Razveljavljen gol in enajstmetrovka, ki kričita: kam je šel nogomet? (VIDEO)

Euro2024 30. Jun 202413:00 3 komentarji
Joachim Andersen

Po velikem presenečenju na prvi tekmi osmine finala Eura 2024, ko je Švica izločila branilko naslova Italijo (2:0), so vlogo favorita z istim rezultatom na sobotni večerni tekmi proti Danski upravičili gostitelji Nemci. A kaj lahko bi se končalo tudi drugače ...

Tekmo v Dortmundu med gostitelji in slovenskimi stari znanci, ki jo je pred koncem prvega polčasa zaznamovala še prekinitev zaradi nevihte s točo, si bomo zapomnili predvsem po sodniški odločitvi v 48. minuti.

Pri rezultatu 0:0 so Skandinavci prišli do zadetka, ki pa so ga sodniki po ogledu videoposnetka razveljavili. Šlo je namreč za prepovedan položaj Thomasa Delaneya, ki je žogo spravil do Joachima Andersena, ta pa v nemško mrežo. Toda kot je pokazal počasen posnetek, je šlo res za centimetre Delaneyjovega stopala, ki je bil bližje golu Manuela Neurja kot nemški vezist Robert Andrich.

Kmalu zatem so domačini na drugi strani povedli, ko je Kai Havertz po strogo dosojeni enajstmetrovki zaradi igre z roko prav Andersena zadel za 1:0. Zmago elfa pa je nato v 68. minuti potrdil Jamal Musiala s tretjim golom na turnirju.

Obe sodniški odločitvi sta dvignili veliko prahu in poskrbeli za val ogorčenja na družbenih omrežjih, ob njiju pa se je obregnil tudi danski selektor Kasper Hjulmand.

“Vse skupaj je bilo odločeno zaradi dveh sodniških odločitev. Najprej čestitke Nemčiji, všeč mi je njihova ekipa in igra. Tudi kaj počne Julian (Nagelsmann, nemški selektor, op. p.) z njimi. Želim jim vse najboljše. Po 15 minutah, ko smo komaj preživeli, smo se pobrali. Nato je bila tekma izenačena, z dvema odločitvama pa so jo prelomili sodniki. Pri prepovedanem položaju gre za en centimeter. Statistično je nemogoče povsem točno izbrati trenutek, ko se je igralec, ki podaja, nehal dotikati žoge. Zato je tudi enocentimetrski prepovedani položaj nemogoče določiti. Pri drugi odločitvi pa je šlo za igro z roko. Našim branilcem je bilo rečeno, naj ne tečejo z rokami na hrbtu. Pri teku pa je bilo to naravno gibanje rok, žoga pa je Andersena zadela z enega metra. Vse skupaj je bilo odločeno v 16 sekundah. Po navadi ne govorim o sodnikih, toda takšna uporaba VAR-a je enostavno smešno,” bil iskren Hjulmand.