Prašnikar: Mednarodni nivo zahteva precej več

Foto: Sasa Pahic Szabo

Včerajšnji zgodovinski evropski nogometni večer navijačem Mure verjetno ne bo ostal v prav lepem spominu. Nizozemski Vitesse je v Ljudskem vrtu brez večjih težav slavil z 2:0 ter jasno predstavil razlike med evropskim in slovenskim nogometnim nivojem. Dan po tekmi smo se pogovarjali z Bojanom Prašnikarjem, prvim trenerjem, ki je slovenski klub vodil v skupinskem delu katerega izmed evropskih tekmovanj.

Maribor je po zgodovinski zmagi proti Lyonu v sezoni 1999 / 2000 oral ledino slovenskih klubov v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Takrat je Maribor s klopi vodil Bojan Prašnikar, njegov varovanec pa je bil Ante Šimdundža, ki je včeraj vodil prav tako zgodovinsko tekmo Mure v konferenčni ligi.

Težko, če ne celo nemogoče, je seveda primerjati obe obdobji. Maribor je igral v elitni ligi prvakov, Mura v konferenčni ligi, do katere je pot neprimerno lažja kot pot do evropske nogometne elite. Včerajšnji večer je bil predvsem dober pokazatelj tega, kje je trenutno slovenski nogomet v primerjavi s srednjim evropskim razredom.

Mura -Vitesse
Foto: Uroš Skaza

“Pričakovanja pred tekmo so bila velika, a v pričakovanjih je potrebno biti realen. Mura se je borila v okviru svojih zmožnosti, kljub temu pa je do izraza prišla kvaliteta, ki je bila na strani nasprotnika. Zmaga Vitesseja je zaslužena. To so tekme, ki pokažejo, kaj ekipa počne dobro in kje se še lahko izboljša. Mura nabira evropske izkušnje, ki bodo v prihodnje zelo pomembne. Mednarodni nivo zahteva precej več kot slovenska liga,” svoje videnje tekme predstavi nekdanji slovenski selektor.

Kaj, poleg izkušenj, še manjka Muri, da bi bila bolj konkurenčna v Evropi? “Manjka še marsikaj. Mura nastopa v konferenčni ligi, ki predstavlja tretji rang evropskih tekmovanj, torej naj bi bili to na papirju nasprotniki, ki so primerljivi z našimi klubi. Vseeno smo že včeraj opazili številne razlike, tako v tehničnem znanju in hitrosti igre, kar v prvi vrsti pomeni hitrejši prenos žoge iz obrambe v napad, kot tudi v “duelih”, kjer so bili gostje praviloma uspešnejši,” ocenjuje Prašnikar.

Murine evropske tekme v sezoni 2021/2020

1. krog kvalifikacij z ligo prvakov

Škendija (MAK) 0:1 Mura
Mura 5:0 Škendija

2. krog kvalifikacij za ligo prvakov

Mura 0:0 Ludogorets (BUL)
Ludogorets 3:1 Mura

3. krog kvalifikacij za ligo Evropa

Mura 0:0 Žalgiris (LIT)
Žalgiris 0:1 Mura

4. krog kvalifikacij za ligo Evropa

Mura 1:3 Sturm Graz
Sturm Graz 2:0 Mura

Konferenčna liga, 1. krog

Mura 0:2 Vitesse (NIZ)

Slovenski nogomet ne sme bežati od takšnih priložnosti

Slovenska nogometna javnost je že ob žrebu skupin složno ugotovila, da so kroglice Muri namenile izredno zahtevne, če ne kar najtežje možne nasprotnike. Po napovedih bi lahko slovenski prvaki točko ali tri osvojili ravno na domači tekmi proti Vitesseju, a so bili od tega dosežka zelo močno oddaljeni.

Mura - Vitesse
Foto: Uroš Skaza

Prašnikar kljub temu ostaja optimističen: “Mura bo iz tekme v tekmo nabirala izkušnje in posledično napredovala. Ni izključeno, da bo na kateri izmed naslednjih petih tekem bolj konkurenčna, kot je bila včeraj. Je pa res, da bosta naslednja nasprotnika še kvalitetnejša.”

Naslednja evropska preizkušnja Muro čaka v četrtek, 30. septembra, ko se bo v Londonu pomerila s Tottenhamom.

“Razmišljati pa moramo tudi o strnjenem ritmu tekem, ki čakajo Muro. Ampak od tega ne smemo bežati, to so priložnosti, ki jih slovenski klubi nujno potrebujejo za svoj napredek. Če bomo takšne priložnosti izkoristili, potem se lahko nadejamo boljši časov, v nasprotnem primeru pa bo marsikdaj hudo,” zaključuje eden izmed velikanov slovenskega nogometa.