Črn oblak nad Madridom: nikoli slabša sezona Jana Oblaka

La liga 20. Dec 202112:00 > 14:54 5 komentarjev
REUTERS/Marcelo Del Pozo
Jan Oblak bo v Madridu gostil Manchester United. FOTO: Reuters.

Jan Oblak je z Atleticom Madridom v španskem prvenstvu izgubil tretjič v nizu, kar se je zvezdniku slovenskega nogometa zgodilo prvič, odkar je pred sedmimi leti prišel v Španijo. Občutno slabša, kot je sicer, je tudi njegova statistika v sezoni 2021/22, ki se za Atletico ne razpleta po željah.

Atletico Madrid je v prejšnji sezoni osvojil naslov španskega prvaka. To je bila prva prvenstvena lovorika za Jana Oblaka, odkar je leta 2014 prišel v Madrid. Atletico je ob šampionskem pohodu doživel vsega štiri poraze v 38 tekmah. Zdaj je pri štirih porazih že po 17 tekmah. Za nameček je trikrat izgubil v zadnjih dveh tednih.

Najprej je Atletico z 1:2 klonil proti Mallorci pred domačimi navijači, potem se je praznih rok vrnil še z dveh zahtevnih gostovanj pri vodilnih moštvih prvenstva. Na Santiagu Bernabeu je proti Realu klonil z 0:2, v soboto pa še na stadionu Ramona Sancheza Pizjuana z 1:2 proti Sevilli.

Najdaljši nizi porazov Jana Oblaka v Španiji:

-Dva poraza:
2018/19: Betis 0:1 (22. krog) in Real Madrid 1:3 (23. krog)
2016/17: Real Sociedad 0:2 (11. krog) in Real Madrid 0:3 (12. krog)

-Trije porazi:
2021/22: Mallorca 1:2 (15. krog), Real Madrid 0:2 (16. krog) in Sevilla 1:2 (17. krog)

Zanimivo, Oblak je med vratnicama Atletica odigral že 246 prvenstvenih tekem, odkar je v zadnji tretjini prve sezone v Madridu 2014/15 postal vratar številka ena in to ostal do danes, a toliko porazov v nizu ni doživel še nikoli.

Pravzaprav se je 28-letnemu Škofjeločanu samo dvakrat zgodilo, da je izgubil dve prvenstveni tekmi zapored. Prvič v sezoni 2016/17, ko je v 11. krogu klonil proti Real Sociedadu z 0:2 in potem v 12. krogu proti Real Madridu z 0:3, drugič pa v sezoni 2018/19, ko je Atletico izgubil proti Betisu z 0:1 in Realom z 1:3.

Trdna obramba je bila zaščitni znak Atletica, vse odkar je v Madrid prišel Oblak, ki je tudi po tej zaslugi kar petkrat v zadnjih šestih sezonah prejel nagrado Zamora za vratarja z najmanj prejetimi goli v ligi.

Prejeti goli po sezonah Jana Oblaka v Španiji:

2014/15: 6 v 11 nastopih in 5 nedotaknjenih mrež.
2015/16: 18 v 38 nastopih in 24 nedotaknjenih mrež.
2016/17: 21 v 30 nastopih in 15 nedotaknjenih mrež.
2017/18: 22 v 37 nastopih in 22 nedotaknjenih mrež.
2018/19: 27 v 37 nastopih in 20 nedotaknjenih mrež.
2019/20: 27 v 38 nastopih in 17 nedotaknjenih mrež.
2020/21: 25 v 38 nastopih in 18 nedotaknjenih mrež.
2021/22: 20 v 17 nastopih in 5 nedotaknjenih mrež.

Trenutno je Oblak v lovu na to nagrado šele na šestem mestu. Na 17 tekmah prejel kar 20 golov, kar je zanj nevsakdanje veliko in celo več, kot jih je v sezoni 2015/16 prejel v celotni sezoni. Takrat je prejel 17 golov.

Zdaj z Atleticom ni še niti pri polovici odigranih prvenstvenih tekem v tej sezoni, do polovice sezone manjkata še dve tekmi, a je prejel že občutno več golov, kot jih je v šestih sezonah pred tem.

Da je njegova statistika v tej sezoni občutno slabša, potrjuje tudi pogled na statistiko prejetih golov po prvih polovicah sezone v španskem prvenstvu. Do zdaj je bila njegova v tem pogledu najslabša sezona 2016/17, ko je prejel 15 golov. Letos bo ta mejnik občutno poslabšal.

Za Oblaka, ki je na 246 tekmah v španskem prvenstvu prejel 166 golov, na kar 128 tekmah pa mrežo ohranil nedotaknjeno, je sezona 2021/22 najslabša tudi v tem pogledu. Tako malokrat prazne mreže v Španiji ni ohranil še nikoli.

Se pa lahko tolaži s tem, da njegov zdajšnji niz tekem s prejetim zadetkom, ki traja štiri tekme (ob treh porazih je gol prejel tudi pri zmagi nad Cadizom s 4:1), ni najslabši do zdaj. Trikrat, v sezonah 2016/17 in dvakrat v sezoni 2019/20, se mu je zgodilo, da nedotaknjene mreže ni ohranil na petih tekmah v nizu. Enkrat, in sicer v prejšnji sezoni, pa je zadetke prejemal na kar sedmih tekmah v nizu.

Nizi tekem s prejetimi zadetki Jana Oblaka v Španiji:

-Pet tekem:
2016/17: Granada 7:1, Sevilla 0:1, Malaga 4:2, Real Sociedad 0:2 in Real 0:3,
2019/20: Alaves 1:1, Sevilla 1:1, Espanyol 3:1, Granada 1:0 in Barcelona 0:1
2019/20: Valencia 2:2, Villarreal 3:1, Espanyol 1:1, Sevilla 2:2 in Athletic 1:1

-Sedem tekem:
2020/21: Eibar 2:1, Valencia 3:1, Cadiz 4:2, Celta 2:2, Granada 2:1, Levante 1:1 in Levante 0:2

Oblak sicer ne dela napak, slabša statistika je tudi posledica slabše Atleticove obrambe, a tudi pogled na statistiko obramb na tekmo kaže, da je njegova forma padla.

V povprečju je do zdaj zbral 2,4 obrambe na tekmo v španski ligi, v tej sezoni je ta številka natanko polovico nižja (1,2). Padla pa je tudi njegova povprečna ocena glede na statistične parametre Sofascore.

V prvenstvu daleč od vrha, v Ligi prvakov komaj iz skupine

Atletico in Oblak sta trenutno sicer močno oddaljena od vrha prvenstvene lestvice. S tekmo manj imata na petem mestu za vodilnim Realom kar 14 točk zaostanka.

Tudi v Ligi prvakov je imel Atletico precej težav, da se je prebil iz skupinskega dela. Napredovanje si je zagotovil v zadnjem krogu z zmago nad Portom. V osmini finala ga čaka Manchester United.

Do konca letošnjega leta bo Atletico odigral le še eno tekmo, in sicer se bo v sredo v prvenstvu v zaostali tekmi pomeril proti Granadi v gosteh. Potem ga drugi dan novega leta čaka domača tekma z Rayom Vallecanom, štiri dni pozneje pa bo začel z nastopi v španskem kraljevem pokalu.

Pomeril se bo proti tretjeligašu Rayu Majadahondi, a na tej tekmi Oblak verjetno ne bo igral. Kot je to že v navadi, bo branil kdo od rezervnih vratarjev. Najverjetneje 30-letni Francoz Benjamin Lacomte, ki je v Madrid iz Monaca prišel letos poleti.