Popravni izpit za Tuchla, zmenek z zgodovino za Guardiolo

Liga prvakov 28. Maj 202112:42 > 29. Maj 2021 9:15 0 komentarjev
Pep Guardiola
AP Photo/Laszlo Balogh

Jutri ob 21. uri bo v Portu na Portugalskem odigran veliki finale nogometne lige prvakov, v katerem se bosta za najprestižnejšo evropsko klubsko lovoriko pomerila Manchester City in Chelsea. Za Londončane je po letu 2008 in 2012 to že tretji finale, za nove angleške prvake zgodovinski prvi.

Villarreal – Manchester United

Finale lige prvakov 2020/21. Stadion Dragao v Portu, Portugalska. Gledalcev: 16.500 (kapaciteta 50.033). Sodnik: Antonio Mateu Lahoz (Španija).
Verjetni začetni postavi:
Manchester City (4-3-3): Ederson; Walker, Dias, Stones, Zinčenko; Fernandinho, Gundogan, Silva; Mahrez, De Bruyne, Foden.

Chelsea (3-4-2-1): Mendy; Azpilicueta, Silva, Rudiger; James, Kovačić, Kante, Chilwell; Mount, Werner; Havertz.

Finalni dvoboj lige prvakov, ki je bil sprva dodeljen Carigradu, zaradi porasta okužb s koronavirusom pa ga je Evropska nogometna zveza (Uefa) pozneje prestavila na stadion Dragao v Portu, si bo jutri lahko ogledalo 16.500 gledalcev. Kot že predlani in leta 2009 bomo znova spremljali vseangleški obračun, v katerem se bosta med seboj pomerila Manchester City in Chelsea.

Kluba iz istih držav sta se sicer v finalu srečala tudi v sezoni 1999/2000, ko sta nastopila Real Madrid in Valencia, v sezoni 2012/2013, ko je Bayernu iz Münchna nasproti stala Borussia Dortmund in sezonah 2013/2014 ter 2015/2016, ko sta se pomerila mestna tekmeca Real in Atletico.

Manchester City uspešnejši v Angliji, Chelsea v Evropi

Tako kot za Tottenham predlani in PSG lani bo tudi za Manchester City to premierni finalni nastop v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju. S tem je postal že deveti angleški klub, ki mu je to uspelo, z morebitno zmago pa bi kronal sijajno sezono, v kateri je že osvojil angleško prvenstvo in angleški ligaški pokal. V vitrinah sinje modrih je sicer kar 34 domačih lovorik, a le ena evropska, ki so jo osvojili leta 1970, ko so dvignili pokal pokalnih zmagovalcev.

Sezono pozneje je v omenjeno tekmovanju slavil tudi Chelsea, na poti do naslova pa v polfinalu dvakrat premagal prav Manchester City. To sta tudi edina medsebojna evropska dvoboja med ekipama, ki sta se doslej v domačih tekmovanjih pomerila že 166-krat. In čeprav imajo Londončani od meščanov devet domačih lovorik manj, pa so z enim naslovom evropskega prvaka (2012) in dvema v ligi Evropa (2013 in 2019) precej uspešnejši na mednarodnem odru.

Izjave pred tekmo:

Pep Guardiola, trener Mannchester Cityja:
“Skupaj smo se borili in uvrstili v finale lige prvakov, kar je lepo slišati. Ljudje mislijo, da je lahko priti v finale, a vse skupaj je smiselno glede na vse, kar smo postorili v zadnjih štirih, petih letih. Fantje so bili vsak dan konsistentni, kar je neverjetno.”

Thomas Tuchel, trener Chelseaja:
“Kot otrok sanjaš o takšnih tekmah in vse skupaj je, kot bi opazoval Luno – zdi se tako zelo daleč. Ne skrivam, da sta bila Manchester City in Bayern München v lanski in letošnji sezoni merilo v Evropi. Skušamo nadoknaditi zaostanek za njima in v nogometu lahko to napraviš v 90 minutah.“

Ilkay Gundogan, nogometaš Manchester Cityja:
“Ni potrebe, da bi bili pod pritiskom. Vsi smo se doslej odrezali zelo dobro. Ključno bo, da zadržimo visoko raven in formo. V letošnji sezoni je vse delovalo izvrstno in kot moštvo imamo pravo dinamiko. Tudi zato čutim, da smo pripravljeni.”

Cesar Azpilicueta, nogometaš Chelseaja:
“Proti Manchester Cityju smo se pomerili že velikokrat, a tokrat gre za finale lige prvakov. Šli bomo na vse ali nič. Verjamemo vase, a se zavedamo, da se bomo morali za uspeh močno potruditi. Smo pripravljeni.

Dvoboj med pragmatikom in reformatorjem

Ne glede, kako se bo jutri razpletel dvoboj, se je trener Thomas Tuchel že zapisal v zgodovino kot prvi strateg, ki se je z dvema različnima kluboma uvrstil v finale dvakrat zapored. Lani je s PSG izgubil proti Bayern Münchnu (0:1), letos ima popravni izpit s Chelseajem. Nemec je na Stamford Bridge prišel konec januarja, v le 123 dneh pa moštvo spremenil v eno najboljših obrambnih kolektivov na Otoku. Od doslej 24 tekem, ki jih je vodil, so Londončani svojo mrežo ohranili nedotaknjeno na kar osemnajstih.

Thomas Tuchel (Foto: AP / Guliver Images)

“Ko je prišel, smo igralci od prve minute, od prvega sestanka začutili povezanost z njim. Imeli smo občutek, kot da je v klubu že leta, zato je do sprememb prišlo samoumevno. Ekipa je popolnoma spremenila način, kako vstopa v tekme. Postali smo samozavestnejši, bolj čvrsti v obrambi in v zadnjih dveh, treh mesecih nismo prejeli zadetka,” je o izjemnem vplivu Tuchla na ekipo spregovoril hrvaški vezist Mateo Kovačić.

Tisti, ki so 47-letnika spoznali pobližje, ga opisujejo kot zelo spretnega komunikatorja, nemara celo najboljšega, odkar je v klubu predsednik Roman Abramovič. A obenem se ga drži tudi sloves velikega pragmatika. Obeh lastnosti se je nalezel od legendarnega nemškega trenerja Ralfa Ragnicka, s katerim je sodeloval pri Stuttgartu. “Igralci ti bodo sledili, če boš iz njih napravil boljše nogometaše,“ je mantra, od katere ne odstopa Tuchel.

Desetletje po tem, ko se je na nogometni Olimp nazadnje povzpel z Barcelono, je priložnost za vnovično osvojitev najprestižnejše klubske lovorike znova dočakal strateg Manchester Cityja Pep Guardiola. Z zmago proti Chelseaju bi se postavil ob bok stanovskim kolegom Zinedinu Zidanu, Carlu Ancelottiju in Bobu Parsleyju, ki so doslej kot edini tirkrat osvojili ligo prvakov, in bržkone potrdil sloves najboljšega nogometnega trenerja vseh časov.

Pep Guardiola (Foto: AP/Thibault Camus/Guliver Images)

Katalonec je v le 12 letih z Barcelono, Bayern Münchnom in Cityjem osvojil 26 lovorik, od tega devet naslovov državnega prvaka in prav toliko pokalnih lovorik. “Verjetno ni nihče tako pozitivno vplival na igro kot prav on,“ je na vprašanje, kako je 50-letnik preoblikoval angleški nogomet, pred časom odgovoril nekdanji angleški reprezentant Gary Lineker.

Zmaga v ligi prvakov je sicer glavni cilj lastnikov Cityja, vse odkar so pred trinajstimi leti kupili in preobrazili klub. V svoji deseti sezoni elitnega tekmovanja  je meščanom naposled le uspel preboj v finale. Če jutri zmagajo in se vpišejo v nogometno zgodovino, bo desetletje razočaranj tako za klub kot za Guardiolo, ki se mu lovorika vse od odhoda s Camp Noua vztrajno izmika, hitro pozabljeno.

Sladke skrbi za Guardiolo

Angleška predstavnika sta se v letošnji sezoni pomerila trikrat. Januarja se je zmage veselil City, zadnja dva dvoboja, vključno s finalnim v angleškem pokalu, pa sta pripadla Chelseaju. To sta bili obenem sploh prvi zmagi Thomasa Tuchla nad Pepom Guardiolo, proti kateremu je pred tem v Nemčiji štirikrat izgubil in enkrat remiziral.

Liga prvakov

Pri Londončanih je sicer pred finalom zaradi poškodbe v zadnjem prvenstvenem krogu proti Aston Villi vprašljiv nastop vratarja Edouarda Mendyja, nared za nastop pa naj bi bila tako Mateo Kovačić kot N’Golo Kante. Slednji je nepogrešljiv člen začetne postave in ključni igralec pri zaustavljanju nasprotnikovih protinapadov, vse boljši pa postaja tudi pri prehajanju v napadalno tretjino. Tam Chelsea nima izrazitega golgeterja, saj je s sedmimi zadetki njihov najboljši strelec defenzivni vezist Jorginho.

Sladke skrbi pred zadnjo tekmo sezone ima Guardiola. Po poškodbi proti Brightonu je za igro nared Ilkay Gundogan, kazen zaradi kartonov pa je odslužil Joao Cancelo. Trener bo imel tako na voljo vse igralce, vključno z glavnim zvezdnikom Kevinom de Bruynom, okoli katerega se odvija igra angleških prvakov. Zelo uspešno sezono ima za sabo branilec Ruben Diaz, svojo formo pa sta dvignila tudi John Stones in Aymeric Laporte. Vse večje zaupanje trenerja v zadnjem obdobju uživa Phil Foden, ki je zabil devet golov, še štiri več pa je zabil  Gundogan, ki je letos tudi prvi strelec moštva.

Manchester City:

Forma: zmaga, poraz, zmaga, poraz, zmaga, zmaga.
Zadnja tekma: Manchester City – Everton 5:0 (23. maj)
Uvrstitev v prvenstvu: 1. mesto
Pot do finala:
Kako so se kvalificirali: 2. mesto v prvenstvu
Zmaga v skupini C.
Osmina finala: Borussia M’gladbach 4:0
Četrtfinale: Borussia Dortmund 4:2
Polfinale: PSG 4:1

Chelsea:

Forma: poraz, zmaga, poraz, poraz, zmaga, zmaga.
Zadnja tekma: Aston Villa – Chelsea 2:1 (23. maj)
Uvrstitev v prvenstvu: 4. mesto
Pot do finala:
Kako so se kvalificirali: 4. mesto v prvenstvu.
Zmaga v skupini E.
Osmina finala: Real Madrid 3:1
Četrtfinale: Porto 2:1
Polfinale: Atletico Madrid 3:0

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!