Liga prvakov! PREOBRAT! Finale! TOTTENHAM! Lucas Moura!

Liga prvakov 8. Maj 201920:39 > 23:03
Dan Mullan/Getty Images

Epska sezona v Ligi prvakov je dala še zadnjega finalista. In to na kakšen način! Na enak, najbolj nor način s še enim epskim preobratom na povratni tekmi. Tokrat je Tottenham v 95. minuti prišel do zmage nad Ajaxom s 3:2 in se kot drugi angleški klub uvrstil v finale. Junak s hattrickom Lucas Moura

8. maj navaden delovni dan. Vendar ne za nogometne navdušence, predvsem pa vse navijače Ajaxa in Tottenhama. Na sporedu je bila namreč na Amsterdam Areni povratna polfinalna tekma, ki je določila še drugega finalista letošnje Lige prvakov. V vsakem primeru pa presenetljivo ime v finalu letošnje sezone.

Ajax je doma branil prednost 1:0 s prve tekme v Londonu. Vsi so pred tekmo imeli nekako povprečna pričakovanja, enostavno po včerajšnjem uspehu Liverpoolu danes nihče ni sanjaj o morda še čem večjem. Vendar, ker smo v Ligi prvakov, se moramo enostavno v letošnji sezoni na najboljše navaditi. In smo se. Nogometaši so nas razvadili, da spremljamo tekme do zadnjih sekund, predvsem v izločilnih bojih in da smo jasno navajeni preobratov. In za konec smo dobili še morda najbolj zanimivega v letošnji sezoni.

Tokrat pa zares tistega pravega. Pravi preobrat za veliki finale. Epski preobrat, ne v zadnjih minutah, ampak sekundah, morda celo stotinkah. To vse je danes uspelo Tottenhamu, pa čeprav so se še v 54. minuti zdeli v povsem izgubljenem položaju jim je uspelo, saj smo vendarle v Ligi prvakov.

Začelo se je tam, kjer se zgodbe začenjajo, na začetku. Ajax je silovito začel in povedel že v 5. minuti, ko je po podaji s kota zadel Matthijs de Ligt. Domači so bili še naprej boljši in to tudi kronali z zadetkom v 35. minuti, ko je po nesebični podaji Dušana Tadiča zadel Hakim Ziyech. Spursi so delovali preveč bledo in dokaj povprečno.

V drugem polčasu sta ekipi še naprej “noreli” po igrišču. Priložnosti je bilo polno na obeh straneh. Spursi so iz slačilnice prišli navdahnjeni z mislijo po preobratu. Le ta se je začel tlakovati v 55. minuti, ko je tudi po malce srečni akciji do prvega zadetka prišel Lucas Moura.

Samo štiri minute pozneje je Brazilec rezultat izenačil. Najprej je Fernando Llorente zgrešil praktično nemogoče, po slabi reakciji domače obrambe je iz težkega položaja ob vratnici drugič zadel Moura.

Preobrat je bil na vidiku že več kot 30. minut pred koncem tekme. Londončani pa so se malenkost umirili, Ajax je še naprej prihajal do priložnosti, vendar jih niso izkoristili. Predvsem je bil Ziyech dvakrat v zaključku premalo zbran.

V zadnjih minutah rednega dela je Tottenham poizkušal z zadnjo ofenzivo. Jan Vertonghen je v 87. minuti z glavo zadel prečko. Časa je bilo vse manj. Sodniški podaljšek (pet minut) se je bližal koncu in zdelo se je, da bo Ajax odšel v veliki finale.

Ampak, ker je to Liga prvakov, najelitnejše klubsko tekmovanje je gostujoča ekipa v zaključku 95. minute nekako prišla do žoge. Dele Alli je podaljšal do Moure, ki je brez oklevanja sprožil in še tretjič premagal Onanaja za hattrick in angleški finale na Wandi Metropolitano.

Pa lep pozdrav Liga prvakov. Do velikega finala seveda. Le kaj naj bo ponudil šele veliki finale 1. junija.