V ponedeljkovi nogometni oddaji Pod prečko smo gostili Zlatka Dedića, dolgoletnega slovenskega reprezentanta in strelca nepozabnega zadetka v Ljudskem vrtu, s katerim je Slovenija premagala "veliko" Rusijo in se uvrstila na svetovno prvenstvo v Južni Afriki. Sveži nogometni upokojenec je skozi zanimivo debato predstavil svojo nogometno zgodbo ter podal kar nekaj nasvetov, ki bodo še kako prav prišli predvsem mladim nogometašem.
Pred dnevi je po dvajsetih letih profesionalizma Zlatko Dedić sklenil svojo nogometno kariero. Ta pravzaprav nikoli ni bila pretirano povezana s slovenskim klubskim nogometom. Med slovensko elito je Primorec zbral tri nastope v majici Kopra, nato pa ga je pot vodila v Italijo, Nemčijo in Avstrijo. Zadnjo tekmo je odigral maja 2021 v majici Tirola, nato pa po skoraj leto dni dolgem premisleku sklenil, da je čas za nogometno slovo.
Zadetek, ki ga še dolgo ne bomo pozabili
V svoji karieri je zabil kar nekaj pomembnih zadetkov, a daleč najpomembnejši je tisti, s katerim je Slovenijo odpeljal na svetovno prvenstvo v Južno Afriko. 18. novembra 2009 je bil veliki junak zmage proti Rusiji v nabito polnem Ljudskem vrtu.
“Občutki, ko se spomnim na ta zadetek, so zelo dobri, ampak moram priznati, da gola ne pogledam tako zelo pogosto. Nekajkrat me nanj spomnita sin in hči ter ga predvajamo na Youtubu. Kar nekaj let je že od tega, a ko zavrtimo film nazaj in se spomnimo tiste tekme in vzdušja – zelo lep občutek in spomin, ki bo ostal za vedno,” pokomentira gost oddaje Pod prečko.
Generacija, ki je vedela, kaj želi
“To je bila res super akcija. Takrat smo igrali zares dopadljiv nogomet, bili smo zelo dobra klapa, odlično smo se razumeli tudi izven igrišča. Res smo dajali vse od sebe, na vsakem treningu smo bili maksimalno zavzeti. Točno smo vedeli, kaj si želimo – oditi na veliko tekmovanje. In zasluženo smo to tudi dosegli. V reprezentanci so bili zares vrhunski igralci, stvari so se poklopili, skratka, zelo lepi spomini,” se nazaj v čas vrača Zlatko Dedić.
V majici izbrane vrste je Primorec debitiral avgusta 2004 na prijateljski tekmi s tedanjo Srbijo in Črno goro, mesec dni kasneje pa je odigral tudi prvo uradno tekmo, ko se je v Celju Slovenija na kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo v Nemčiji 2006 srečala z Moldavijo.
“Zelo lepi spomini. Imel sem tudi eno zelo lepo priložnost, za katero mi je bilo še nekaj dni žal. Takrat bi to zame pomenilo nekaj res posebnega. To je bil nek nov začetek, tedanji reprezentanti so me res dobro sprejeli,” poudarja Zlatko Dedić, ko ga voditelja opomnita na to, da je v reprezentanci takrat igral tudi Simon Sešlar, gost 11. oddaje Pod prečko.
Ni težko priti na višji nivo, težje se je na njem obdržati
Dedić se je kmalu na začetku svoje kariere iz Kopra preselil v italijansko Parmo. V tistih časih ni bilo tako zelo pogosto, da se zelo mlad nogometaš iz Slovenije preseli v tujino. Kako se spominja tega obdobja kariere?
“Pravzaprav se je vse skupaj zgodilo precej po naključju. Takrat sem bil vpoklican v prvo ekipo Kopra, vanjo me je vključil tedanji trener Branko Oblak. Odigral sem nekaj tekem, na pripravah v Medulinu pa me je opazil nek agent, ki me je priporočil drugemu agentu in tako sem dobil priložnost za preizkušnjo v Parmi. Izkazal sem se in podpisal pogodbo.”
“Danes je to precej drugače. Hitreje in lažje nogometaš dobi priložnost v tujini. Ampak sam rad poudarim, da niti ni tako težko priti na določen nivo, najtežje je ostati na tem nivoju. Tu začnejo nogometaši odpadati, niso vztrajni, ko se pojavijo ovire. Enostavno popustijo in to na dolgi rok dela razlike,” svoje izkušnje deli 48-kratni slovenski reprezentant.
Odločitev o zaključku kariere ni bila enostavna
V svoji dolgoletni karieri je Zlatko Dedić zamenjal dvanajst klubov v Sloveniji, Italiji, Nemčiji in Avstriji. A v slovenskem klubskem okolju je igral le kot zelo mlad nogometaš, kasneje pa ves čas igral v tujini. Je kdaj obstajala možnost, da se vrne v slovenski prostor in zaigra v prvi ligi?
“Morda sem bil najbližje vrnitvi letos poleti, ko sem razmišljal, da bi kariero zaključil v Sloveniji. Žal se ni izšlo tako, kot sem si zamislil. Vedno sem si želel kariero končati na najvišjem nivoju, predvsem pa v stanju, ko še lahko pomagam ekipi. Zaradi let, nevarnosti morebitnih poškodb, sem se odločil za zaključek profesionalne poti. Morda pa se vrnem na kakšen drugačen način.”
Zadnjo tekmo je za Tirol odigral v mesecu maju, nato pa si vzel nekaj časa za premor in razmislek. Zakaj je trajalo nekaj mesecev, preden je sklenil svojo profesionalno pot?
“Še vedno sem zelo dobro fizično pripravljen in še vedno sem profesionalec na najvišjem nivoju. Treniram vsak dan, čeprav zdaj zaradi sebe. Bilo je kar nekaj klicev, iskal sem še kakšen resen projekt. Nisem želel prehitro zaključiti, ker ko bi se odločil, bi bila ta odločitev dokončna. Sem pa že v oktobru oziroma novembru nekako sklenil končati nogometno pot, nato pa še malo čakal. Ni bila enostavna odločitev, to iskreno priznam,” pojasnjuje 37-letnik.
Kaj ga čaka v naslednjih letih? Kaj so njegove želje, katerih izzivov se bo lotil?
“Želja je, da svoje izkušnje, znanje in stike delim s določenim klubom. To mora biti resen projekt, z resno vizijo in resnimi ljudmi. Tu se vidim v prihodnosti,” pojasnjuje Zlatko Dedić.
Nasvet Zlatka Dedića za vse, ki želijo igrati nogomet na najvišji ravni tudi v jeseni svoje kariere:
“Glava je pri nogometu zelo pomembna. Sam sem se dolgo preveč obremenjeval s stvarmi, kot so – zakaj sem bil zamenjan v 60. minuti? Bom sploh igral naslednjo tekmo? To so zadeve, na katere nimaš vpliva in za njih po nepotrebnem izgubljaš energijo, ki pa jo potrebuješ za koncentracijo na pomembne stvari.”
“Ko sem to razumel in začel razmišljati pozitivno tudi v težkih trenutkih, sem začutil, da se telo počuti drugače. Tako lahko pokažeš svojo kvaliteto na igrišču tudi takrat, ko si že nekoliko starejši. Če razmišljamo samo o problemih, težko najdemo pozitivne stvari. Preteklosti ne moremo spremeniti, osredotočiti se moramo na naslednje korake. To je ključno in mislim, da je to potrebno prenesti na mlajše igralce.“
Celoten pogovor z Zlatkom Dedićem v oddaji Pod prečko
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje