Lionel Messi in Cristiano Ronaldo sta si oder, na katerem nagrade prejmejo najboljši nogometaši minule sezone, delila 15 let. Najboljša nogometaša vseh časov sta fascinantna, a hkrati nekoliko dolgočasna.
Jasno je, da Argentinec in Portugalec ne bosta blestela v nedogled. Njuno vladavino je, v eni sezoni s tem, ko je osvojil zlato žogo, prekinil Luka Modrić. Ne dolgo nazaj je bil tudi Virgil van Dijk blizu temu, da se okiti z najbolj priznano individualno nagrado, a je ta romala v roke Messija. Nemalokrat se nogometni navdušenci ob pivu pogovarjajo, kdo bo prvi, ki bo zasluženo prekinil prevlado nesmrtnega dvojca in v svojo vitrino pospravil opevajočo posamično lovoriko. Imena, ki so najbolj pogosto omenjena so Neymar, Mbappe, Mo Salah, Sadio Mane, Kevin De Bruyne, Raheem Sterling in še bi lahko naštevali.
A sam se bom posvetil mlajši generaciji. Generaciji, ki bo vrhunec kariere po vsej verjetnosti dosegla takrat, ko se bosta Messi in Ronaldo že upokojila. Govorili bomo o igralcih, ki so rojeni v tem tisočletju.
Prvi nogometaš rojen v 3. tisočletju, ki je dobil pozornost nogometne javnosti, sliši na ime Phil Foden. “Edini nogometaš, ki ga moramo zadržati za vsako ceno, je Foden. Phila ne bi prodal niti za 500 milijonov evrov,” so bile besede Pepa Guardiole. Trener Manchester Cityja se pri tem komplimentu ni ustavil: “Je najbolj talentiran nogometaš od vseh, ki sem jih treniral.” Igralca, kateremu takšne besede nameni nogometni veleum, je treba jemati resno – resno v smislu, da lahko v prihodnosti osvoji zlato žogo. Tehnične vrline Fodena so izjemne, 19-letnega Angleža odlikuje dobra vizija, a njegov problem predstavlja fizika. Zaradi drobne telesne strukture je njegova minutaža v Premier ligi skromna – Foden je na premierligaških zelenicah, v letošnji sezoni, preživel le 354 minut. V tem času ni uspel premagati nasprotnikovega vratarja. Zaradi skromnega igralnega časa je njegova vrednost, po oceni Transfermarkta, ocenjena le na 30 milijonov evrov.
Trenutno najboljši nogometaš rojen po letu 2000 je po mojem mnenju Jadon Sancho. Angleški reprezentant ima vse predispozicije za to, da nekega dne postane številka 1 na svetu – hitrost, eksplozivnost, tehniko, predrznost pri preigravanju, potrebno samozavest in kar je najbolj pomembno – konkretnost! V nemški Bundesligi je za Borussio Dortmund v letošnji sezoni na 23-ih tekmah prispeval 14 golov in 16 asistenc. “Sancho je igralec, ki ga zelo rad gledam. V kolikor ne bo imel težav s poškodbami, lahko postane najboljši na svetu,” meni brazilski zvezdnik Neymar. Sancho je nogometno znanje začel pridobivati v rosnih letih na ulicah južnega Londona. Izhajal je iz revne družine staršev iz Trinidada in Tobaga. Če ne bi bil že kot mlad zelo osredotočen na uspeh, bi lahko hitro zašel s prave poti. “Po šoli sem želel samo igrati nogomet. Ljudje okoli mene so počeli slabe stvari, jaz pa z njimi nisem želel imeti opravka. Želel sem le igrati nogomet,” je dejal Sancho, ki je profesionalno kariero začel zelo netipično za Angleža – na tujih tleh. Transfermarkt njegovo vrednost ocenjuje na 130 milijonov evrov, a številni klubi so to vsoto pripravljeni odšteti zanj.
