Medtem ko je bil sobotni derbi med Olimpijo in Mariborom zaradi pirotehnike na igrišču prekinjen kar trikrat, v Nemčiji vse glasneje razmišljajo o legalizaciji bakel, dimnih bomb in drugih za navijače nepogrešljivih rekvizitov na nogometnih tekmah.
Neobičajno pobudo je podal predsednik nemškega nogometnega prvoligaša Herthe iz Berlina Kay Bernstein. Dvainštiridesetletni podjetnik, ki je bil nekoč tudi sam član navijaške skupine Harlekins Berlin, po poročanju Deutsche Welle predlaga posebne območja na stadionih, kjer bi bilo prižiganje bakel in dimnih bomb dovoljeno. A le v primeru, če bi bilo zagotovljeno, da se jih takoj po uporabi lahko tudi varno pogasi.
“Ne podpiram ničesar, kar ljudi spravlja v nevarnost, ali kakršno koli obliko nasilja,” je za nemški časopis Die Zeit dejal Bernstein. “Toda način, kako se to trenutno ureja, je nesmiseln,” je pristavil.
Kljub prepričanju, da so pirotehnična sredstva na nogometnih tekmah v Nemčiji nezakonita, pa to ne drži povsem. Njihova uporaba namreč predstavlja le prekršek in je v nasprotju s predpisi na stadionih, saj lahko nekatere bakle med izgorevanjem dosežejo tudi do 2000 stopinj Celzija.
Poškodb zaradi pirotehnike relativno malo
Vseeno pa ostaja število poškodb zaradi pirotehnike na nemških stadionih nizko. Po statističnih podatkih nemškega policijskega centra za športne dejavnosti (ZiS) je bilo v sezoni 2018/19 na tekmah nemške bundeslige, ki si jo je v živo ogledalo kar 22 milijonov gledalcev, zaradi uporabe pirotehnike poškodovanih “le” 152 ljudi.
Relativno nizko število poškodb je mogoče pripisati dejstvu, da se v veliki večini primerov večina nemških navijaških skupin drži strogih dogovorov, predvsem pa nenapisanega pravila, da raket in dimnih bombe nikoli ne smejo izpustiti iz rok.
Pirotehnika kot del živahne navijaške kulture
Kljub temu do prestopkov še vedno prihaja. V tej sezoni so na primer navijači Eintrachta iz Frankfurta na tekmi prvega kroga nemškega pokala v gosteh pri Magdeburgu izstrelili več raket na igrišče in na sosednje tribune, do podoobnih izgredov pa je prišlo tudi na tekmi njihovega kluba preden v ligi prvakov v gosteh pri Marseillu.
A glede na to, da so bile dozdajšnji poskusi prepovedi uporabe pirotehnike večinoma neuspešni, v nemški politiki narašča prepričanje, da je treba najti ustrezno rešitev, ki bo zadovoljila tako navijače kot oblasti. Poslanec stranke Zelenih Philip Krämer je v bundestagu nedavno priznal, da je pirotehnika “del živahne navijaške kulture”, zato je smiselno odpreti debato o njeni varni in odgovorni uporabina nemških stadionih.
A kot piše Die Welt, do epiloga bržkone ne bo prišlo še nekaj časa. Tudi zato, ker rešitvi, ki jo predlaga Bernstein, vsaj zaenkrat nasprotujejo tudi na nemškem ministrstvu za notranje zadeve, še piše Deutsche Welle.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!