Letošnje evropsko prvenstvo v nogometu je rodilo novo zvezdo. Skozi velika vrata je na sceno prodrl Lamine Yamal, ki je 17. svečko upihnil dan pred velikim finalom. Tudi po veliki zaslugi fenomena Barcelone se je na prestol stare celine vrnila Španijo. Največji talent zadnjih 50 let?
So talenti in so Talenti. Takšni z veliko začetnico. Kot je bil leta 1958 Pele, ko je Brazilce s 17 leti popeljal do svetovnega naslova. Kot je bil Diego Maradona, ki je leta 1978 za Argentinos Juniors že pri 18 letih v prvenstvu v eni sezoni zabil kar 26 golov. Kot je bil Ronaldo, tisti brazilski, ki je praktično od debija med profesionalci, od svojega 16. leta dalje, dosegal zadetek na tekmo. V času, ko to še zdaleč ni bilo “normalno” in so ekipe igrale z dvema napadalcema.
Ne pozabimo na enega najboljših najstnikov vseh časov, Wayna Rooneyja, ki je bil strah in trepet angleške lige že pri 17 letih. Kot je bil Lionel Messi, čigar čarobni dotik je bil viden od debija z Barcelono naprej, ko je štel 16 let in štiri mesece, talent pa potrdil nekaj mesecev pozneje, ko je prvi zadetek v karieri dosegel z izjemnim lobom po asistenci Ronaldinha.
In potem je tukaj Lamine Yamal Nasraoui Ebana, ki je 17 let dopolnil en dan pred velikim finalom evropskega prvenstva, ki ga je sklenil z naslovom, enim golom ter štirimi asistencami ter statusom nezamenljivega člana udarne enajsterice Španije. O vzhajajoči zvezdi svetovnega nogometa ne moremo govoriti brez, da bi ob tem našteli vsaj nekaj velikanov pred njim, ki so eksplozijo na mednarodno prizorišče začeli na podoben način. Kot golobradi mladeniči.
Da Lamine premore ogromen talent, se je v Barci šušljalo že lep čas. Aprila lani je pri 15 letih in 290 dneh postal najmlajši v zgodovini Blaugrane s članskim nastopom. Zavrtimo čas do septembra 2023. Takrat je postal še rekorder španske reprezentance, ko se je z dobrimi 16 leti vpisal med strelce. Mesec pozneje je postal tudi najmlajši strelec v zgodovini španske la lige. Rojevala se je nova zvezda.
Dotik nogometnega božanstva
“Spoznal sem ga v Barceloni. Bil je ključen v nižjih selekcijah Španije in je nogometaš z izjemno močjo. Videti je, kot bi se ga s čarobno palico dotaknil bog. Je drugačen,” je že pred reprezentančnim debijem hvalospeve na njegov račun stresal selektor Luis de la Fuente.
Danes imajo njegove besede, skupaj s s skoraj 17 let starimi fotografijami, ki so pred dnevi zaokrožile po spletu, neverjetno simboliko. Ko Yamal ni štel niti 12 mesecev, je skupaj z Messijem, ki je pri 20 letih postajal globalna superzvezda, sodeloval v posebni dobrodelni akciji Barcelone in Unicefa. Lionel je dečka držal v rokah in ga skupaj z njegovo mamo okopal v banji. Povsem ne vedoč, je bil že leta 2007 deležen predaje žezla skozi dotik nogometnega božanstva.
Yamal je odraščal v Mataru v pozabljeni in močno stigmatizirani soseki Rocafonda, nedaleč stran od katalonske prestolnice. Če ste se morda spraševali, kaj pomeni znak, ki ga z rokama pokaže po vsakem doseženem zadetku, gre za številke 3, 0 in 4. Gre za zadnje tri številke poštne številke Rocafonde (08304). Kot je pojasnil, poskuša s tem pokazati, od kje je prišel in s tem izkazati spoštovanje do svojih korenin. Ta številka mu krasi tudi nogometne čevlje.
Ker igra na položaju, ki ga je od začetka profesionalne poti okupiral Messi, in ker nanj spominja tudi po načinu igre, so seveda primerjave neizbežne. Xavi, zdaj že nekdanji trener Barcelone, je med lansko sezono te primerjave ovrgel. “Upam, da bo Lamine zaznamoval naslednje obdobje, s primerjavami pa mu ne delamo uslug. Pričakovanja so res ogromna, res je tudi, da pri 16 letih igra brutalno dobro, kar je pozitivno. A počakajmo, kaj bo prinesla prihodnost, preden ga primerjamo z Messijem.”
Za zdaj je Lamine sicer izpolnil tudi tiste najbolj drzne napovedi. S Španci je odšel v Nemčijo, si že pred turnirjem izboril mesto v udarni enajsterici in potem na sedmih tekmah sedemkrat zaigral kot prekaljeni veteran ter bil eden ključnih na poti do sedmih zmah in evropskega naslova. Že četrtega za Španijo, s čimer je zdaj sama na vru večne lestvice. Yamal je bil izbran za mladega igralca turnirja, medtem ko je naziv najboljšega prejel Rodri. Če bi tudi to nagrado prejel zdaj 17-letni nogometni biser, bi težko kdo oporekal.
Največji talent zadnjih 50 let
Danes se po ulicah Rocafonde ne more več prosto sprehajati. “Sem ponosen in srečen. Vedno sem vedel, da bo prišel tako daleč, a sem to zadržal zase. Vsak oče misli, da bo njegov sin najboljši, a na koncu je vse odvisno od usode,” je za AP news že pred nedeljskim finalom proti Španiji dejal Mounir Nasraoui, Laminov oče. Je sin očeta iz Maroka in mame iz Ekvatorialne Gvineje, s čimer najbolje oriše multikulturno okrožje, kjer je svoj nogometni talent brusil od četrtega leta starosti.
Skavti Barcelone so ga opazili, ko je štel komaj šest let. Sledila je selitev v slovito La Masio, kjer je nemudoma postal naslednji največji talent akademije. Skozi selekcije se je prebijal z neverjetno hitrostjo in že pri 15 letih debitiral za rezervno moštvo. Za zasedbo Xavija Hernandeza, ki ga je na treninge s člansko zasedbo prvič povabil septembra 2022, je prvi nastop vpisal 29. aprila 2023, ko je v 83. minuti prvenstvene tekme proti Real Betisu na zelenici zamenjal Gavija.
Do danes je za enega največjih klubov na svetu zbral 51 uradnih nastopov v vseh tekmovanjih. Podpisal se je pod sedem zadetkov in 10 asistenc.
Inocente Diez, trener pri La Torreta FC, kjer je Lamine Yamal storil prve nogometne korake, je prepričan, da svet v 50 letih, odkar deluje v nogometu, takšnega talenta še ni bilo. “Veliko otrok lahko v nekem trenutku doseže izjemen gol ali naredi nekaj posebnega, a njemu to uspeva na vsaki tekmi. Bil je zelo tih otrok, zelo spoštljiv in predan igri z žogo. Pri tej starosti je normalno, da si otroci včasih želijo zapustiti igrišče, morda si želijo videti mamo, včasih tudi zajokajo. Ne on. On bi igral in igral.”
Niti Lionel Messi niti Cristiano Ronaldo nista prve tekme za klub ali državo odigrala, ko sta štela komaj 16 let, kar dovolj zgovorno priča o njegovem talentu. Pri 17 letih ga čaka še obilo brušenja, preden bo svet spoznal končno verzijo nogometnega diamanta, ki se že danes močno lesketa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!