S tradicionalnim evropskim superpokalom se drevi v Skopju najavlja evropska jesen v klubskih tekmovanjih. Letošnji superpokal bo sicer še kako zanimiv, saj se bosta za prvo evropsko lovoriko v sezoni pomerila Real Madrid in Manchester United.
Od leta 1998, ko evropski superpokal predstavlja le ena tekma, je bilo kar nekaj časa v navadi, da je tekmo za naslov absolutnega vladarja evropskega klubskega nogometa gostil stadion Louis II v Monte Carlu. Drugačen je bil tudi termin tekme, saj se je le-ta vedno odvila dan po žrebu skupin za novo sezono lige prvakov.
Časi so se spremenili, omenjena tekma ne poteka več v Monacu, tudi sam naslov pa se zdi iz leta v leto manj vreden. V zadnjih letih so tekmo gostili Praga, Cardiff, Tbilisi in Trondheim, nocoj pa bo ta čast doletela makedonsko prestolnico Skopje.
Nogometna javnost se strinja, da je Skopje imelo tudi noro srečo, da bo letošnji obračun za superpokal izredno atraktiven. Odigrala ga bosta namreč evropska velikana Real Madrid in Manchester United. Spopadla se bosta najtrofejnejša kluba iz najmočnejših svetovnih lig in kluba, ki sta po svetu tudi najbolj prepoznavna.
V makedonski prestolnici se bo tako trlo navijačev obeh klubov, ki sta povsod po svetu med najbolj priljubljenimi. Sijajno priložnost bodo zagotovo izkoristili tudi nogometni navdušenci iz sosednjih držav, zato se zdi, da bo danes v Skopju pravi nogometni praznik. Evropski superpokal tako znova dobiva svoj blišč.
Manchester United in Real Madrid se v evropskem superpokalu še nista srečala. Če se sprehodimo skozi zgodovino superpokala pa hitro opazimo, da podobnih spopadov velikanov ni bilo veliko. Še najbljižje temu prideta tekmi iz leta 2001 in 2013. Leta 2001 sta se pomerila Liverpool in Bayern München, 12 let kasneje pa Bayern in Chelsea.
Galaktiki in rdeči vragi so se sicer kar nekajkrat srečali v evropskih tekmovanjih, kjer pa so precej uspešnejši nogometaši iz španske prestolnice. Skupno sta se moštvi pomerili 10-krat, Real je slavil štirikrat, Manchester dvakrat, štirikrat pa se je tekma končala z neodločenim rezultatom.
Drugačna je statistika spopadov španskih in angleških ekip. V tem primeru so boljše otoške ekipe, ki so v superpokalu proti španskim slavile trikrat na petih obračunih. Zadnji je sicer leta 2012 pripadel Atleticu iz Madrida, ki je ugnal Chelsea. Tudi Real pa je proti angleški ekipi že izgubil v superpokalu in sicer prav proti Chelseaju, s katerim so se v tem tekmovanju pomerili leta 1998.
Največji skupni imenovalec današnjega obračuna je zagotovo Jose Mourinho, ki ga čaka druga sezona na klopi Manchester United. Portugalec je med letoma 2010 in 2013 vodil tudi galaktike, s katerimi pa v evropskih tekmovanjih ni bil uspešen.
Mourinho je sicer s svojimi moštvi osvojil tri evropske lovorike, a je ekipo le enkrat vodil na tekmi superpokala. Takrat je Porto z 0:1 izgubil proti Milanu. Zanimiv je tudi podatek, da so vse ekipe, ki so s Portugalcem na klopi osvojile evropsko lovoriko, izgubile tekmo superpokala.
Real Madrid ima na drugi strani priložnost, da po ubranitvi naslova v ligi prvakov, ubrani tudi naslov v superpokalu. V lanski sezoni je s 3:2 padla Sevilla. Strateg Madridčanov Zinedine Zidane je sicer superpokal osvojil tudi kot igralec, ko se je leta 2002 v dresu Reala veselil zmage proti Feyenoordu.
Za konec je potrebno poudariti še to, da ob pregledu zadnjih superpokalnih srečanj v oči bode podatek, da smo na kar treh od zadnjih štirih tekmah videli podaljšek. Zato tudi danes ne bo nobenega presenečenja, če se tekma ne bo končala po 90 minutah.