Zlato dekle, ki z božjo pomočjo premika mejnike in služi milijone

Atletika 1. Nov 20249:00 > 9:11 1 komentar
Sydney McLaughlin-Levrone. FOTO: Profimedia.

Spoznajte Sydney McLaughlin Levrone, eno najboljših in tudi najbolje plačanih atletinj v zgodovini. Američanka, ki je poleti v Parizu poskrbela za enega trenutkov olimpijskih iger, v teku na 400 metrov z ovirami premika nore mejnike, ob tem pa daje slutiti, da jih bo v prihodnosti morda tudi drugje.

Sydney McLaughlih Levrone je lastnica letošnjega drugega najboljšega rezultata v ženski atletiki na svetu.

Od njenega norega rezultata 50,37, ki ga je v teku na 400 metrov z ovirami odtekla v finalu olimpijskih iger v Parizu, je po točkovanju tablic Svetovne atletike boljši dosežek uspel le Ruth Chepngetich, ko je nedavno v Chicagu osupnila svet z novim maratonskim svetovnim rekordom 2;09:56 (1339 točk).

Med moškimi sta boljša rezultata uspela dvema. Prvi je kdo drug kot Šved Mondo Duplantis z novim v seriji svetovnih rekordov v skoku s palico. Preskočenih 624 centimetrov je Švedu prav tako prineslo 1339 točk.

Drugi je tekmec našega Kristjana Čeha, Litovec Mikolas Alekna, ki je aprila disk vrgel 74,35 metra daleč in popravil najstarejši atletski svetovni rekord – rezultat Nemca Jürgena Schulta (74,08) je zdržal skoraj 38 let.

V Parizu je osvojila tretjo in četrto zlato olimpijsko medaljo. FOTO: Guliverimages.

Svetovni rekord je ameriška zvezdnica 8. avgusta letos, vsega en dan po 25. rojstnem dnevu, odtekla na kultnem Stade de France in nadaljevala noro, skorajda neponovljivo serijo. Še tretjič v nizu je najboljšo znamko v zgodovini atletike postavila v finalu velikega tekmovanja!

To ji je uspelo že v finalu svetovnega prvenstva pred domačimi navijači v Eugenu v ZDA leta 2022 in v finalu olimpijskih iger 2021 v Tokiu.

Z vseh treh prvenstev, iz Tokia, Eugena in Pariza, je prinesla tudi zlate medalje iz štafetnega teka 4×400 metrov.

Vsi svetovni rekordi Sydney McLaughlin-Levrone:

51,90 – 27. junij 2021, Eugene (ameriške kvalifikacije za OI)

51,46 – 4. avgust 2021, Tokio (finale OI)

51,41 – 25. junij 2022, Eugene (ameriške kvalifikacije za SP)

50,68 – 22. julij 2022, Eugene (SP)

50,65 – 30. junij 2024, Eugene (ameriške kvalifikacije za OI)

50,37 – 8. avgust 2024, Pariz (finale OI)

Od 100 do 400 metrov, z ovirami ali brez

Ne samo na nizkih ovirah, 175 centimetrov visoka atletinja navdušuje tudi v drugih disciplinah, v katerih se redno preizkuša. Za zdaj še ne na velikih tekmovanjih, a kmalu bi se utegnilo zgoditi tudi to.

Odlična je tudi na 200 in 400 brez ter 100 metrov z ovirami FOTO: Profimedia.

Njen osebni rekord na 100 metrov z ovirami je 12,65, kar je vsega šest stotink slabše od rekorda ene najboljših slovenskih atletinj v zgodovini Brigite Bukovec, ki je osvajala medalje na največjih tekmovanjih v tej disciplini.

Na 200 metrov je McLaughlin-Levrone najhitreje tekla 22,07, kar 65 stotink hitreje od slovenskega rekorda legendarne Merlene Ottey.

Pričakovano je še precej boljši njen osebni rekord na 400 metrov, in sicer 48,74, kar je le štiri stotinke počasneje od ameriškega rekorda nekdanje olimpijske in svetovne prvakinje Sanyje Richards-Ross. Na večni lestvici jo postavlja na visoko 12. mesto.

