V slovenskem nogometu se cedijo evropski milijoni

Evropa 21. Dec 20245:00 2 komentarja
Foto: Aleš Fevžer.

Nogometaši Celja in Olimpije so v četrtek poskrbeli za zgodovinski dosežek. Prvič v zgodovini bosta v izločilnih bojih katerega od evropskih tekmovanj zaigrala kar dva slovenska kluba. Skupaj sta od Uefe z nagradami zaslužila že več kot 10 milijonov evrov.

Prvič in do letošnje sezone tudi zadnjič je slovenski klub v izločilnih bojih zaigral v sezoni 2013/14. To je uspelo NK Maribor, ki se je uvrstil v evropsko ligo še v času, ko konferenčna liga še niti ni obstajala. Nato je v skupini z Rubinom Kazanom, Zulte Waregemom in Wiganom osvojil drugo mesto ter se prebil v šestnajstino finala. V žrebu ni imel sreče in se srečal z močno Sevillo, a nudil izjemno dober odpor in izpadel s skupnim izidom 3:4. Uspeh je še povečal končni uspeh Špancev, ki so naposled celo osvojili naslov.

Enajst let pozneje bo imela Slovenija znova svojega predstavnika v izločilnih bojih evropskega tekmovanja. Celo dva hkrati, četudi gre tokrat za tretjo in ne drugo raven evropskega klubskega nogometa. Olimpija si je preboj zagotovila že predčasno, potem ko je v uvodnih štirih krogih ligaškega dela kar trikrat zmagala, Celjani pa so vozovnico potrdili na zadnji dan.

Oba sta se uvrstila v play-off oz. v dodatne kvalifikacije za osmino finala. Ni manjkalo veliko, ko bi ju lahko žreb celo združil v par, to se vendarle ni zgodilo, je pa Olimpiji ples kroglic namenil Borac Banja luko, medtem ko Celjane čaka ciprski Apoel.

Uspeh v dodatnih kvalifikacijah prinaša tudi lepo finančno spodbudo. Play-off je na sporedu 13. in 20. februarja, Celje bo prvo tekmo igralo doma, Olimpija v gosteh. Še pred februarskimi boji pa si poglejmo, koliko sta to sezono že zaslužila z nastopi v Evropi in koliko si še lahko obetata.

Victor Sanchez
Victor Sanchez je iz Olimpije ustvaril zmagovalni stroj. Foto: Aleš Fevžer

Oba presegla pet milijonov evrov

Ker naši klubi v evropskem merilu ne kotirajo najvišje, predvsem po finančni plati, so nastopi v tekmovanjih pod okriljem Uefe tudi izredno pomemben vir zaslužka. Že zgolj nastopi v kvalifikacijah prinašajo več sto tisočakov, medtem ko je preboj v ligaški del vreden še precej več.

NK Celje je z uvrstitvijo v konferenčno ligo zaslužil za slovenske razmere bajnih 3.870.000 evrov. Od tega so 3,17 milijona evrov prejeli s samo uvrstitvijo, po 175.000 pa jim je na račun “kapnilo” za sodelovanje v posameznem krogu kvalifikacij, ki potekajo v štirih fazah, kar skupaj znese 700 tisočakov.

NK Olimpija je kvalifikacije začela šele v drugem krogu, zato je prejemek Ljubljančanov v tem delu evropske sezone nižji za 175.000 evrov in znaša 3.695.000 evrov.

So pa Ljubljančani Celjane prehiteli po zaslugi boljših rezultatov v ligaškem delu. Vsaka zmaga namreč prinaša 400.000 evrov dodatka, medtem ko je neodločen izid “težak” 133.000 evrov. Zmaji so vpisali tri zmage in en neodločen izid tako račun obogatili še za 1,333 milijona evrov. Grofje pa so z dvema zmagama in remijem prejeli dodatnih 933.000 evrov.

Po 200.000 evrov je vsak prejel še za uvrstitev v dodatne kvalifikacije, ekstra 200 tisočakov pa so zmaji prejeli še po zaslugi uvrstitve na mesta od devet do 16. Zmaji so ligaški del končali na 14. mestu, Celje na 21., ki pa ne prinaša dodatne nagrade.

Skupni zaslužek obeh tako trenutno znaša 10.431.000 evrov. Za las spredaj je trenutno vodilni klub slovenske Prve lige Telemach, ki je pri 5.428.000 evrov, medtem ko so aktualni prvaki zaslužili 5.003.000 evrov.

Kot že rečeno, uvrstitev v osmino finala prinaša lep dodaten zaslužek. Uspešen klub bo za preboj med 16 najboljših prejel 800 tisoč evrov. Nagrade v nadaljevanju še naraščajo. UEFA tako za četrtfinale zagotavlja še 1,3 milijona evrov, za polfinale 2,5 milijona evrov, uvrstitev v finale doda štiri milijone evrov, medtem ko bo prvak prejemnik še dodatnih treh milijonov.

Če se za trenutek preselimo v oblake in si predstavljamo, da bi eden od slovenskih klubov osvojil naslov konferenčne lige, bi z nagradami na že zagotovljenih pet milijonov evrov dodal še 11,6 milijona evrov.

Uraden dokument Uefe z natančno določenimi nagradami za vse faze vseh treh evropskih tekmovanj si lahko preberete na naslednji povezavi.

Maribor pred leti služil še precej več

Za konec še primerjava z "zverjo" po imenu liga prvakov. Maribor je v sezoni 2017/18, ko se je še tretjič v klubski zgodovini prebil med evropsko elito, samo za uvrstitev prejel kar 12,7 milijona evrov nagrade. Še dva milijona je zaslužil z zmago v zadnjem krogu kvalifikacij. Skupaj z ostalimi fazami kvalifikacij in zaslužkom za osvojene tri točke v skupinskem delu tekmovanja pa je celoten prihodek s strani Uefe znašal slabih 17 milijonov evrov. Da bi Celje ali Olimpija letos izenačila izkupiček vijoličastih izpred sedmih let, bi morala v konferenčni ligi osvojiti naslov.

Ker se inflacija pozna tudi v nogometu, omenimo še nagrade, ki jih je Uefa razdelila med letošnje udeležence lige prvakov. Vsak od 36 klubov, ki se je prebil v ligaški del, je dobil kar 18,62 milijona evrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje