Cosmin Moti, legendarni nogometaš Ludogorca, ki se je upokojil letos poleti, je avtor enega najbolj nepozabnih trenutkov v zgodovini evropskih nogometnih pokalov. Zaradi podviga, za katerega je Romun leta 2014 poskrbel, je po njem poimenovana ena od tribun tamkajšnjega stadiona, na katerem bo danes zvečer gostovala Mura. Kaj je današnjemu tehničnemu direktorju Ludogorca pred sedmimi leti uspelo?
Večerno drugo tekmo drugega kroga kvalifikacij za Ligo prvakov med Ludogorcem in Muro si boste danes z začetkom ob 20. uri lahko ogledali v neposrednem prenosu na SK1.
Cosmin Moti, dolgoletni branilec Ludogorca, je letos poleti končal bogato nogometno pot in se z igrišč v Razgradu preselil v klubske pisarne.
Kot tehnični vodja moštva si bo s tribun zagotovo ogledal tudi današnjo tekmo z Muro, na kateri se bodo slovenski prvaki skušali uvrstiti v tretji krog kvalifikacij za Ligo prvakov in si zagotoviti evropsko jesen. V primeru napredovanja bodo Prekmurci namreč že najmanj v skupinskem delu Konferenčne lige.
Moti se je po koncu prejšnje sezone odločil, da ima pri 36 letih dovolj. Za Ludogorec je igral devet let, v tem času pa kar devetkrat postal bolgarski prvak.
Ko je leta 2012 prišel v Razgrad, so se pri Ludogorcu še treznili po velikih proslavah, ki so sledile sanjski sezoni pred tem. Ludogorec je namreč že v krstni prvoligaški sezoni v zgodovini kluba prišel do naslova bolgarskega prvaka, ob tem pa ob pokalu osvojil še superpokal.
Pred Ludogorcem so bile takrat prve evropske tekme v zgodovini kluba, ki je pozneje postal reden in konkurenčen udeleženec evropskih tekmovanj. Od takrat se je dvakrat uvrstil v Ligo prvakov, kar petkrat pa v skupinski del Lige Europa.
Na obeh zgodovinskih, prvih tekmah za Ludogorec v kvalifikacijah za Ligo prvakov proti zagrebškemu Dinamu, je Moti igral. Ludogorec je iz Evrope izpadel hitro, potem ko je Dinamo na povratni tekmi do odločilnega zadetka, ki je izločil Bolgare, prišel v 98. minuti. Rednega dela tekme, da ne bo pomote.
Junak hrvaških prvakov je bil Domagoj Vida. Hrvaškemu branilcu, ki je leta 2018 postal svetovni podprvak, je uspel podvig, po katerem ga navijači Dinama pomnijo še danes, a nepozaben večer Vide ni nič v primerjavi z noro zgodbo, ki jo je vsega dve leti pozneje, avgusta 2014, spisal Moti.
Nogometna pot Cosmina Motija:
Universitatea Craiova (2002-2005): 44 nastopov
Dinamo Bukarešta (2005-2012): 225 nastopov in 6 golov
Siena (2008): 4 nastopi
Ludogorec (2012-2021): 296 nastopov in 37 golov
Reprezentanca Romunije (2008-2019): 15 nastopov
Zaradi nešportnega življenja ni izpolnil pričakovanj
Takrat 29-letni izkušeni branilec je bil leta pred tem velik up romunskega nogometa.
Po prihodu iz Universitate Craiovie v Dinamo iz Bukarešte leta 2005 je blestel, se hitro prebil do reprezentance in bil eden najbolj zaželenih prodajnih artiklov v romunski ligi. Na vrata so trkali Everton, Feyenoord, Lazio in še kdo, a so pri Dinamu vedno naleteli na gluha ušesa.
Ko so po dveh letih zavračanja ponudb v Bukarešti leta 2008 le popustili, je Moti odšel v italijansko Serie A. Okrepil je Sieno, a se zaradi nesporazumov s tamkajšnjim trenerjem Marcom Giampaolom hitro vrnil nazaj. Na Apeninskem polotoku je zdržal vsega pol leta.
Po neuspeli prvi avanturi v tujini je šlo na Motijevi nogometni poti vse navzdol. Do poletja 2008, ko je z Romunijo potoval na evropsko prvenstvo, je v reprezentanci zbral 14 nastopov. Po neuspeli italijanski epizodi le še enega.
Ostal je v Bukarešti, kjer pa je treniral vse manj in hitro prišel na slab glas. Rad je ponočeval, težava je bila nešportno življenje.
“Je odličen nogometaš, ampak pokadi tri škatlice cigaret na dan. On sploh ne diha zraka, ampak nikotin,” je o Motiju takrat slikovito dejal nekdanji legendarni romunski nogometaš in dolgoletni član Dinama iz Bukarešte Cornel Dinu.
“Pokadim le še sedem, osem cigaret na dan,” se je leta 2012, le malo pred prihodom v Ludogorec, pohvalil Moti.
Visokih napovedi ni nikoli opravičil predvsem zaradi ne preveč športnega življenja. V najboljših ligah na svetu nikoli ni zaigral.
Ostal je v senci. Tako je bilo vse do 27. avgusta 2014, ko je o njem nekaj dni govoril ves svet.
Moti je veliko pozornosti požel že pred prvo tekmo play-offa za sezono 2014/15 Lige prvakov proti Steaui Bukarešti, ko je kot nekdanji dolgoletni član njenega mestnega tekmeca Dinama navijače svojega nekdanjega kluba pozval, naj pridejo na Nacionalni stadion v Bukarešti in s tribun spodbujajo Ludogorec.
To se je tudi zgodilo, a Ludogorcu v Romuniji ni pomagalo. Steaua je z golom romunskega reprezentanta Alexandruja Chipciuja v 88. minuti zmagala z 1:0.
Večer, po katerem je o njem govoril ves svet
Na povratni tekmi na stadionu Vasilija Levskega v Sofiji, kjer je Ludogorec zaradi neustreznosti svojega objekta takrat igral evropske tekme, smo spremljali pravo dramo.
Vse do 90. minute je bil rezultat na semaforju 0:0, potem pa je za Ludogorec po strelu od daleč zadel Brazilec Wanderson in izsilil podaljšek. V teh se je drama stopnjevala in vrhunec dočakala dobre pol ure pozneje.
V 119. minuti, ko je takratni trener Ludogorca Georgi Dermendžiev že opravil vse menjave, je namreč domači vratar Vladislav Stojanov s prekrškom malce izven svojega kazenskega prostora ustavil nogometaša Steaue Fernanda Varelo in si prislužil rdeč karton.
Malo za tem je roko dvignil Moti in trenerju signaliziral, da je pripravljen prevzeti odgovornost. Oblekel si je črno opremo rezervnega vratarja Ivana Čvorovića in šel v akcijo.
V minuti, dveh, kolikor je ostalo do konca podaljška, dela ni imel. Potem so sledile enajstmetrovke in trenutki, zaradi katerih je postal večni junak.
Da je dvignil roko, ni bilo slučajno
Da je bil Moti pripravljen sprejeti izziv in si je na tekmi proti Steaui oblekel vratarske rokavici, ni bilo slučajno. Kot član Dinama je namreč s svojim velikim prijateljem, vratarjem Emilianom Dolho, po treningih nemalokrat tekmoval v branjenju enajstmetrovk. Stavila sta za pivo, kaj pa drugega.
Te govorice je potrdil tudi Motijev trener iz Bukarešte. “Cosmin izjemno dobro bere nogometno igro in predvideva dogajanje na igrišču. Zaradi tega je tako dober branilec, to pa mu je seveda pomagalo tudi, da se je izkazal pri enajstmetrovkah na tekmi proti Steaui,” je takrat dejal Mircea Rednic.
Moti je bil prvi od nogometašev Ludogorca, ki je postavil žogo na belo točko in tudi zanesljivo zadel.
Že nekaj trenutkov za tem se je izkazal v drugačni vlogi, ko je v drugi seriji obranil strel napadalca Steaue Paula Pirvulescuja, nesmrten pa postal nekaj minut pozneje, ko je v odločilni seriji ustavil še strel Cornela Rape in Ludogorec prvič v zgodovini popeljal v Ligo prvakov.
V Razgradu je postal nesmrten, ima tudi svojo tribuno
“Po njem bomo poimenovali eno od tribun stadiona v Razgradu,” je takoj po tekmi navdušeno obljubil milijarder na čelu Ludogorca Kiril Domušijev in svojo obljubo kmalu izpolnil.
Od maja leta 2015 južna tribuna stadiona Huvepharma Arena, na katerem bodo danes gostovali nogometaši Mure, nosi ime po nogometašu, ki je Ludogorec prvič postavil na zemljevid Lige prvakov.
Moti se je po večeru, ki so ga številni poimenovali kar čudež v Sofiji, končno znašel v udarnih vesteh največjih svetovnih medijev, kjer so ga mnogi pričakovali, ko je bil v Romuniji na začetku nogometne poti. Ampak v vlogi nogometaša Real Madrida, Barcelone, Manchester Cityja, Manchester Uniteda, Liverpoola, Juventusa, Bayerna ali kakšnega od drugih evropskih nogometnih velikanov.
Na koncu se je to zgodilo na še veliko bolj nor način. Marca, Gazzetta dello sport, L’Equipe, BBC, CNN in drugi so o njem poročali kot o članu bolgarskega prvaka, pri katerem danes gostuje Mura.
Kdo ve, morda pa danes pred Motijevo tribuno v Razgradu podobno noro zgodbo spiše kdo od nogometašev Anteja Šimundže. Trener slovenskih prvakov se ne bi pritoževal.
Ludogorec : Steaua 1:0 (6:5 po 11m)
27. avgust 2014, povratna tekma play-offa za Ligo prvakov (izid prve tekme 0:1)
Strelec: 1:0 Wanderson 90.
Enajstmetrovke:
1. serija: 1:0 Moti, 1:1 Keseru.
2. serija: Zgrešen strel Wandersona, obramba Motija.
3. serija: 2:1 Hamza, 2:2 Szukala.
4. serija: 3:2 Caicara, 3:3 Popa.
5. serija: 4:3 Marcelinho, 4:4 Varela.
6. serija: 5:4 Djakov, 5:5 Prepelita.
7. serija: 6:5 Espinho, obramba Motija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!