“Če je to rdeči karton, nimate pojma o nogometu”

Evropa 9. Nov 20239:56 0 komentarjev

Manchester United se je po drami in novi klofuti, Köbenhavn je po preobratu slavili s 4:3, v danski prestolnici hudoval nad sojenjem, ki ga bo na koncu morda celo stal napredovanja iz skupine.

ANKETA: Dva prekrška s podplatom in različni sodniški odločitvi

Dan kasneje je podoben prekršek v ligi europa storilvezist Liverpoola Wataru Endo, ki pa je prejel le rumeni karton. Drugačen sodniški kriterij? Sodniška napaka? Povsem drugačna primera? Vabljeni k glasovanju.

Anketa:

Rdeči vragi so tekmo na Danskem začeli po pričakovanjih. Na začetku obračuna na težkem gostovanju so morda pokazali celo najboljšo predstavo v tej sezoni in to kronali tudi z dvema zadetkoma nekdanjega člana danskega prvaka Rasmusa Hojlunda.

United je imel vse pod kontrolo, ko je Angleže spet “presekala” videtehnologija. Možje v VOR sobi so opazili “štorasto” potezo Marcusa Rashforda in litovskemu sodniku ponudili možnost, da napadalcu pokaže rdeči karton. Nekdanji slovenski mednarodni sodnik Damir Skomina je v oddaji Pod prečko večkrat povedal, da mora imeti sodnik pogum, da se nestrinja z VAR, Litovec ga ni imel in Rashfordu, ki se je skušal le zagraditi in ob tem stopil na gleženj Eliasa Jelerta, v 42. minuti pokazal pot v slačilnico.

“Začeli smo odlično. Odigrali smo najboljših 10 minut v sezoni, nato pa je rdeči karton spremenil vse,” je po grenkem porazu na Danskem dejal trener United Erik ten Hag.

Mnenja deljena, a večina ni za rdeči karton

Odločitev o rdečem kartonu dviguje prah in deli. Mnogi nekdanji nogometaši so prepričani o tem, da prekršek napadalca Uniteda ni bil dovolj grob za izključitev. “Kdor ne vidi, da se je Marcus želel le zagraditi in stopiti pred branilca … Če mislite, da je to rdeči karton, nimate pojma o nogometu,” je na družbenem omrežju X zapisal nekdanji rdeči vrag Demetri Mitchell. Enakega mnenja sta bila tudi Owen Hargreavs in Paul Scholes.

“To nikoli ni rdeči karton, niti v milijon letih. Rashford je skušal stopiti pred nasprotnika. Ni ga niti gledal. Ko vidiš ustavljeno sliko, je videti grozno, a ni skušal narediti prekrška,” je rojaka branil Hargreavs. Enakega mnenja je bila tudi legenda Liverpoola Jamie Carragher. “Ni govora o rdečem kartonu. Sovražim te počasne posnetke in ustavljene kadre, vse skupaj naredi 10-krat huje, kot je bilo v resnici,” je zapisal na X.

Rashford

Seveda se je pojavila tudi opozicijo. Robbie Savege je dejal, da je to čisti rdeči karton, ne glede na to, da je šlo za nesrečo. “Mislim, da morata Scholes in Hargreavs sleči rdečo majico. Nima veze, če je šlo za nesrečo, to je čisti rdeči karton,” je dejal Savage. “Rashford je nameraval z nogo zaščititi žogo. Ni gledal branilca. Gre za primer, ko bi moralo v ospredje priti sodniško razumevanje nogometa,” pa je povedal Scholes. “Gre za napako sodnika, ki ne glede na VAR, na koncu sprejme odločitev. Če bi nekdanji igralci šli med sodnike, bi videli povsem drugačno sojenje,” se je s Scholosom, ki mnenja, da je treba imeti nekaj občutka, strinja tudi Mitchell, trenutni igralec Exeter Cityja.

Ten Hag prepričan, da zadetka Köbenhavna ne bi smela veljati

Po mnenju Uniteda pa to ni edino, kar je bil narobe pri sojenju. Ten Hag je mnenja, da oba zadetka, ki jih je United prejel v prvem polčasu ne bi smela veljati. “Prvi prvem lahko vidite igralca pred Onano, bi je v prepovedanem položaju, zastiral mu je pogled, zadetek bi moral razveljaviti. Tudi roke ni bilo, Harry je imel roko v normalnem položaju. A ne le nocoj, vse odločitve VAR nam ne gredo na roke,” je sojenje komentiral trener Uniteda.

Bi moral sodnik razveljaviti prvi zadetek Köbenhavna? Achouri je v prepovedanem položaju Onani zastiral pogled:

Prvi polčas, ki se je podaljšal za 12 minut, se je tako končal z 2:2, a kljub temu, da so imeli gostje igralca manj, so Angleži znova povedli v 69. minuti, ko so sodniki “mehko” enajstmetrovko dosodili tudi Uniteda, vseeno pa to ni bilo dovolj za točko.

Najprej je hudo napako Dioga Dalota izkoristil Lukas Lerager, za popoln večer Köbenhavna in veliko zmago pa je v 87. minuti poskrbel mladi, 17-letni Šved Roony Bardghji. Danski prvak je po zmagi skočil na drugo mesto skupine A, United pa je s tremi točkami povsem zadnji. Rdeče vrage za konec skupinskega dela čaka še gostovanje v Instabulu pri Galatasarayju in domača tekma proti Bayernu, ki si je že zagotovil prvo mesto v skupini.