Zatišje pred viharjem. V zadnjih dneh so malce poniknile govorice o tem, da v slovenski nogomet vstopa turški poslovnež Acun Ilicali. Toda nogometni investitor, ki je prerodil angleški Hull City, še vedno zelo resno trka na slovenska vrata.
V nogometni Sloveniji smo se nagledali in naposlušali takšnih in drugačnih ‘investitorjev’, ki z velikimi besedami in pričakovanji vstopijo v slovenske klube, vse prevečkrat pa nato naš nogomet zapustijo s figo v žepu in za sabo pustijo veliko finančno luknjo.
Takšne zgodbe so poskrbele za to, da v Sloveniji vsako novo ime, ki se pojavi v povezavi z našim nogometom, sprejmemo z dvomom, nejevero, celo odporom. A nekateri primeri vendarle dokazujejo, da obstajajo nogometni poslovneži, ki v slovenskem nogometu vidijo potencial za resne vložke. Takšen je bil začetek obdobja Milana Mandarića v Olimpiji, takšna je trenutna era vzpona z rusko-ukrajinskim kapitalom spodbujenega Celja.
Turški milijonar ima očitno resne namene
V zadnjih mesecih pa se v kontekstu vstopa omenja še eno ime, ki je že dokazalo, da ima sredstva, znanje in voljo za velike nogometne zgodbe. Vse odkar je Acun Ilicali sedel za mizo s predsednikom Uefe Aleksandrom Čeferinom, se pojavljajo nove informacije o tem, da želi vstopiti v slovenski nogomet.
Da te informacije niso iz trte izvite, je večkrat javno poudaril tudi turški poslovnež, ki je sprva svoj pogled usmeril proti ljubljanski Olimpiji, a zelo hitro spoznal, da to ni okolje, v katerem bi lahko zagnal nov resen nogometni projekt. To slednje pa je namera ‘turškega Simona Cowella’, ki ima za seboj nedavno zgodbo o uspehu v angleškem nogometu.
Ilicalijevo bogastvo, natančne številke javnosti niso razkrite, njegovo ‘finančno težo’ ocenjujejo vse od 100 do celo 200 milijonov dolarjev, je nastalo v svetu medijskega ‘šovbiznisa’. Kariero je začel iz ničesar, kot športni novinar, nato pa počasi rasel in rasel ter je danes eden največjih medijskih mogotcev v Turčiji, kamor je s svojo televizijo pripeljal oddaje, kot so ‘Got Talent’, ‘Dancing with the Stars’ in ‘Survivor’.
Hull City: zgodba o uspehu
Svojo strast do nogometa pa je Ilicali prenesel predvsem v lastništvo angleškega Hull Cityja, na čelu katerega je od začetka leta 2022, ko je Hull ždel na 19. mestu angleške druge lige. Dobri dve leti pozneje so oranžno-črni na 7. mestu prvenstvene lestvice, zdi se, da bodo za las zgrešili mesta, ki bi jih ob koncu sezone peljala v ‘play-off’ za uvrstitev v premier ligo.
S prihodom turških lastnikov so se za nekajkrat povečale tudi investicije v igralski kader. To poletje je tako klub iz Aston Ville za skoraj 6 milijonov evrov okrepil Jaden Philogene, ki je z dobrimi predstavami v majici Hulla postal tudi mladi angleški reprezentant. V zadnjih dveh sezonah je klub za okrepitve namenil več kot 24 milijonov. Za primerjavo, v dveh sezonah pred prihodom Ilicalija je skupen znesek odštetega denarja za novince znašal 1,7 milijona evrov.
Impresivne so tudi nekatere druge številke, povprečen obisk tekem tigrov se je v zadnjih letih močno povečal, iz približno 7.500 gledalcev na približno 22.000. MKM Stadium, na katerem je bilo v zadnjih letih več kot dovolj praznih sedežev, je zdaj vse pogosteje razprodan.
Ilicali je po mnenju angleške nogometne javnosti mojster takšnih in drugačnih potez, ki privabljajo zanimanje navijačev in se je tudi odlično vključil v lokalno skupnost. Tako je denimo v začetku aprila navijačem Hull Cityja pripravil nagradno igro, skozi katero bo kar 500 srečnežev odpeljal na luksuzne počitnice v Turčijo.
Vsi ti elementi Ilicalijeve zgodbe kažejo na to, da gre za resnega poslovneža, nogometnega investitorja, ki bi ga bilo še kako dobro pripeljati v finančno podhranjen slovenski nogomet. A kam?
Se obeta veliko presenečenje?
V zadnjem obdobju se je Turka največ povezovalo z Muro, tudi naši viri so nam zatrjevali, da se vodstvo Prekmurcev intenzivno pogaja z Ilicalijevim taborom, saj Robert Kuzmič in sodelavci iščejo nove ljudi, ki bi prevzeli moštvo iz Fazanerije in ga odpeljali na naslednjo točko klubskega razvoja.
A nekje vmes se je pojavila tudi zgodba o tem, da bi se lahko ob Ilicalijevem interesu po vstopu v slovenski nogomet za investitorje končno odprl tudi NK Maribor, kjer pa so do potencialnih imen sovlagateljev še vedno zelo zadržani in skrivnostni. Ni pa več skrivnost, da v taboru vijolic iščejo strateškega partnerja, ki bo s svojim vložkom štajerski nogometni ponos približal najprej domači konkurenci, kjer dominanten status prevzema Celje, nato pa tudi evropski realnosti.
Kot nam je uspelo izvedeti, je uresničitev tega, da Ilicali dokončno vstopi v slovenski nogomet, vse bližje in bližje realizaciji. Toda, kam? Vse manj presenetljiva bi bila njegova selitev ravno v štajerski nogometni ponos …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje