Jan Oblak kljub padcu večji od celotne slovenske lige skupaj

La liga 6. Jan 202217:00 > 06. Feb 2022 17:15 4 komentarji
FOTO: Guliverimages.

Na Transfermarktu, najbolj merodajnem mestu za to vprašanje, smo prečesali tržne vrednosti akterjev nogometnega sveta in jih primerjali s tistimi, ki jih imajo slovenski. Klubi in nogometaši. Kaj smo ugotovili?

Prejšnji teden smo pisali o tem, da je vrednost Jana Oblaka – prvega vratarja na svetu, ki je na trgu dosegel sto milijonov evrov – močno padla.

Transfermarkt pravi, da je zvezdnik Atletico Madrida danes na nogometnem trgu vreden 60 milijonov evrov. Še leto in pol nazaj jih je bil vreden 100.

Padec njegove vrednosti zaradi slabše forme in tudi pandemije Covida je drastičen, Oblakova cena se je skorajda prepolovila, a tudi po novem 28-letni Škofjeločan, ki je ravno včeraj praznoval rojstni dan (vse najboljše!), še vedno kotira višje kot 264 igralcev iz prve slovenske lige skupaj!

Kaj je Transfermarkt?

To je nemška spletna stran, ustanovljena leta 2000, ki ocenjuje tržne vrednosti med nogometaši na podlagi njihovih iger, prestopov, pojavnosti v medijih in na družabnih omrežjih, pa tudi starosti in še marsičesa.

Gre le za približek tržne vrednosti, ki pa je, po oceni Evropskega centra za gospodarsko uspešnost, najboljša ocena tržne vrednosti v nogometnem svetu, v katerem je statistika specifična v primerjavi z nekaterimi drugimi športi in je zato tržna vrednost toliko težje določljiva.

Transfermarkt, ki izhaja v več jezikih, velja za eno od najbolj obiskanih nogometnih strani na svetu.

Transfermarkt, ki se je v prejšnjem desetletju uveljavil kot glavni določevalec tržne vrednosti nogometašev, igralce sicer precej bolj natančno od lig, kot je slovenska, vrednoti v najboljših ligah na svetu.

Toda vseeno – tudi to je dejstvo, ki zgovorno priča o tem, kakšen ugled v nogometnem svetu uživajo igralci iz najboljše slovenske lige.

Celotna slovenska liga je sicer vredna 53,23 milijona evrov. Klub z najbolj vredno zasedbo je Maribor, potem sledijo Mura, Olimpija, Mura …

Igralci? V slovenski ligi imamo po oceni Transfermarkta samo dva “milijonarja”. Eden je kapetan Olimpije Timi Max Elšnik, drugi pa Rudi Požeg Vancaš. Oba sta vredna natanko milijon.

Vrednosti slovenskih prvoligašev:

1. Maribor 8,4 milijona evrov
2. Olimpija 6,95 milijona evrov
3. Mura 6,35 milijona evrov
4. Celje 5,85 milijona evrov
5. Koper 5,35 milijona evrov
6. Bravo 4,8 milijona evrov
7. Domžale 4,65 milijona evrov
8. Radomlje 3,98 milijona evrov
9. Aluminij 3,8 milijona evrov
10. Tabor Sežana 3,1 milijona evrov

Najbolj vredni nogometaši v prvi slovenski ligi:

1. Timi Max Elšnik (Olimpija) in Rudi Požeg Vancaš (Maribor) 1 milijon evrov
3. Ognjen Mudrinski (Maribor) 900 tisoč evrov
4. Jan Repas (Maribor), Žan Zaletel (Celje), Almedin Ziljkić (Olimpija), Advan Kadusić (Celje) 800 tisoč evrov

Slovenija: Jan Oblak je v vseh pogledih daleč pred vsemi

Oblak je seveda tudi z naskokom najvrednejši slovenski nogometaš nasploh. Je na 49. mestu v svetovni konkurenci, v kateri je bil pred časom celo član elitne deseterice.

Njegova vrednost je več kot sedemkrat višja od tiste, s katero se ponašata zdaj že nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl, ki si kruh služi pri nemškem prvoligašu RB Leipzigu, in mladi dragulj Benjamin Šeško, ki želi v svetovno elito skočiti pri njegovem energijskem bratu iz Avstrije, RB Salzburgu. Oba sta trenutno vredna osem milijonov evrov in sta med slovenskimi nogometaši na drugem mestu.

Na četrtem sta z vrednostjo petih milijonov evrov Josip Iličić, ki igra v italijanski prvi ligi pri Atalanti, in Andraž Šporar, ki je v zadnjem času obnorel navijače v Angliji. Tam igra v vrstah drugoligaša Middlesbrougha. Če se bo z njim uvrstil v Premier ligo, bo njegova cena zagotovo precej poskočila in bo postavil nov osebni mejnik. Kot član lizbonskega Sportinga je bil vreden kanček več, 5,5 milijona evrov.

Trenutno najbolj vredni slovenski nogometaši:

1. Jan Oblak (Atletico Madrid, Anglija) 60 milijonov evrov
2. Kevin Kampl (RB Leipzig, Nemčija), Benjamin Šeško (RB Salzburg, Avstrija) 8 milijonov evrov
4. Josip Iličić (Atalanta, Italija), Andraž Šporar (Middlesbrough, Anglija) 5 milijonov evrov
6. Benjamin Verbič (Dinamo Kijev, Ukrajina) 4,5 milijona evrov
7. Miha Zajc (Fenerbahče, Turčija) 3,8 milijona evrov
8. Jon Gorenc Stanković (Sturm Gradec, Avstrija), Jaka Bijol (CSKA Moskva, Rusija) 3,5 milijona evrov
10. Leo Štulac (Empoli, Italija), Jan Mlakar (Hajduk Split, Hrvaška) 3 milijone evrov

Kakšne pa so rekordne vrednosti slovenskih nogometašev skozi zgodovino Transfermarkta?

Ob iskanju odgovora na to vprašanje je treba upoštevati, da nekaterih Slovencev na tej lestvici ni.

Nemška spletna stran takrat še namreč ni obstajala oziroma je bila v povojih. Zelo zanimivo bi bilo videti, koliko so bili v svojih zlatih časih vredni Branko Oblak, Zlatko Zahović, Srečko Katanec, Marko Elsner

Dodajmo še to, da zdajšnje vrednosti s tistimi, ki so jih imeli nogometaši pred 10, 20 in več leti, težko primerjamo tudi zaradi inflacije v družbi kot tudi v nogometu.

Samir Handanović je bil slovenski rekorder do leta 2016. FOTO: Guliverimages.

Seveda, slovenski rekorder je s 100 milijoni evrov, ki jih je prvič dosegel junija 2019, Oblak. Rekord je vzel iz rok drugega na tej lestvici, Samirja Handanovića, ki je bil junija 2013 slovenski rekorder z vrednostjo 24 milijonov evrov. Najdražji slovenski nogometaš v zgodovini je bil do februarja 2016, ko je ta primat prevzel Oblak. Takrat je njegova vrednost poskočila na 25 milijonov evrov. Pozneje je šla v višave.

Le dva manj, 22 milijonov evrov, znašata rekordni vrednosti Kampla in Iličića. Prvi jo je dosegel marca 2019, drugi pa natanko leto pozneje. Potem smo že pri Šešku, ki je najvišjo vrednost, osem milijonov evrov, dosegel septembra lani in je do zdaj ni izpustil iz rok. Pričakujemo lahko, da bo še močno rastla.

Najvišje vrednosti slovenskih nogometašev v zgodovini:

100 milijonov evrov (junij 2019) – Jan Oblak  (Atletico Madrid)
24 milijonov evrov (junij 2013) – Samir Handanović, junij 2013 (Inter)
22 milijonov evrov (marec 2019 in marec 2020) – Kevin Kampl, marec 2019 (RB Leipzig), Josip Iličić, marec 2020 (Atalanta)
8 milijonov evrov (september 2021) – Benjamin Šeško, september 2021 (RB Salzburg)
7 milijonov evrov (september 2011, junij 2017 in september 2020) – Tim Matavž (PSV Eindhoven), Jasmin Kurtić (Spal), Benjamin Verbič (Dinamo Kijev)
6,5 milijona evrov (junij 2009) – Milivoje Novaković (Köln)
6 milijonov evrov (oktober 2018) – Miha Zajc (Empoli)

Svet: že nekaj časa je kralj Kylian Mbappe

Kdo ve, morda bo Šeško nekoč slovenski rekorder in bo presegel tudi Oblaka. Nenazadnje je njegov predhodnik iz Salzburga, ki zdaj gole zabija za Borussio Dortmund, Norvežan Ergling Haaland, s 150 milijoni evrov vrednosti trenutno drugi najbolj cenjen nogometaš na svetu. Vodilni je že dlje časa Francoz v vrstah PSG Kylian Mbappe.

