Bodo zaradi pohlepa kariere nogometašev krajše?

Nogomet 2. Nov 20245:00 0 komentarjev
Foto: Profimedia

Zaradi zahtev po igranju na vse več tekmah in sodelovanju na novih turnirjih nogometaši vse glasneje opozarjajo na preobremenjenost. Čeprav so zaradi tega že zagrozili s stavko, so njihovi pozivi tako pri Evropski (Uefa) kot Mednarodni nogometni zvezi (Fifa) zaenkrat naleteli na gluha ušesa.

“Nogometaši pogosto igrajo na meji oziroma prek svojih zmožnosti,” je za Deutsche Welle dejal profesor in zdravnik športne medicine Wilhelm Bloch iz kölnske Fakultete za šport. Njegova izjava je bila dana v času, ko vse več nogometašev opozarja na preobremenjenost, saj se njihova tekmovalna sezona vztrajno podaljšuje, tekme pa postajajo vse bolj naporne.

Zvezdnik madridskega Atletica in nekdanji član Manchester Cityja Julian Alvarez sodi med nogometaše, ki na leto odigrajo največ obračunov. Kot so dejali pri Sindikatu profesionalnih nogometašev (FifPro), je napadalec v lanski sezoni za klub in argentinsko reprezentanco odigral kar 69 tekem. Podobno velja tudi za nekdanjega nemškega reprezentanta Ilkayja Gündogana, ki je od julija 2022 do letos na igrišče stopil 129-krat, v povprečju pa je igral 82 minut na tekmo.

Julian Alvarez; Foto: Profimedia

Nemec je v tem obdobju samo za potovanja porabil okoli 9000 minut, zato tudi potrebnega časa za počitek ni imel, kar med vrhunskimi nogometaši predstavlja vse večjo težavo. “Čas za okrevanje med tekmami je prekratek. V tako zgoščenem koledarju je komaj kaj časa za treninge, na katerih bi stopnjevali pripravljenost oziroma opravili kompleksnejšo regeneracijo,” je poudaril Bloch.

Nastopanje na domačih in mednarodnih tekmovanjih pa ne privede le do pomanjkanja časa za regeneracijo, temveč se posledično poveča tudi možnost za poškodbe. Nenazadnje so to na zadnjih tekmah lige narodov občutili tudi številni selektorji.

Precejšnje težave zaradi tega je imela nemška vrsta, a tudi slovenska, saj selektor Matjaž Kek za tekmo z Norveško ni mogel računati na Davida Brekala, Jona Gorenca Stankovića, Žana Karničnika, Žana Zaletela Tomija Horvata in Sandija Lovrića, za dvoboj proti Kazahstanu tri dni pozneje pa je odpadel še napadalec Blaž Kramar.

Eden najboljših igralcev na svetu, Jude Belligham, je letos za medije že spregovoril o psihični in fizični izčrpanosti, ki jih prinaša “nor” tekmovalni ritem, podobne pomisleke pa je izrazil tudi poljski golgeter Robert Lewandowski. “Seveda želimo na igrišču delovati kot stroji, a ne smemo pozabiti, da smo tudi ljudje in potrebujemo čas za ustrezen počitek,” je povedal napadalec Barcelone.

Bodo igralci do 29. leta že iztrošeni?

Zaradi vsega naštetega vse več igralcev, v kolikor ne pride do sprememb, razmišlja o stavki. Eden od takšnih je klubski soigralec Lewandowskega Rodri. Tako njega kot številne druge nogometaše v nameri podpira FifPro, alarme pa je začelo prižigati tudi zdravstveno osebje.

A njihova opozorila in bojazni so zaenkrat naletela na gluha ušesa tako pri Uefi kot Fifi, ki si v želji po povečanju prihodkov želita še več tekem. Prva je letos uvedla prenovljen format svojih evropskih klubskih tekmovanj, v katerih je odslej na sporedu še več tekem, druga za prihodnje leto pripravlja klubsko svetovno prvenstvo z 32 ekipami, leta 2026 pa bo mundial z 32 reprezentanc razširila na 48, kar pomeni, da bodo namesto 64 dvobojev na sporedu kar 104.

Robert Lewandowski
Foto: Profimedia

“Mišice običajno potrebujejo štiri do pet dni, da si popolnoma opomorejo po 90-minutni nogometni tekmi. Odvisno od obremenitve igralca,” je dejal Bloch in ponovno opozoril, da zaradi tekmovalnega sporeda igralci ne dobijo tega časa. “Ob velikih naporih nastanejo mikropoškodbe mišic. Posledice zaradi tega niso hude, a če na voljo ni dovolj časa za okrevanje, nastopijo težave,” je zatrdil in dodal, da se tveganje za resnejše poškodbe zaradi tega bistveno poveča.

Kot je poudaril profesor, razumen ritem predstavlja ena tekma na teden, tedni, ko imajo nogometaši na sporedu dva obračuna, pa bi moral biti prej izjema kot pravilo. “Vsak igralec na leto potrebuje približno šesttedensko obdobje, ko ne igra,” je dejal, kar pa je vsaj pri igralcih v najmočnejših klubih prej izjema kot pravilo. Mnogi so namreč med klubskimi sezonami prisiljeni igrati na mednarodnih tekmah in prijateljskih obračunih, ki so čestokrat odigrani v oddaljenih krajih z namenom, da klubi povečajo prilive v svojo blagajno.

Neymar
Foto: Profimedia

“Igralci gredo na počitnice za dva ali tri tedne, nato pa se zanje vse prične znova,” je poudaril 65-letni profesor, ki se boji, da bodo kariere igralcev zaradi tega v prihodnosti precej krajše. “Ne bomo več imeli igralcev, ki nogomet igrajo do 34. ali 35. leta, ampak bomo imeli igralce, ki so pri 29 letih popolnoma iztrošeni,” je opozoril.

