Hladna finska prha v Mariboru in nova klofuta za naš nogomet

Liga Europa 4. Avg 202222:05 > 05. Avg 2022 2:06 0 komentarjev

Nogometaši Maribora so na prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za ligo Europa pred domačimi navijači z 0:2 izgubili proti finskemu HJK in imajo le malo možnosti, da bi si že naslednji teden zagotovili evropsko jesen. Ljudski vrt na prvi evropski gol sezone čaka že 270 minut, kar je rekord.

Maribor je v prvo od dveh tekem, ki mu lahko prinesejo prvo evropsko jesen po petih letih čakanja (v sezoni 2017/18 je nastopal v ligi prvakov), začel s precej zanimivo postavo.

Radovan Karanović je spet presenetil in od prve minute zaigral z mladim napadalcem Žanom Vipotnikom, ki po 17 nastopih še vedno čaka na prvi gol v vijoličasti majici, v tej sezoni pa je v začetni enajsterici nastopil le enkrat. Pri bolečem porazu proti Radomljam ob začetku domačega prvenstva z 0:3.

Prav slab začetek v prvenstvu v tednu, ko bo v Ljudski vrt na nedeljski derbi prišla vodilna Olimpija, ki ima na vrhu šest točk prednosti, je mariborskega trenerja spravil pod pritisk. Vse več je kritičnih glasov, ki prihajajo s tribun, zato se poteza s tako neizkušenim napadalcem zdi še toliko bolj pogumna.

Tekmo sta začela tudi visokorasli vezist Vladan Vidaković in desni bočni branilec Andraž Žinić, ki sta za Maribor podpisala prejšnji teden.

Trenerju Maribora Radovanu Karanoviću v teh dneh ni lahko. FOTO: Jure Banfi.

Najprej Finci, potem je bil nevaren Maribor

Prav Vidaković je bil zraven pri prvi priložnosti, ki smo jo videli. Na žalost v mariborskem kazenskem prostoru. S slabim postavljanjem je pustil luknjo v domači obrambi, ki bi jo Finci skorajda izkoristili. Z desne je podal Santeri Hostikka, Malik Abubakari, ki je prišel do strela v sredini, pa k sreči ni bil dovolj natančen.

V 15. minuti je bil prvič nevaren Maribor. Mladi Aljaž Antolin je s sredine po levem krilu v akcijo poslal Ivana Brnića, ta pa je z lepo povratno podajo v priložnost spravil Antolina. Streljal je s kakšnih 18 metrov, nasprotnikova obramba pa je žogo s skrajnimi močmi odbila v gol. Že minuto pozneje je Antolin z levico, a malo bolj z desne strani, poskusil še drugič. Njegov strel za finskega vratarja ni bil zahteven zalogaj.

Maribor blizu gola povsem ob koncu polčasa

V 21. minuti je bil blizu gola Jan Repas. Z roba kazenskega prostora je močno udaril po žogi, ki je šla pod prečko, toda Conor Hazard v vratih finskega prvaka se je izkazal z obrambo in žogo odbil v kot. V 26. minuti je po golu dišalo v kazenskem prostoru Alexandra Bergsena, ki je slabo izbijal visoko žogo, ta je prišla na glavo Davida Browna, ki pa žoge v padcu k sreči z glavo ni udaril dovolj močno. Če bi jo, bi HJK vodil. Pred njim je bila namreč le nebranjena mreža. V 30. minuti je Bergsna s strelom od daleč v obrambo prisilil Anthony Olusanya.

Potem se je igra umirila in vse do zaključka polčasa priložnosti ni bilo. V 44. minuti so Maribor od vodstva ločili le centimetri. Brnić je lepo preigral nasprotnikovega branilca na levi strani, stekel v kazenski prostor in prefinjeno udaril po žogi. Ta je že preletela vratarja Fincev, nato pa na žalost priletela v prečko in se od nje odbila izven igrišča. Polčas se je končal z rezultatom 0:0.

Kapetan Gregor Sikošek v akciji. FOTO: Jure Banfi.

Hladna prha za navijače na začetku drugega polčasa

Že na začetku drugega polčasa pa šok za Maribor. Gostje so v 47. minuti povsem osmešili domačo obrambo. Gregorja Sikoška, ki je v odsotnosti Martina Mileca tokrat nosil kapetanski trak, je na desni strani preigral Browne, odigral lepo dvojno podajo s Hostikko, ki je žogo vrnil s peto, medtem pa je vezist HJK prebil v kazenski prostor, prišel do strela in neubranljivo zadel.

