Hafnarfjordur – kot vrata za novo evropsko jesen

NK Maribor

Islandski Hafnarfjordur je naslednja ovira Maribora v kvalifikacijah za Ligo prvakov. Žreb je bil vijoličastim tokrat naklonjen in v primeru napredovanja bi imeli zagotovljeno evropsko jesen.

Potem ko je bilo jasno s kom se bo Maribor v primeru napredovanja proti Zrinjskemu pomeril, so vsi navijači vijoličastih skočili visoko v zrak in se razveselili. Zmagovalec obračuna Vikingur – Hafnarfjordur je bil možen naslednji nasprotnik Maribora. Islandci so na drugi tekmi v gosteh z 2:0 premagali ekipo iz Ferskih Otokov in se razveselili drugega napredovanja v zgodovini kluba v tretji predkrog Lige prvakov.

Velika sreča za Maribor pri žrebu, druga ovira Hafnarfjordur

Hafnarfjordur, ki domuje v istoimenskem mestu prihaja iz Islandije, ki je bila hit lanskega evropskega prvenstva, na to opozarja tudi Darko Milanič. Islandski aktualni državni prvak domuje na stadionu Kaplakriki, ki sprejme 6500 gledalcev. Islandski narod je sicer že pokazal kako zelo strastne navijače ima, vendar najbrž dobro vemo, da bodo nogometaši Hafnarfjordurja izkusili peklensko vzdušje šele v Ljudskem vrtu.

Druga ovira Maribora na poti k evropski jeseni bo povprečen islandski klub. Vsaj kar se tiče lovorik. Hafnarfjordur je bil ustanovljen 15. oktobra 1929 s polnim imenom Fimleikafélag Hafnarfjarðar. V nekaj več kot 87. let stari zgodovini so zbrali 22 lovorik od tega osem v prvenstvu, šest v islandskem ligaškem pokalu in superpokalu ter samo dve v islandskem pokalu. Z uvrstitvijo v tretji prekrog Lige prvakov so izzenačili tudi svoj največji uspeh v evropskih tekmovanjih. V sezoni 13/14 so najprej v drugem predkrogu za Ligo prvakov premagali litovski Ekranas, v tretjem pa izgubili proti avstrijski Austrii iz Dunaja. Posledično so se uvrstili v playoff za Evropsko ligo, kjer pa je bil boljši belgijski Genk.

Vilerjeva mojstrovina dovolj za uvrstitev v tretji krog

Če islandsko ekipo primerjamo z našimi šampioni potem je jasno, zakaj so vijoličasti favoriti na teh dveh obračunih. Hafnarfjordur ima ekipo v povprečju veliko starejšo ekipo kot pa Maribor (28,4 let – 24,9 let). Po podatkih Transfermarkta pa imajo vijoličasti za kar šestkrat močnejšo zasedbo od nasprotnikov v tretjem predkrogu Lige prvakov (2,33 milijona – 12,65 milijona). Glede na vse te podatke je jasno zakaj je imel Maribor veliko srečo pri žrebu in zakaj so se mu na široko odprla vrata evropske jeseni.

Stadion in mesto: Kaplakriki, Hafnarfjordur
Ustanovljen: 1929
Barva: Črno-bela
Trofeje: 8-krat islandski prvak, 2-krat islandski pokalni prvak, 6-krat islandski ligaški pokalni prvak, 6-krat islandski superpokal
Uvrstitev v minulem prvenstvu: 1. mesto
Največji uspeh v Evropi: Izpad v 3. predkrogu Lige prvakov in potem Playoff za Evropsko ligo v sezoni 2013/14