Muraši v Vilno iz začetnega izhodišča

Evropa 5. Avg 202121:45 > 22:26 0 komentarjev

Slovenski prvak Mura nadaljuje evropsko pot. Prekmurci so na tekmi tretjega kroga kvalifikacij za ligo Europo odigrali brez golov z litovskim Žalgirisom. Povratno srečanje v Vilni je na sporedu prihodnji četrtek ob 19. uri, morebitno napredovanje pa prinaša duel s Sturmom iz Gradca.

Po izpadu iz lige prvakov je evropsko pot v kvalifikacijah za ligo Europa nadaljevala Mura. Slovenske prvake je preizkušal litovski Žalgiris, ki ga je v 2. krogu kvalifikacij najmočnejšega evropskega tekmovanja odpihnil madžarski Ferencvaroš Mihe Blažiča.

Čeprav so bili Muraši pred tem dvobojem favorit, a so se gostje iz Vilne izkazali za zelo žilavega tekmeca ter si ustvarili številne priložnosti in bi lahko iz Prekmurja vsekakor vrnili z rezultatsko prednostjo. Po dobrih 90 minutah je na semaforju še zmeraj pisalo 0:0.

Potek srečanja v Fazaneriji:

Žalgiris je dokazal, da so vsi tujci, ki igrajo za litovskega prvaka – v začetni enajsterici jih je bilo kar osem – vsekakor dobra naložba, saj so udarno začeli tekmo in si ustvarili nekaj lepih priložnosti in polpriložnosti.

Muraši so si prvo resno ustvarili šele v 25. minuti, ko je z desne strani lep predložek na glavo Kaiu Cipotu podal Žiga Kous. Zatresla se je vratnica. Tri minute kasneje je Žalgiris zadel, a iz “ofsajda”. Francoz Videmont je našel Slovaka Sylvestra, ki je bil za korak preveč pomaknjen proti golu.

Naslednjo priložnost si je v 33. minuti ustvaril Tomi Horvat, kakšnih 25 metrov od gola pogledal naprej in z desno pomeril na tribuno.

V 38. minuti so si gostje spet ustvarili krasno priložnost za vodstvo, do Sylvestra je podal Francis Kyeremeh, Slovak pa je z desnico žogo k sreči slabo zadel in poslal počasen strel mimo vrat.

Po prvem polčasu je potrebno priznati, da so imeli gostje nekaj več od igre in proti Matku Obradoviću usmerili kar 13 strelov, pet jih je šlo v okvir vrat. Dvakrat so se ujeli tudi v zanko za prepovedan položaj.

V drugem polčasu so si prvo omembe vredno priložnost ustvarili “čarnobejli”. V protinapad je potegnil Žan Karničnik, se odločil za strel s tridesetih metrov, toda ustrelil krepko čez gol. V 53. minuti so imeli domači prosti strel z leve strani, Mihael Klepač pa je z zarotirano žogo nameril točno po sredini vrat v čuvaja mreže Gertmonasa.

V 54. minuti se je zgodila prva menjava na tekmi. Slovaškega veterana Sylvestra je zamenjal Hrvat, Tomislav Kiš. V 59. minuti je lepo preigraval Kous, žogo spravil v sredino, kjer je ta tik pred nogo Cipota odskočila in mu ponagajala do te mere, da je mladec žogo preusmeril proti pomurskemu nebu.

V 66. minuti je na zelenico Fazanerije ob glasnem aplavzu prišel povratnik Mitja Lotrič, vstopila sta tudi Nik Lorbek in Žiga Škoflek. Na klop so sedli Klepač, Cipot in Kozar.

V izdihljajih srečanja si je Lotrič ustvaril priložnost za vodstvo, po obratu je sprožil s kakšnih 15 metrov in nastreljal obrambnega igralca gostov.

Danes je bila za slovenske ljubitelje nogometa zanimiva še ena tekma. Dunajski Rapid je gostil ciprski Anorthosis iz Famaguste. Pri avstrijski ekipi Dejana Petrovića ni bilo niti na rezervni klopi, za goste pa je ob porazu (3:0) Denis Popović v igro vstopil za drugi polčas.