Kylian Mbappe je dosegel najvišjo vrednost v zgodovini. Na vrhu je tudi trenutno. FOTO: Guliverimages.

Na tretjem mestu so Brazilec Vinicius Junior iz Real Madrida, egipčanski nogometni bog iz Liverpoola Mohamed Salah, angleški stroj za gole iz Tottenhama Harry Kane in belgijski utišani upornik iz Chelseaja Romelu Lukaku. Vredni so okroglih 100 milijonov evrskih enot.

Trenutno tržno najbolj vreden nogometaš Mbappe je tudi ponosni lastnik najvišje vrednosti v zgodovini Transfermarkta. Decembra 2018, nekaj mesecev za tem, ko je Franciji pomagal do naslova svetovnega prvaka in nekaj dni pred svojim 20. rojstnim dnem, je kot prvi in do zdaj edini nogometaš dosegel vrednost 200 milijonov evrov.

Neymar, drugi na tej lestvici, je bil ob koncu leta 2018, dobro leto po njegovem rekordnem, 222 milijonov evrov vrednem prestopu iz Barcelone v PSG, vreden 20 milijonov evrov manj. Tolikšna je tudi rekordna vrednost Lionela Messija, ki jo je še kot član Barcelone dosegel januarja 2018.

Zanimivo, rekordna vrednost njegovega velikega portugalskega tekmeca Cristiana Ronalda, ki jo je dosegel na vrhuncu svojega obdobja pri Real Madridu, oktobra 2014, je znašala kar 60 milijonov evrov manj, 120.

Če vas morda zanima, Messijeva vrednost danes šteje 60, Ronaldova pa 35 milijonov evrov. Pri vrednotenju Transfermarkta je starost eden od ključnih faktorjev. Prvi je star 34, drugi pa bo čez manj kot en mesec dopolnil že 37 let.

Trenutno najbolj vredni nogometaši na svetu:

1. Kylian Mbappe (PSG, Francija) 160 milijonov evrov
2. Erling Haaland (Borussia Dortmund, Norveška) 150 milijonov evrov
3. Vinicius Junior (Real Madrid, Brazilija), Mohamed Salah (Liverpool, Egipt), Harry Kane (Tottenham, Anglija), Romelu Lukaku (Chelsea, Belgija), 100 milijonov evrov

Rekordne vrednosti nogometašev v zgodovini:

200 milijonov evrov (december 2018) – Kylian Mbappe (PSG, Francija)
180 milijonov evrov (oba januar 2018) –  Neymar (PSG, Brazilija) Lionel Messi (Barcelona, Argentina)
160 milijonov evrov (december 2019) – Raheem Sterling (Manchester City, Anglija),

Klubi: Najdražjo garderobo na svetu ima Pep Guardiola

Kako kaže s klubi? Ključe najdražje nogometne garderobe na svetu ima Josep Guardiola v Manchestru. Cityjeva zasedba je vredna skorajda milijardo evrov (992,1 milijona evrov).

Za njo je z zvezdami napolnjena ekipa PSG, ki je vredna 915,7 milijona evrov. Na četrtem mestu je Manchester United (865,25), na petem pa Liverpool (861).

Pep Guardiola ima pri Man Cityju v rokah najdražjo ekipo na svetu. FOTO: Guliverimages.

Med desetimi tržno najbolj vrednimi klubi na svetu je kar polovica takšnih, ki prihajajo iz angleške Premier lige. Trije so iz španske La Lige, po eden pa iz nemške Bundeslige in francoske Ligue 1.

Nekoč nogometna različica košarkarske lige NBA, italijanska Serie A, med najboljšo deseterico nima svojega predstavnika.

