Olimpijski stadion v Berlinu je poln zgodovine. Nemška prestolnica je leta 1936 gostila kontroverzne olimpijske igre, dve leti pozneje pa se je zgodil dogodek, ki je pustil črn madež na zgodovini angleškega nogometa. Več kot osemdeset let kasneje bodo trije levi v Berlinu v finalu evropskega prvenstva v nogometu znova v središču pozornosti.
Olimpijske igre leta 1936 so nacisti uporabljali kot propagando, kot dokaz o domnevni prevladi arijske rase.
Stadion v Berlinu, ki je bil zgrajen prav za potrebe OI, bo tako za mnoge vedno ostal kraj, kjer je Jesse Owens razblinil mit Adolfa Hitlerja o superiornosti arijske rase.
V nedeljo se bodo Angleži vrnili na prizorišče, kjer je Fritz Schilgen prižgal olimpijski ogenj, za tri leve pa je to vsekakor del zgodovine, ki bi ga najraje pozabili.
Olimpijske igre leta 1936
Gradnja 132 hektarjev velikega objekta je trajala le dve leti, stadion pa je lahko sprejel 110.000 navijačev, vključno s posebno tribuno za Hitlerja in nacistično vrhovno poveljstvo.
Na zahodnem koncu je stal 77 metrov visok zvonik, s katerega je bil viden razgled na celotno mesto in v katerem je bil 9,6 tone težak olimpijski zvon, okrašen z olimpijskimi obroči, orlom, letnico 1936 in upodobitvijo Brandenburških vrat.
Otvoritvena slovesnost je zasnovala in nato posnela Leni Riefenstahl. Leta 1938 je izšel dokumentarec Olympia. Igre so bojkotirale številne države, med njimi Španija in Irska, ter številni judovski športniki iz drugih držav.
Ko so se igre začele, je Hitler na kraju samem proslavljal nemške zmage kot potrditev svojega režima, čeprav ga je zanimalo le to, da se je rokoval z domačimi zmagovalci.
Trditve o arijski slavi je razblinil Owens, ki je je osvojil štiri zlate medalje. Američan je bil najuspešnejši športnik, ki je tekmoval v Berlinu, medtem ko je bila Nemčija s 101 medaljo (od tega 38 zlatih) najuspešnejša država.
Naslednjih 12 let ni bilo olimpijskih iger zaradi velikih svetovnih pretresov, ki jih je povzročila druga svetovna vojna.
Dobro leto dni pred napadom Nemčije na Poljsko, ki je sprožil drugo svetovno vojno, 14. maja 1938, je angleški nogomet podlegel političnemu pritisku.
Ko se je takratni britanski premier Neville Chamberlain v pripravah na tekmo raje odločil za popuščanje kot za sprožitev neizogibnega spopada, je zunanje ministrstvo poslalo nogometni zvezi pismo, v katerem jo je opozorilo na širše politične posledice.
Noč pred tekmo sta se Angleška nogometna zveza in vlada dogovorili, da bodo igralci izvedli nacističen pozdrav – med 110.000 gledalci je bil tudi Hitlerjeva desna roka Joseph Goebbels.
Igralci so za to izvedeli šele v garderobi pred začetkom tekme, mnogi nogometaši pa se seveda niso strinjali s potezo vlade in zveze.
Angleški reprezentant Stanley Matthews je dejal ga je zloglasna slika sramotila do konca življenja. Anglija je sicer tekmo dobila s 6:3.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!