Izsledki raziskave zavarovalniškega posrednika Howden so pokazali, da se je število poškodb v petih najboljših evropskih ligah, angleški, nemški, španski, francoski in italijanski, v sezoni 2021/22 povečalo za 20 odstotkov, klubi pa so v pretekli sezoni plačali rekordno visoko ceno za poškodbe v višini 610 milijonov evrov.

Zdravstvene službe imajo polne roke dela

Povečana obremenitev naj bi še posebej slabo vplivala na mlajše igralce, ki so danes pod večjim pritiskom kot v preteklosti. Po študiji, ki so jo pripravili pri FifPro, je nogometaš Bayer Leverkusna Florian Wirtz pri svojih 21 letih odigral že okoli 11.500 minut profesionalnega nogometa, oziroma kar 7300 minut več kot jih je pri enaki starosti odigral nekdanji zvezdnik Nemčije Michael Ballack, ki se je upokojil leta 2012.

Florian Wirtz. Foto: guliverimage

Tako ne čudi, da se je Wirtz z zadnje reprezentančne akcije v klub vrnil s poškodovanim gležnjem. “Zdravstvene službe imajo polne roke dela s krpanjem poškodb. To ne koristi ne igralcem ne klubom,” je še pripomnil Bloch.

Nedavna študija, ki so jo v začetku septembra objavili pri FifPro in je vključevala 1500 nogometašev, je sicer pokazala, da je bilo kar 54 odstotkov igralcev visoko oziroma prekomerno obremenjenih, vsak šesti (17 odstotkov) pa je v sezoni odigral več kot 50 tekem. Poleg tega je več kot 30 odstotkov igralcev vsaj šest zaporednih tednov igralo najmanj dve tekmi na teden.

V poročilu, ki obsega 59 strani, je med drugim zapisano tudi, da je Bellingham postal prvi angleški nogometaš, ki je do svojega 21. leta odigral že 19.000 profesionalnih minut, če bo nadaljeval v tem ritmu, pa bo v svoji karieri nastopil na kar 1224 tekmah. To je več, kot so jih v svojih karierah odigrali njegovi rojaki Frank Lampard (1002), Wayne Rooney (895) in David Beckham (839).

Jude Bellingham
Jude Bellingham: Foto: Profimedia

“Igralce moramo zaščititi pred njimi samimi. Radi igrajo, ker so predani nogometu in nočejo izgubiti mesta v začetni postavi,” je zatrdil izvršni direktor Združena profesionalnih nogometašev (PFA) Maheta Molango, prepričan, da bi morali igralci, odvisno od tega, koliko let imajo, na sezono odigrati med največ 50 in 60 tekem, njihov premor med sezonami pa bi moral trajati najmanj tri tedne.

“Po povratnih informacijah, ki smo jih prejeli od nogometašev, ki tega počitka niso imeli, so bili ti videti potrti in utrujeni,” je povedal Molango.

Kaj pravi raziskava švicarskega Nogometnega observatorija?

Njihovega mnenja ne deli Fifa. Njen predsednik Gianni Infantino je že branil svojo organizacijo, češ da ta organizira približno en odstotek tekem najboljših klubov, po drugi strani pa ustvarja prihodke za razvoj nogometa po vsem svetu. Prav tako Fifa nekaterim evropskim ligam očita dvoličnost, saj največji evropski klubi številne predsezonske tekme odigrajo na drugih celinah.

Aleksander Čeferin in Gianni Infantino (desno); Foto: Profimedia

Pri tem ji gre na roko tudi raziskava švicarskega Nogometnega observatorija (CIES), ki je ugotovil, da je v zadnjih dvanajstih letih 60 ali več tekem v sezoni, ob neupoštevanju prijateljskih dvobojev, odigralo le pet odstotkov klubov na svetu.

Analiza povprečnega števila uradnih tekem za klube iz petih najmočnejših evropskih lig med sezonama 2000/01 in 2023/24 je namreč pokazala, da je število tekem relativno stabilno, oziroma je celo upadlo, kar je v nasprotju s splošnim prepričanjem, da koledar tekem za najboljše ekipe postaja vse bolj nasičen.

Povprečno število tekem udeležencev lige prvakov med letoma 2000 do 2024

Foto: CIES/zajem zaslona

Povprečno število tekem madridskega Reala med letona 2000 in 2024

Foto: CIES/zajem zaslona

Od 330.748 uradnih tekem, ki so jih klubi odigrali med letoma 2012 in 2024, jih je bilo kar 84,7 odstotkov domačih prvenstvenih, odstotek, ki so ga odigrali pod okriljem tekmovanj Fife pa je znašal vsega 0,04. Po analizah CIES naj bi se podoben trend nadaljeval tudi med letoma 2024 in 2028.

“Glede na projekcije za naslednja štiri leta bo povprečno število uradnih klubskih tekem v primerjavi s številkami, zabeleženimi med letoma 2020 in 2024, ostalo stabilno. Delež ekip, ki bodo na sezono odigrale med 70 in 80 tekem, bo ostal nespremenjen,” so zapisali pri CIES in pripomnili, da se bo po njihovih predvidevanjih relativno povečalo le število ekip, ki na leto doslej odigrajo med 50 in 69 uradnih tekem na sezono, in sicer z 1,6 odstotka na 19,7 odstotka. Vseeno pa velja opomniti, da je CIES upošteval le tekme na klubski ne pa tudi reprezentančni ravni.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!