Slovenski klubi so seveda daleč zadaj. Najbolj vrednega, Maribora, ni niti blizu najboljše stoterice.

Zanimivo, na 100. mestu jo zaključuje zagrebški Dinamo, čigar vrednost znaša 98,2 milijona evrov in za več kot desetkrat prekaša vrednost Maribora.

Najbolj vredni klubi na svetu:

1. Manchester City (Anglija) 992,1 milijona evrov
2. PSG (Francija) 915,7 milijona evrov
3. Chelsea (Anglija) 878,5 milijona evrov
4. Manchester United (Anglija) 865,25 milijona evrov
5. Liverpool (Anglija) 861 milijonov evrov

Lige: Premier liga je z naskokom najdražja

Seveda, angleška elitna Premier liga je, glede na vrednost igralskega kadra, tudi z naskokom najdražja na svetu.

Vredna je malo manj devet milijard evrov (8,77), kar je skoraj enkrat več od španske La Lige, ki je vredna 4,78 milijarde evrov in je na drugem mestu.

Italijanska Serie A je z vrednostjo 4,76 milijarde takoj za njo. Blizu je z tudi nemška Bundesliga (4,18 milijona evrov), elitno peterico pa pričakovano zaključuje francoska Ligue 1 (3,65).

Angleška Premier liga je tržno z naskokom najbolj vredna na svetu. FOTO: Guliverimages.

Zanimivo, vrstni red med prvim in petim mestom je popolnoma enak tistemu na Uefini lestvici vrednotenja evropskih lig. Da Transfermarktovo vrednotenje ni zgrešeno, potrjuje tudi to, da sta isti ligi tudi na šestem in sedmem mestu lestvic vrednotenj obeh.

Portugalska Liga Portugal, ki je vredna 1,28 milijarde evrov, in nizozemska Eredivisie, vredna je 950,45 milijona evrov, sta enako razvrščena tako glede na vrednost nogometašev kot glede na Uefin koeficient. Do razlike pride samo na osmem mestu. Turška Super liga, ki je po oceni Transfermarkta osma najdražja (916,08 milijona evrov), je na Uefini lestvici mnogo nižje. Šele na 18. mestu.

Najbolj vredne lige na svetu:

1. Premier liga (Anglija) 8,77 milijarde evrov
2. La Liga (Španija) 4,78 milijarde evrov
3. Serie A (Italija) 4,76 milijarde evrov
4. Bundesliga (Nemčija) 4,18 milijarde evrov
5. Ligue 1 (Francija) 3,65 milijarde evrov

Mnenje strokovnjaka: Transfermarkt ni povsem realen

Za konec še mnenje strokovnjaka. O Transfermarktu in njegovem vplivu na nogomet smo se pogovarjali z enim najbolj priznanih slovenskih nogometnih menedžerjev ta hip in ga poprosili za oceno merodajnosti podatkov te v nogometnem svetu zelo uporabne spletne strani.

Elvis Bašanović. FOTO: Uroš Skaza.

“Transfermarkt je zelo uporaben, a zame predvsem zaradi prve informacije in statistik, ki se jih tam dobi. Včasih opazim kakšnega igralca in v dveh, treh minutah dobim izvem marsikaj o njem. Spletno stran Transfermarkta pogosto uporabljam, kar se tiče vrednosti nogometašev, ki jih tam kreirajo, pa ni povsem realna,” je povedal Elvis Bašanović, ki bdi nad kariero trenutno najbolj obetavnega slovenskega nogometaša Benjamina Šeška.

“Vrednosti na Transfermarktu sicer nekaj pomenijo, a daleč od tega, da so povsem natančne. Vrednost nogometašev določi prestop, ta pa je odvisen od marsičesa. V prvi vrsti seveda kakovost in forma nogometašev, potem tudi to, kaj želi klub z njim doseči, koliko močno si ga želi. Če si zelo lačen, boš tudi na navaden sendvič pripravljen odšteti več, kot bi sicer. Ceno določa ogromno dejavnikov,” je še povedal zastopnik po oceni Transfermarkta trenutno tretjega najbolj cenjenega slovenskega nogometaša, ki ima komaj 18 let.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje