjaža Keka na štirih tekmah ostala brez zmage, ko je vpisala poraza proti Švedski in Srbiji ter nato še remija proti Norveški in drugem obračunu proti Srbiji. Obrat rezultatske krivulje se je začel odvijati jeseni, 24. septembra 2022, ko je po evrogolu Benjamina Šeška v Stožicah padla Norveška.

Slovenska izbrana vrsta je bila pred to septembrsko akcijo na 65. mestu Fifine lestvice. Marca 2023, ko je kvalifikacije za letošnji Euro odprla z zmagama proti Kazahstanu in San Marinu, je skočila na 59. položaj. Novembrska potrditev vozovnice za Nemčijo pa ni prinesla bistvenega napredka, Slovenija je prezimila na 54. mestu.

Tudi EP 2024 ni prinesel bistvene spremembe, čeprav so Slovenci praktično ostali neporaženi, a hkrati tudi brez zmage. Vse štiri obračune so sklenili z nedoločenim izidom, domov pa jih je poslala loterija enajstmetrovk proti močno favorizirani Portugalski. Na lestvici Fife so, potem ko so junija celo zdrsnili na 57. mesto, po turnirju stare celine zasedali 52. mesto, eno nižje od trenutnega položaja (51.).

Za primerjavo, po krstnem nastopu na velikem tekmovanju – EP 2000 – so Slovenci zasedali 41. mesto, še do konca leta 2000 pa skočili vse do 33., kar je bila nova rekordna znamka slovenske reprezentance. To so do leta 2002, ko se je uvrstila še na SP 2002, potisnili vse do 25. mesta.

Zlatko Zahović
Zlatko Zahović na tekmi s Španijo na SP 2002. Foto: Profimedia.

Ta rekord je obstal osem let, do naslednje uvrstitve na veliko tekmovanje. Prav pod Kekovim vodstvom je Slovenija igrala na svetovnem prvenstvu v Južni Afriki. Sledil je skok na kar 19. mesto lestvice, nekaj mesecev pozneje pa so se Slovenci zavihteli vse do 15. mesta, kar je do danes najvišja uvrstitev slovenske reprezentance.

Letošnji preboj na veliko tekmovanje torej ne sledi prejšnjim skokom, kar je dobro razvidno tudi iz grafa, kjer je v obdobju do leta 2000 in nato tudi do leta 2010 jasno vidna nenadna izboljšava položaja.

Nov model rangiranja

Leta 2018 je FIFA sprejela nov algoritem za določanje uvrstitev reprezentanc na jakostni lestvici. Novo različico so poimenovali "SUM", saj se opira na dodajanje ali odštevanje točk, osvojenih ali izgubljenih za posamezno tekmo, od prejšnjega skupnega števila točk. Pred tem so izračunavali povprečje točk v določenem časovnem obdobju.

Točke, ki se prištevajo ali odvzemajo, so delno določene z relativno močjo obeh nasprotnikov, vključno s pričakovanjem, da bi se morale ekipe višje na lestvici bolje odrezati proti ekipam nižje na lestvici. Upošteva se tudi pomembnost tekme, tiste na velikih tekmovanjih prinesejo večje število točk kot denimo prijateljski obračuni.

Ta sistem naj bi natančneje odražal trenutno formo reprezentanc in ob tem zmanjšal možnost manipulacije z igranjem številnih prijateljskih tekem proti slabšim nasprotnikom.

Kaj pravi Elo?

Obstaja tudi rangiranje nogometnih reprezentanc po vzoru modela Elo, ki ga je za določanje jakostnih lestvic v šahu razvil Dr. Arpad Elo. Na mednarodni nogomet je izračun prilagojen z utežjo za vrsto tekme, upošteva prednost domačega terena in tudi razliko v zadetkih v končnem izidu posameznega dvoboja.

Ocene upoštevajo vse mednarodne tekme, po vzoru Fifine lestvice upoštevajo tudi pomembnost in se skušajo približati resnični moči reprezentanc glede na njihove tekmece.

Čeprav gre za razmeroma podobna izračuna, se lestvici za slovensko reprezentanco močno razlikujeta. Zanimivo, na prvih devetih položajih ni bistvenih razlik in obe vsebujeta osem enakih držav, z izjemo Belgije pri Fifi in Nemčije pri Elo lestvici. Prva ima na vrhu Argentino, druga Španijo. Še največja razlika je pri Kolumbiji, ki je na lestvici Fife šele na 9. mestu, Elo pa jo trenutno postavlja na kar 3. položaj.

Slovenija je ena od reprezentanc, kjer se uvrstitev najbolj razlikuje. Elo jo uvršča na kar 26. mesto, kar je bližje položajem, ki jih je zasedala že med prejšnjimi tremi uvrstitvami na velika tekmovanja (41., 25., 19.).

Letos so Slovenci na Elo lestvici pridobili kar 21 mest, zanimiv pa je podatek, da je sicer povprečna uvrstitev Slovenije na obeh lestvicah zelo podobna. Na Fifi znaša povprečje 56. mesto, na Elo pa 55.

Slovenija
Foto: Profimedia

Kaj povedo zadnji izidi Slovenije?

Poglejmo si še izplen slovenske reprezentance v zadnjih treh letih. Neporažena je denimo ostala proti Avstriji (22. mesto na lestvici Fife), Portugalski (8.), Angliji (4.), Srbiji (35.), dvakrat Danski (20.), Švedski (28.) ... Ugnala pa je med drugimi Norveško (47.), Romunijo (45.), Finsko (64.) in Portugalsko (8.).

V obdobju od leta 2022 do danes je Slovenija odigrala 31 tekem, od tega devet prijateljskih. Vpisala je 14 zmag, 13 remijev in zgolj štiri poraze. Neverjetno, a brez poraza je slovenska izbrana vrsta, če seveda ne štejemo loterije proti Portugalcem v osmini finala EP 2024, že vse od 17. novembra 2023, ko je bila z 2:1 boljša Danska. Ob Dancih so Slovencem mero v tem skoraj triletnem obdobju vzeli le še Srbi, Švedi in Finci.

Presodite sami, ali se zdijo številke bližje reprezentanci, ki sodi v prvo trideseterico, ali nižje od 50. mesta.

Norveška – Slovenija: v živo na SK

Nocoj se bosta na tekmi 3. kroga lige narodov ob 20.45 v Oslu pomerili Norveška in Slovenija. Tekmo si boste v neposrednem prenosu lahko ogledali na SK1, podrobno jo bomo spremljali tudi na naši strani.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!