Naslednji mladenič prav tako igra za dortmundsko Borussio. Erling Haland je napadalec, ki ga krasi moč, končna hitrost, skok igra in izjemen strelski instinkt. Njegova učinkovistost je nerealna – v 1. delu sezone je za rdeče bike iz Salzburga na 14-ih tekmah dosegel 16 golov. Norvežan je strah in trepet tudi za branilce v nemškem prvenstvu, saj je dosegel 9 zadetkov na 8-ih tekmah. Haland je sezono definiral z 10-imi zadetki v Ligi prvakov. Kot prvemu mu je uspelo, na račun spremenjenih pravil, v polno meriti za dva različna kluba v eni sezoni najelitnejšega klubskega tekmovanja. Statistika nikoli ne laže in ta je na strani Halanda, toda po mojem mnenju ima Norvežan najmanj manevrskega prostora za napredek. Nos za gol ima, a zaradi svoje višine nikoli ne bo preigraval tako spretno kot denimo soigralec Sancho. Robustni napadalec prav tako, zaradi narodnosti, nima pravih možnosti za to, da osvoji lovoriko v dresu z državnim grbom. Njegova tržna vrednost je ocenjena na 80 milijonov evrov.
Naslednje ime vas bo morda nekoliko presenetilo. Posvetili se bomo nogometašu Valencie, Ferranu Torresu. Res, da ni najboljši atlet, a ko ima Španec žogo v nogah je pravi umetnik. V letošnji sezoni La lige je prispeval 4 zadetke in 4 asistence. Njegov talent je prišel do izraza na povratni tekmi osmine finala Lige prvakov proti Atalanti, a je imel smolo, da je na sceno stopil Josip Iličič, ki je pokazal, da gre za enega izmed najboljših nogometašev na svetu. Cena, ki bi jo morali klubi plačati za Ferrana, znaša 50 milijonov evrov. 19-letni krilni napadalec je gonilna sila netopirjev v letošnji sezoni. Valencia ga bo težko zadržala na Mestalli.
Alphonso Davies je naslednji, ki ga bomo obravnavali. Še v lanski sezoni je Kanadčan v ameriški ligi MLS igral v napadu – za Vancouver Whitecaps je dosegel 8 zadetkov. Po prihodu v Munchen, so ga v taboru Bayerna prekrstili v levega bočnega branilca. Davies navdušuje s svojo hitrostjo, driblingi in z izjemnimi predložki. V Bundesligi je za aktualne nemške prvake v letošnji sezoni prispeval 3 podaje in en zadetek. 19-letnik si je z dobrimi predstavami prislužil mesto v začetni enajsterici 29-kratnih nemških prvakov. Izjemen pečat je pustil na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov, ko je Bayern visoko, s kar 3:0, odpravil Chelsea. Davies ima veliko prostora za napredek, toda je branilec, zato ga bomo v prihodnosti težko videli na odru, ki je rezerviran za dobitnika zlate žoge. Ali pa ga bodo pri Bayernu sčasoma spreobrnili nazaj v napadalca? Bilo bi smiselno. Tranfermarkt njegovo vrednost ocenjuje na 50 milijonov evrov.
Dva dragulja ima v svojih vrstah tudi madridski Real – Viniciusa in Rodryga. Brazilca premoreta ogromno talenta. To, da igrata za Real, lahko po eni strani predstavlja prednost, po drugi pa slabost. Z dobrimi predstavami v dresu kraljevega kluba bi hitro močno opozorila nase, po drugi strani pa pri belemu baletu ni prostora za napake. Rodrygo Goes je to že spoznal, saj ga je Zidane na zadnjih tekmah odrezal s seznama nogometašev, na katere računa. Ne glede na to, da je v zadnjem času na stranskem tiru, moramo biti nanj pozorni, saj je še leto mlajši od vseh prej omenjenih nogometašev. Igralec rojen leta 2001 se je proslavil s hat-trickom v Ligi prvakov proti Galatasarayu. Vinicius ne blesti tako, kot je v 2. delu lanskega prvenstva, a svojo sezono je osvetlil z odločilnim zadetkom na El clasicu. Oba Brazilca sta ocenjena na 50 milijonov evrov.
Med pisanjem tega članka, sem se spomnil tudi na igrivega Ansuja Fatija, ki je sezono pri Barceloni odprl naravnost sanjsko, a nato nadaljeval občutno slabše in na Billyja Gilmourja, ki je naslednja velika stvar Chelseaja. Ker pa sta nogometaša oddigrala premalo tekem, bi lahko bila naša predstava o njuni kvaliteti nekoliko zamegljena.
Tim Obrez