Mariborčani so potrebovali nekaj minut, da so prišli k sebi, potem pa napadli gol gostov. V 54. minuti bi po strelu z levico z več kot 20 metrov nasprotnikovega vratarja skorajda presenetil Sikošek. Strel po tleh je Hazard s skrajnimi močmi odbil v kot.

Po dobri uri igre je bil Maribor nokavtiran

Že deset minut pozneje so Mariborčani sklonjenih glav na igrišču stali še drugič. Po dolgi podaji je po levi strani stekel Murilo in poslal ostro žogo po tleh na drugo stran kazenskega prostora. Vratar Maribora je slabo posredoval in zamudil, žoga je zletela mimo njega, na drugi strani pa jo je pričakal rezervist Bojan Radulović, ki je na igrišče prišel ob polčasu, in jo z dveh metrov pospravil v gol. Na semaforju se je izpisal rezultat 0:2.

Veliko veselje Fincev v Ljudskem vrtu. FOTO: Jure Banfi.

Takoj za tem je Karanović opravil dve menjavi. V igro sta prišla Rok Kronaveter in Marko Božić, na klop pa sta odkorakala Vipotnik in Brnić. Tudi v naslednjih minutah so bili boljši Finci, ki so nekajkrat prišli pred domača vrata, Maribor pa je na novo priložnost čakal vse do 76. minute, ko sta bila v akciji rezervista. Kronaveter je z desne podal na noge debitanta v mariborskih vrstah, mladega ofenzivnega hrvaškega vezista Marina Laušića, ki pa z roba kazenskega prostora ni bil dovolj natančen.

Do konca tekme so Mariborčani ostali brez idej, gostje pa so mirno držali vodstvo v svojih nogah in tekmo pripeljali h koncu. Čeprav so Viole takoj po zadnjem sodnikovem žvižgu začele vpiti “Ni predaje!”, se zdi, da so preostali navijači nad tem, da bi Maribor ostal v igri za ligo Europa, že obupali. Zato tudi glasni žvižgi s tribun ob odhodu v garderobe Karanovićevih varovancev …

Nedavno ponižani Finci do velike zmage

Maribor, ki na prvi evropski gol sezone v Ljudskem vrtu čaka že 270 minut, kar se vijoličastim ni zgodilo še nikoli, je tri dni pred velikim derbijem doživel še en udarec. Še tretjič v nizu je izgubil in doživel še četrti poraz na osmih tekmah, ki jih je v tej sezoni odigral.

Finci, ki so v prejšnjem krogu kvalifikacij za ligo prvakov proti češki Viktorii Plzen izgubili s kar 1:7, so v Ljudskem vrtu poskrbeli za hladno prho in primazali še eno krepko zaušnico slovenskemu nogometu, ki letos v Evropi niza neuspehe.

Bo v Maribor še drugič letos prišel Šahtor Soligorsk?

Po prikazanem v prvih 90 minutah ima Maribor, še edini preostali slovenski evropski predstavnik, minimalne možnosti za uvrstitev v play-off kvalifikacij za ligo Europa in bo moral evropsko jesen iskati v play-offu za konferenčno ligo.

Tam se lahko zgodi nekaj, česar v Mariboru še nismo doživeli. Če Šahtor Soligorsk, ki so ga na prvi evropski stopnički Mariborčani preskočili, v 3. krogu kvalifikacij za konferenčno ligo izloči romunski CFR Cluj (na prvi tekmi je bilo 0:0), se bo slovenski prvak proti beloruskemu v eni sezoni pomeril kar štirikrat.

Vprašanje pa je, kaj se bo v Mariboru do takrat zgodilo. Kot je v Ljudskem vrtu navada, tribune že zahtevajo menjave …

Maribor – HJK 0:2 (0:0)

Stadion Ljudski vrt, gledalcev 7000, sodniki: Kabakov, Margaritov, Valkov (vsi Bolgarija).
Strelca: 0:1 Browne (47.), 0:2 Radulović (64.).

Maribor: Bergsen, Žinič (od 76. Laušić), Mitrović, Watson, Sikošek, Antolin (od 87. Božičković), Vidaković (od 76. Šoštarič Karič), Repas, Brnić (od 65. Božić), Baturina, Vipotnik (od 65. Kronaveter).

HJK Helsinki: Hazard, Tenho, Raitala, Peltola, Väänänen (od 46. Tanaka), Lingman (od 73. Yli-Kokko), Browne (od 53. Soiri), Hostikka, Murilo, Abubakari, Olusanya (od 46. Radulović).

Rumeni kartoni: Mitrović; Browne, Väänänen, Abubakari.