Vihar pred nevihto: Šeško utegne poleti podreti vse rekorde

Nogomet 7. Feb 20255:00 2 komentarja
Benjamin Šeško
Foto: Profimedia

V ponedeljek se je v petih najmočnejših nogometnih ligah zaključilo januarsko trgovanje z igralci. Čeprav so bili predvsem po zaslugi Manchester Cityja še enkrat več najbolj podjetni na Otoku, so se pod najdražji prestop podpisali v zadnjih letih finančno vse močnejši Savdijci. Na radarju velikanov se je zopet znašel tudi Benjamin Šeško, ki pa zaenkrat ostaja Leipzigov.

Manchester City je z lahkoto dosegel status najbolj zapravljivega kluba v zimskem prestopnem roku, potem ko je tik pred zaključkom pripeljal Nica Gonzalesa iz Sportinga. V letošnji sezoni neprepričljivi angleški prvaki so poskrbeli za kar štiri od desetih najdražjih prestopov v januarju, skupno pa za pet nogometašev odšteli 216 milijonov evrov.

Po podatkih za nogometne prestope specializirane spletne strani Transfermarkt je od meščanov v zgodovini zimskih prestopnih rokov za okrepitve več odštel le še Chelsea, ki je predlani zanje namenil 329 milijonov evrov. Poleg omenjenih klubov je sredi sezone za nakupe več kot 120 milijonov evrov namenila le še Barcelona, ki je leta 2018 iz Liverpoola pripeljala Philippa Coutinha.

Klubi v premier ligi so sicer januarja za nogometaše skupno zapravili 484 milijonov evrov, za kar 44 odstotkov omenjenega zneska pa je zaslužen prav City. Še več, angleški velikan je za okrepitve namenil skoraj toliko kot vsi klubi v elitni italijanski ligi skupaj. Ti so po podatkih spletne strani Transfer Football januarja plačali 221 milijonov evrov, kar jih uvršča na drugo mesto, sledi francoska liga (192,6 milijona evrov), na četrtem mestu pa je pristala v zadnjih letih finančno vse močnejša savdska liga.

Foto: Profimedia

Arabci so v preteklem mesecu za nakupe nogometašev zapravili 172,5 milijona evrov, a utegne znesek še narasti, saj se njihov prestopni rok zaključi čez pet dni. Pregovorno varčni so bili znova nemški prvoligaši (167 milijonov evrov), a niti približno ne tako zelo kot španski (21 milijonov evrov), saj so slednje prehiteli celo klubi iz ameriške lige MLS (138,5 milijona evrov) in angleške druge lige (95,5 milijona evrov).

Benjamin Šeško (zaenkrat) ostaja v Leipzigu

V središču zanimanja tujih medijev je bil v zadnjih mesecih znova tudi Benjamin Šeško. Slovenski reprezentančni napadalec še naprej navdušuje v dresu Leipziga, za katerega je v aktualni sezoni dosegel že 14 zadetkov na 29 tekmah. Za 21-letnika, ki ga mnogi primerjajo z Erlingom Haalandom, se že nekaj časa zanimajo Manchester United, Newcastle, Liverpool in zlasti Arsenal.

Benjamin Šeško
Foto: Profimedia

Slednji v januarju ni zapravljal, saj naj bi varčeval prav za poletni nakup Radečana. Cena ne bo nizka, saj se omenjajo zneski v bližini 100 milijonov evrov. V kolikor se bodo napovedi uresničile, bo Šeško znova podrl slovenski prestopni rekord, ki ga je postavil pred tremi leti, ko je Leipzig zanj Salzburgu plačal 24 milijonov evrov.

Deset najdražjih prestopov zimskega prestopnega roka

10. Santiago Gimenez (iz Feyenoorda v AC Milan) – 32 milijonov evrov
Santiago Gimene; Foto: Profimedia.

Po 65 golih na 105 tekmah za Feyenoord se je mehiški napadalec odpravil v Italijo kot zamenjava za Alvara Morato.

9. Luiz Henrique (iz Botafoga v Zenit St. Petersburg) – 33 milijonov evrov
Luiz Henrique
Luiz Henrique; Foto: Profimedia

Štiriindvajsetletni krilni napadalec je kariero začel pri Fluminenseju, pred tremi leti prestopil v Real Betis, lani pa se vrnil v domovino in oblekel dres Botafoga. Z dobrimi predstavami (12 zadetkov in šest asistenc na 55 tekmah) si je prislužil vpoklic v brazilsko vrsto, januarja pa zavrnil zanimanje Fiorentine in Newcastla ter v zameno za rublje okrepil Zenit.

8. Vitor Reis (iz Palmeirasa v Manchester City) – 37 milijonov evrov
Vitor Reis; Foto: Profimedia

Devetnajstletni brazilski branilec je postal najdražji najstnik v zgodovini Manchester Cityja. Prvaki premier lige so zavrnili prošnjo Palmeirasa, da mladenič ostane pri njih do zaključka sezone in zahtevali, da se jim pridruži že pozimi.

7. Abdukodir Kušanov (iz Lensa v Manchester City) – 40 milijonov evrov
Abdukodir Kušanov
Abdukodir Kušanov. Foto: Profimedia

Dvajsetletni osrednji branilec je bil prva januarska okrepitev Manchester Cityja, obenem pa se je v zgodovino vpisal kot prvi Uzbekistanec, ki bo nastopil v premier ligi.

6. Galeno (iz Porta v Al-Ahli) – 50 milijonov evrov
Galeno
Galeno; Foto: Profimedia

Prestop Brazilca iz Porta v Al-Ahli je eden od dveh najodmevnejših, za katere so pozimi poskrbeli Arabci. Krilni napadalec je za Porto na 153 tekmah dosegel 45 zadetkov in 24 asistenc, v novem klubu pa bo predstavljal resno konkurenco rojaku Robertu Firminu.

5. Xavi Simons (iz PSG v RB Leipzig) – 50 milijonov evrov
Xavi Simons
Xavi Simons; Foto: Profimedia

Klub Benjamina Šeška in Kevina Kampla je od Paris Saint-Germaina januarja dokončno odkupil nizozemskega reprezentanta. Leipzig je zanj plačal 50 milijonov evrov, vendar bi odškodnina z bonusi lahko narasla na več kot 80 milijonov evrov.

4. Nico Gonzalez (iz Porta v Manchester City) – 60 milijonov evrov
Nico Gonzales
Nico Gonzales; Foto: Guliverimage

Tik pred zaključkom januarskega prestopnega roka je Manchester City potegnil še zadnjo odmevno potezo in iz Porta pripeljal Nica Gonzalesa. Meščani so za 23-letnega španskega vezista, ki je kariero začel pri Barceloni, odšteli kar 60 milijonov evrov, čeprav je njegova tržan vrednost več kot trikrat nižja in znaša 18 milijonov evrov.

3. Khvicha Kvaratskhelia (iz Napolija v PSG) – 70 milijonov evrov
Hviča Kvarachelia
Hviča Kvarachelia; Foto: Profimedia

Znesek za gruzijskega Maradono se morda zdi visok, a je Napoli še nedolgo nazaj zahteval še enkrat višjo odškodnino. Kvarachelia je na 18 tekmah v tej sezoni za Napoli prispeval pet golov in tri podaje, na levem krilu pa naj bi predstavljal idealno konkurenco Bradleyju Barcolaju in Desireju Doueju

2. Omar Marmoush (iz Eintracht Frankfurta v Manchester City) – 75 milijonov evrov
Omar Marmuš
Foto: Profimedia

Prestop 25-letnega Egipčana je na Otoku postal četrti najdražji v zgodovini zimskih prestopnih rokov. Napadalec, ki je kariero začel pri klubu Wadi Degla, nato odšel v Wolfsburg, Eintrachtu pa se pridružil predlani, je v letošnji sezoni v vseh tekmovanjih že pri 20 golih in 14 asistencah v vseh tekmovanjih.

1. Jhon Duran (iz Aston Ville v Al-Nassr) -77 milijonov evrov
Jhon Duran
Foto: Reuters via Guliver

Glede na to, da so tuji mediji 21-letnega kolumbijskega napadalca povezovali z odhodom v Chelsea, zanj pa so se zanimali tudi drugi evropski velikani, je njegov prestop v Savdsko Arabijo zagotovo precejšnje presenečenje. Aston Villa je v zgodovini več denarja dobila le še za angleškega reprezentanta Jacka Grealisha, ki ga je Manchester City kupil za več kot 100 milijonov evrov.

Prestopi, ki so ostali spregledani

Dele Alli
Dele Alli
Foto: Profimedia

Nekdanji angleški reprezentant, ki ga že leta pestijo poškodbe, se je pridružil italijanskemu prvoligašu Comu, ki ga vodi Cesc Fabregas. Alli je v klub prišel kot prost igralec, svojo zadnjo tekmo pa je odigral leta 2023 pri Bešiktašu.

Alvaro Morata

Foto: Profimedia

Ko se je Morata poleti pridružil Milančanom, ti niso skrivali navdušenja. Čeprav je sijajni španski napadalec za rdeče-črne v domačem prvenstvu vpisal 16 nastopov in dosegel pet golov, pa ni prepričal trenerja Sergia Conceicaa, ki se je odločil, da 32-letnika za naslednjih 18 mesecev posodi Galatasarayu. Turkom je tudi pripadla pravica, da po zaključku posoje Morato odkupijo za devet milijonov evrov.

Arthur Vermeeren

Arthur Vermeeren
Arthur Vermeeren; Foto: Profimedia

Devetnajstletni Nizozemec je lanskega januarja za 30 milijonov evrov odšel iz Antwerpna v Atletico Madrid. A za moštvo Diega Simeoneja je zbral le 160 minut, nato pa bil poleti posojen Leipzigu. Nemci so minuli mesec aktivirali odkupno klavzulo in z vezistom sklenil pogodbo do leta 2029.