Če smo slovenske rekorde omenjali prej, bomo tudi tokrat – trenutni mejnik Anite Horvat je postavljen pri 51,22.

Osebni rekordi Sydney McLaughlin-Levrone:

200 m: 22,07 (22,04)

400 m: 48,74 (2023)

100 m ovire: 12,65 (2021)

400 m ovire: 50,37 (2024)

Že kot najstnica je podpisala večmilijonsko pogodbo

Da, McLaughlin, ki od leta 2022 in poroke z nekdanjim igralcem ameriškega nogometa iz lige NFL Andrejem, nosi še priimek Levron, je pošastno dobra atletinja in kot taka seveda tudi zelo dobro plačana. Ena najbolj plačanih na svetu.

Z Andrejem Levronom sta se poročila maja 2022. FOTO: Guliverimages.

Ko je leta 2019 po enem letu študija zapustila univerzo v Kentuckyju in odšla med profesionalke, je z ameriškim športnim opremljevalcem New Balance podpisala pogodbo, ki ji na leto prinese milijon in pol ameriških dolarjev.

To v športnem svetu ni previsoka številka – slovenski nogometni up Benjamin Šeško, denimo, v Leipzigu zasluži vsaj trikrat več -, za atletiko pa je astronomska.

Nekaj seveda v žep pospravi tudi z nagradami in z drugimi sponzorskimi pogodbami, ki jih ima podpisane.

Za vse je kriv Bog

In kdo je glavni “krivec” za vse dobro, kar se ji v življenju dogaja?

“Bog. Dal mi je talent. Željo, da sem iz dneva v dan boljša. Dal mi je vse. To je moja platforma, s katero se mu želim oddolžiti. Vsakič, ko stopim na stezo, se počutim močno, ker vem, da mi bo, karkoli se bo zgodilo, stal ob strani,” je povedala letos poleti, ko je še drugič stopila na Olimp.

Pravi, da je z božjo pomočjo premagala tudi težave s kolenom, zaradi katerih je morala izpustiti celotno lanskoletno sezono in s tem na nastop na svetovnem prvenstvu v Budimpešti.

“Pred mano je bila velika gora, težko se je bilo spoprijeti s tem, ampak sem jo preplezala. Hvaležna sem tudi za to izkušnjo, s katero me je bog izzval in mi dal vedeti, da se nanj lahko zanesem tudi v najtežjih trenutkih,” je o lanskoletnih težavah v enem izmed letošnjih intervjujev poduhovljeno povedala McLaughlin-Levrone, ki je zaprisežena kristjanka.

Trenira jo legendarni 80-letni Američan

Trener McLaughlin-Levrone je sloviti Bob Kersee, ki je bil poročen z Jackie Joyner-Kersee, legendarno ameriško svetovno rekorderko v mnogoboju in skakalko v daljavo, ki je na olimpijskih igrah in svetovni prvenstvih osvojila sedem zlatih medalj.

Na treningu v družbi trenerja Boba Kerseeja. FOTO: Profimedia.

Američan, ki šteje že 80 let, je tudi sicer znan po delu s številnimi odličnimi atletinjami.

Treniral je kup legendarnih atletinj in tudi nekaj znanih športnic – sedemkratno olimpijsko prvakinjo in lastnico 14 zlatih medalj s svetovnih prvenstev v tekih na 200 in 400 metrov Allyson Felix, trikratno olimpijsko in petkratno sprintersko svetovno prvakinjo Gail Devers, svetovno rekorderko na 100 in 200 metrov Florence Griffith Joyner, olimpijsko in svetovno prvakinjo v teku na 800 metrov Athing Mu in svoj čas sodeloval s slovito ameriško teniško igralko Monico Seleš.

Atletika ji je bila položena v zibelko

Zlata Sydney prihaja iz New Jerseyja in ima atletiko zapisano v genih. Njen oče Willie McLaughlin sicer ni legenda ameriške atletike, je bil pa prav tako zelo dober atlet. Na 400 metrov je tekel odličnih 45,30.

Mama Mary McLaughlin je tekla na srednje proge in bila zvezdnica študentske atletike.

Starejši brat Taylor je bil leta 2016 mladinski svetovni podprvak v teku na 400 metrov z ovirami. Z atletiko se je ukvarjala tudi njena starejša sestra Morgan McLaughlin.

“Vsi najini otroci so bili nadarjeni za atletiko, a je bilo takoj jasno, da je Sydney nekaj posebnega,” oče Willie pravi o svoji sloviti hčerki, ki je nase začela opozarjati kot zelo mlada.

Tako prepričljivo je zmagala v Parizu. FOTO: Profimedia.

Najmlajša ameriška olimpijka po 36 letih

Leta 2015 je bila na svetovnem prvenstvu v Caliju svetovna prvakinja na 400 metrov z ovirami v kategoriji mladink do 18 let, čeprav jih je imela le 15.

Že leto pozneje je postala najmlajša ameriška atletinja na olimpijskih igrah po 36 letih, ko se je uvrstila na igre v Riu de Janeiru. V ameriških olimpijskih kvalifikacijah za to tekmovanje je tekla 54,15 in postavila svetovni rekord v dveh kategorijah – med mladinkami do 18 in 20 let. V Braziliji je bila malce počasneje in obstala v polfinalu.

Leta 2017 je mejnik premaknila na 53,82 in leto pozneje, takrat je bila še vedno mladinka, na 52,75.

Na svetovno prvenstvo v Dohi leta 2019 je prišla kot ena od favoritk za medaljo in jo v Katarju tudi osvojila. Z novim osebnim rekordom 52,23 je bila druga in zaostala le za rojakinjo, takratno svetovno rekorderko Dalilah Muhammad, ki je prav v tistem teku tekla nov svetovni rekord (52,16).

Po svetovnem rekordu na svetovnem prvenstvu 2022. FOTO: Profimedia.

Z 21 leti do prvega svetovnega rekorda

Že ob naslednji priložnosti je Sydney devet let starejši rojakinji rekord “ukradla”.

Ne 2020, tistega leta se je zaradi pandemije ustavil svet, ampak leta 2021, ko je zablestela na ameriških olimpijskih kvalifikacijah in v Eugenu postala prva ženska, ki je 400 metrov z ovirami pretekla pod 52 sekundami. Zmagala je z rezultatom 51,90.

V finalu olimpijskih iger v Tokiu je ob pohodu na prvo olimpijsko zlato medaljo ta mejnik premaknila na 51,46. Drugo zlato kolajno je nekaj dni pozneje dobila z ameriško štafeto 4×400 metrov.

Leta 2022 je spet tako v ameriških kvalifikacijah kot tudi v finalu svetovnega prvenstva v Eugenu tekla svetovna rekorda. V finalu kvalifikacij je zmagala z rezultatom 51,41, v finalu svetovnega prvenstva pa eksplodirala in se ustavila pri 50,68. Tudi tam je bila zlata s štafeto 4×400 metrov.

Letos se je zgodil nov dejavu. Najprej nov, peti svetovni rekord na ameriških olimpijskih kvalifikacijah 50,65, potem v tekmi leta, olimpijskem finalu v Parizu, nov trenutek za zgodovino – zmaga in nov nor rekord 50,37.

Bo v prihodnosti zmagovala tudi v drugih disciplinah? FOTO: Profimedia.

Kaj bo njen naslednji korak?

“Kje so tvoje meje, Sydney?” se lahko vprašamo ob vsem, kar je skodrano dekle, ki je odraščalo na drugi strani reke Hudson, v atletiki doseglo do zdaj.

Zagotovo se lahko na 400 metrov z ovirami spusti pod 50 sekund. To pa je rezultat, ki veliko pomeni tudi v teku na 400 metrov. Brez ovir.

Slutiti je, da se McLaughlin-Levrone vse bolj spogleduje s tem, da se na največjem odru preizkusi tudi v teku brez ovir, saj je na ovirah dosegla že vse in še več.

Lahko morda celo postane prva, ki bo osvajala naslove in podirala rekorde v obeh disciplinah?

Po tem, kar smo od nje videli do zdaj, bi nam bilo lahko že jasno …

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje