Mbappe tragični junak, Švica je v četrtfinalu

Euro 2020 28. Jun 202123:49 > 29. Jun 2021 0:03 0 komentarjev
getty

Švicarska nogometna reprezentanca je šesta četrtfinalistka evropskega prvenstva. Na tekmi osmine finala je v Bukarešti presenetila svetovne prvake Francoze in do zmage prišla po strelih z bele točke. Odločala je peta serija, v kateri je strel Kyliana Mbappeja ubranil Yann Sommer. Redni del se je končal s 3:3, v podaljšku pa ni bilo golov. V četrtfinalu se bo pomerila s Španci, ki so na prvi tekmi dneva po podaljšku s 5:3 izločili Hrvate.

V 15. minuti srečanja so Švicarji prišli do presenetljivega vodstva. Po predložku Zuberja, ki je zabeležil že četrto asistenco na tem EURU, z leve strani je v polno meril Haris Seferović, ki je bil najvišji pred vrati Llorisa.

Francija je bila v prvem polčasu anemična, galski petelini si niso ustvarili nobene lepe priložnosti.

Po nekaj minutah drugega polčasa je Pavard spotaknil Zuberja v svojem kazenskem prostoru. Švicar je sicer nadaljeval z akcijo, čeprav je bil pod prekrškom. Sodnik je potem naknadno dobil signal iz sobe za VAR in po ogledu posnetka pokazal na belo točko. Kazenski strel je Rodriguez zapravil.

getty

Kazen je sledila je sledila kmalu. V 57. minuti je namreč nezbranost v švicarski obrambi izkoristil Benzema. Napadalec Reala je vajo ponovil le dve minuti kasneje, ko je znova zadel po podaji Griezmanna. Francija je tako prišla do popolnega preobrata 4 minute po tem, ko je imel tekmec najlepšo možno priložnost, da podvoji prednost.

Tudi danes je dokazal, da je nezaustavljiv, ko je v formi. V 75. minuti je Paul Pogba sprožil z dobrih 20 metrov in snel pajčevino iz nasprotnega levega zgornjega kota vrat Sommerja.

V 81. minuti srečanja je ponovno zadel Seferović in poskrbel za žarek upanja Švice. Malo kdo je verjel, da se bodo poklapani Švicarji vrnili, a uspelo jim je ravno to. V 90. minuti je za delirij poskrbel Mario Gavranović.

Kingsley Coman je v zadnji sekundi rednega dela tekme zadel vratnico. Po 90 minutah zmagovalca nismo dobili, o potniku v četrtfinale bodo torej odločali podaljški.

Previdna igra v podaljšku ni ponudila zadetkov.

Odločilno je bilo streljanje enajstmetrovk, kjer so Švicarji ohranili mirne živce. Natančni so bili Gavranović, Schar, Akanji, Vargas in Mehmedi. Za Francijo so zadeli Pogba, Giround, Thuram in Kimpembe, odločilni strel pa je zastreljal Mbappe, ko se je izkazal vratar Sommer.

Švica se je uvrstila v četrtfinale, kjer se bo pomerila s Španijo.

Danes je dan, ko sta iz EURA izpadli reprezentanci, ki sta na zadnjem svetovnem prvenstvu igrali v finalu – Hrvaška in Francija.

Španci po nori tekmi izločili Hrvate

Tekma med Španijo in Hrvaško se je končala z rezultatom 5:3. Za Furio so zadeli Sarabia, Azpilicueta, Ferran, Morata in Oyarzabal, za ognjene pa Simon (AG), Oršić in Pašalić.

Prvič po letu 1958 se je zgodilo, da je posamezna reprezentanca na enem velikem turnirju (všteta svetovna in evropska prvenstva) dosegla vsaj 5 golov na dveh tekmah.

V 15. minuti srečanja se je Koke znašel sam pred Hrvaškimi vrati, a je streljal točno po sredini in tako Livakoviću omogočil, da je preprečil zadetek. Že v naslednji akciji je do krasne priložnosti z glavo prišel Morata, ki je bil povsem sam pet metrov od tekmečevih vrat. Španec je žogo povsem zgrešil, a zadel Domagaja Vido v roko. Španci sko skočili v zrak, sodnik pa je zgolj zamahnil in pokazal, naj se igra nadaljuje.

V 20. minuti srečanja je Pedri žogo vrnil nazaj proti vratarju Unaiu Simonu, ki je napravil neverjetno napako. Žoga mu je pobegnila pri sprejemu in ušla v mrežo. To je bil že deveti avtogol na tem turnirju. Vratar Athletic Bilbaa je v minuli sezoni španske La lige napravil 6 napak, ki so vodile v zadetek. Toliko tovrstnih napak ni napravil noben drug nogometaš v najmočnejših petih evropskih ligah.

V 38. minuti srečanja je Španija dolgo pletla mrežo okoli tekmečevih vrat. Z leve strani je dobro sprožil Jose Gaya, Livaković je njegov strel uspel ubraniti, a je odbitek v mrežo pospravil Pablo Sarabia, ki je tako poskrbel za izenačenje.

V 57. minuti je po izjemnem predložku Ferrana Torresa z leve strani zadel Cesar Azpilicueta, ki je bil najvišji pred tekmečevimi vrati in tako Furio povedel v vodstvo. 31-letni nogometaš iz Pamplone je dosegel svoj prvi gol v dresu z državnim grbom in postal najstarejši strelec Španije na evropskih prvenstvih.

V 67. minuti je imel lepo priložnost za izenačenje Joško Gvardiol, a se je Unai Simon tokrat zelo izkazal.

V 76. minuti je Ferran Torres na desni strani zlahka preigral neodločnega Gvardiola in se nato sam znašel pred tekmečevimi vrati. Vezist Manchester Cityja je žogo rutinirano plasiral mimo Livakovića in tako dosegel 8. reprezentančni gol na 15. tekmi.

V 85. minuti so Hrvati zapretili in s številnimi streli v eni akciji iskali pot do znižanja zaostanka. Mreža Špancev se ni zatresla, a se je po strelu Oršića vendarle oglasila “goal line” tehnologija. Pau Torres je strel napadalca Dinama blokiral prepozno in Hrvati so se tako vrnili v tekmo.

getty

Oršić je v drugi minuti sodniškega dodatka zadetku dodal še asistenco. Z leve strani je poslal predložek in odlično našel Pašalića, ki je z glavo zabil za delirij naših južnih sosedov.

Hrvaška je bolje odprla podaljšek. Kmalu po nadaljevanju je z roba kazenskega prostora solidno sprožil vroči Oršić, nekaj minut kanseje pa je imel zlato priložnost Andrej Kramarić, ki z neposredne bližine, povsem sam in neoviran ni uspel premagati Unaia Simona.

Nepisano nogometno pravilo “kdor ne da, dobi” je znova prišlo do izraza. Nekaj minut pred koncem prvega podaljška je podajo Olma izkoristil Morata, ki je z neposredne bližine razparal mrežo Hrvatov. Kmalu zatem pa je vodstvo Furie podvojil Oyarzabal in tako Hrvate spravil na kolena. V mreži Livakovića je počila petarda.

V drugem podaljšku je bila obramba Hrvaške precej odprta, zato si je Furia zlahka ustvarjala priložnosti, a do spremembe rezultata ni prišlo.