Milan Škriniar

Milan Škriniar
Milan Škriniar; Foto: Profimedia

Potem ko je v lanski sezoni pri PSG igral relativno vidno vlogo, se je slovaški branilec tudi zavoljo poškodbe gležnja na stranskem tiru pri trenerju Luisu Enriqueju znašel letos. Nov izziv je našel pri Bešiktašu, kjer bo kot posojen igralec nastopal do zaključka sezone.

Juma Bah

Juma Bah
Juma Bah; Foto: Profimedia

Prestop komaj 18-letnega branilca je ostal relativno neopažen, kar je bila bržkone želja Manchester Cityja. Nogometaš iz Sierra Leone je bojda izsilil odhod iz Valladolida in menda celo sam plačal odkupno klavzulo v višini šestih milijonov evrov. Angleški prvaki so ga medtem že posodili Lensu, kjer bo ostal do konca sezone.

Alberto Costa

Alberto Costa
Foto: Alberto Costa; Profimedia

Potem ko se je kapetan kluba Danilo vrnil v rodno Brazilijo, se je Juventus odločil za pomladitev svoje obrambe in iz Vitorie Guimaraes pripeljal mladega portugalskega branilca Alberta Costo. Torinčani so za 21-letnika plačali 15 milijonov evrov.

Oscar

Oscar
Oscar; Foto: Profimedia

Nekdanji brazilski nogometni reprezentant se je po letih igranja v Angliji in na Kitajskem vrnil v domovino. Triintridesetletnik je podpisal pogodbo za Sao Paulo, kjer je tudi začel svojo poklicno nogometno pot.

Seko Fofana

Seko Fofana
Seko Fofana; Foto: Profimedia

Vezist iz Slonokoščene obale je bil eden prvih odmevnejših nakupov Al-Nassra, ki je zanj odštel 32 milijonov evrov. A 29-letnik ni upravičil visokih pričakovanj in bil januarja lani posojen v Al-Ettifaq. V prvem mesecu novega leta se je odločil za vrnitev v Francijo, kjer je za 20 milijonov evrov okrepil Stade Rennais.

Kateri vrhunski nogometaši so še na voljo?

Sergio Ramos

Sergio Ramos
Sergio Ramos; Foto: Profimedia

Eden najboljših branilcev vseh časov pri 38 letih še ne razmišlja o pokoju. Nekdanji član madridskega Reala je nazadnje igral za Sevillo, a je brez kluba že od julija. Če lahko verjamemo govoricam, se sedaj spogleduje z odhodom v Mehiko, kjer naj bi oblekel dres Monterreya.

Diego Costa

Diego Costa;
Diego Costa; Foto: Guliverimage

Se še spomnite Diega Coste? Nekdanji napadalec Chelseaja in Atletica Madrida je v lovu na svoj že štirinajsti klub v karieri. Šestintridesetletnik je nazadnje v rodni Braziliji nastopal za Gremio, za katerega je na 20 tekmah zabil sedem golov.

Serge Aurier

Serge Aurier
Serge Aurier; Foto: Guliverimage

Reprezentant Slonokoščene obale je v svoji karieri nastopal za Paris Saint-Germain, Villarreal, Nottingham Forest in Galatasaray, največji pečat pa pustil pri Tottenhamu, s katerim je leta 2019 nastopil v finalu lige prvakov. Dvaintridesetletnik je poleti zapustil Turčijo in je vse odtlej brez kluba.

Rafinha

Rafinha
Rafinha; Foto: Profimedia

Rafinha je eno od imen na seznamu, ki najbolj izstopajo. Nekdanji 31-letni vezist Barcelone in mlajši brat Thiaga Alcantare je leta 2022 zapustil PSG, zadnji dve leti pa igral v Katarju pri Al-Arabiju. Klub je zapustil minulo poletje, novega delodajalca pa si še ni našel.

Kako so trgovali slovenski prvoligaši?

Za slovenske klube se je prestopno okno odprlo 16. januarja, zaprlo pa se bo 15. februarja. Če se lahko zanesemo na podatke Transfermarkta, je za daleč najdražjii prestop poskrbelo Celje, ki je za 1,5 milijona evrov nemškemu prvoligašu Holstein Kielu prodalo Davida Zeca. Obenem so grofi 300.000 evrov odšteli za Litovca Artemijusa Tutyskinasa, 100.000 evrov pa za Poljaka Lukasza Bejgerja.

David Zec
David Zec; Foto: Guliverimage

Mariborčani so medtem za 150.000 evrov od Rabotničkega kupili Irca Alija Raghbo, soliden posel pa je po drugi strani uspel Primorju, ki je za 200.000 evrov korejskemu drugoligašu Chungnam Asanu prodalo Semirja Smajlagića. Priliv na svoj bančni račun je zabeležil tudi Bravo, ki je madžarskemu Ujpestu za 120.000 evrov prodal Milana Tučića.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje