Drama na dobrodelnem spektaklu, ki ga je spremljalo pol sveta

Nogomet 15. Sep 202322:18 0 komentarjev

Za nami je dobrodelni športni spektakel v Stožicah, na katerem so nastopali številni legendarni nogometaši in v organizaciji predsednika Uefe Aleksandra Čeferina zbirali denar za žrtve nedavnih uničujočih poplav, ki so prizadele Slovenijo. Po rezultatu 1:1 v rednem delu je po enajstmetrovkah zmagala modra ekipa, katere kapetan je bil eden najboljših branilcev v zgodovini Paolo Maldini.

Po avgustovskih uničujočih poplavah, ki so prizadele Slovenijo, se je Uefa odzvala ekspresno in v pomoč nakazala 300 tisoč evrov, še precej več pa jih je v režiji predsednika Aleksandra Čeferina zbrala na tokratnem nogometnem spektaklu, kot ga Slovenija še ni videla.

Skoraj 16 tisoč vstopnic za nogometno tekmo legend je pošlo v zgolj dnevu in pol. Kako tudi ne. Na delu so lahko spremljali res zvezdniški zasedbi. Dva dobitnika zlate žoge, Ukrajinca Andrija Ševčenka in Portugalca Luisa Figa, ki je bil kapetan ekipe v rdečih dresih.

Občudovali so lahko nogometaše, ki so osvojili tri naslove svetovnega in tri evropskega prvaka v reprezentančnih dresih. Liga prvakov? V obeh ekipah smo našteli kar 21 lovorik v najmočnejši nogometni ligi na svetu.

Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović. Foto: Aleš Fevžer

Veliko presenečenje, prišel je tudi Zlatan Ibrahimović

Toda tisti, ki je požel najglasnejši aplavz, ni osvojil niti ene. Bil pa je presenečenje, ki so ga Čeferin in prijatelji dobro skrivali do zadnjega. Legendarni Šved, sveži upokojenec Zlatan Ibrahimović. Ibrakadabra se je navdušenemu občinstvu predstavil kot zadnji. Stožice so eksplodirale.

Tudi selektorja nista bila od muh. Na klopi rdeče ekipe je sedel legendarni Italijan Fabio Capello, nekdanji trener Milana, Juventusa, Rome in tudi angleške reprezentance. Na drugi strani se je v Stožice v trenerski vlogi po sijajnem septembru v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 po desetih dneh vrnil selektor Slovenije Matjaž Kek.

Še preden se je začelo, je za mikrofon poprijel tudi Čeferin. “Zahvalil bi se gasilcem. Civilni zaščiti in vsem, ki so kakorkoli pomagali v teh tragičnih dogodkih. Tudi vsem vem, ki ste kupili vstopnice. Vsem sponzorjem in donatorjem. Predvsem pa bi se rad zahvalil vsem prijateljem, ki ste prišli,” je povedal glavni organizator velikega dobrodelnega dogodka.

Sledila je minuta molka za žrtve vseh naravnih nesreč po vsem svetu, potem pa se je s prvim piskom glavnega sodnika, Italijana Roberta Rosettija, začelo zares.

Fotogalerija (Aleš Fevžer):

Figo Figo
Ibrahimović Ibrahimović
Buffon Buffon

Ševčenko se je poigral z Buffonom

Na igrišču prav veliko spektakla v prvih 30 minutah, kolikor je trajal polčas, nismo videli. Nogometaši so že malce v letih, na kar je na novinarski konferenci par ur pred tekmo v šali opozoril tudi Čeferin.

Dva gola smo sicer videli, a sta bila tako zadetek Ibrahimovića na eni kot Bierhoffa na drugi strani razveljavljena zaradi prepovedanega položaja. Pri zadetku Nemca, ki je odločil finale evropskega prvenstva 1996, je posredoval celo VAR.

V 21. minuti pa se je rezultat le spremenil. Po padcu v kazenskem prostoru je do enajstmetrovke prišla rdeča ekipa. Odgovornost je prevzel Ševčenko in se, tako kot pred tem večkrat v italijanski Serie A, znašel iz oči v oči z Gianluigijem Buffonom.

Enega najboljših vratarjev v zgodovini je osmešil. S “panenko”, prefinjenim strelom po sredini gola, ga je premagal lahkotno in, kot se je izkazalo deset minut pozneje, postavil izid prvega dela tekme.

Zvezdniki so v Stožicah zbirali denar za žrtev poplav. FOTO: Aleš Fevžer.

Tavares prepustil enajstmetrovko zvezdi večera

Tudi drugi polčas prav veliko spektakla ni bilo. Nekaj strelov, to je pa tudi to. Do 15. minute, ko smo spet videli enajstmetrovko. Tokrat za modro ekipo.

Žogo je najprej prejel legendarni kapetan Maribora Marcos Tavares, a jo potem ob vzklikih s tribun predal Ibrahimoviću. Ta je bil pri strelu z bele točke zanesljiv in izenačil izid na 1:1. To je bil tudi izid rednega dela tekme, zato so o zmagovalcu odločale enajstmetrovke.

Pri teh so bili uspešnejši nogometaši v modrih dresih in domov odnesli nepomembno zmago. Precej pomembnejši je bil razlog, zaradi katerega so se tokrat na največjem slovenskem stadionu zbrali in poskrbeli za spektakel, ki je šel prek televizijske slike v več kot sto držav z vsega sveta.

Modra ekipa:

Vratar: Gianluigi Buffon.
Branilci: Paolo Maldini, Eric Abidal, Javier Zanetti, Boštjan Cesar, Vedran Ćorluka.
Vezisti: Levan Kobiašvili, Clarence Seedorf, Miran Pavlin, Zvonimir Boban.
Napadalci: Zlatan Ibrahimović, Milivoje Novaković, Dimitar Berbatov, Predrag Mijatović, Davor Šuker, Marcos Tavares, Miroslav Klose.

Selektor: Matjaž Kek.

Rdeča ekipa:

Vratar: David James.
Branilci: Nemanja Vidić, Darijo Srna, Mikaël Silvestre, Bojan Jokić, Mišo Brečko, Branko Ilić.
Vezisti: Luis Figo, Robert Pires, Robert Koren, Giorgios Karagounis, Hamit Altintop, Aljoša Asanović.
Napadalci: Ivica Olić, Mario Mandžukić, Oliver Bierhoff, Andrij Ševčenko, Milenko Ačimović, Dejan Savićević.

Selektor: Fabio Capello.