Kdor ne skače, ni Sloven’c: kdaj in kje je nastal slogan?

Nogomet 1. Jun 20245:00 4 komentarji
Foto: Aleš Fevžer

Medtem ko poteza Hoferja, ki je registriral ponarodelo navijaško parolo "Kdor ne skače, ni Sloven'c", dviguje prah v športnih, političnih pravnih in gospodarskih krogih, smo preverili, kako je slogan sploh nastal.

Pisal se je 11. oktober 1995. Slovenska nogometna reprezentanca je takrat, še krepko pred prvo pravo nogometno pravljico, na Plečnikovem Centralnem stadionu v Ljubljani igrala kvalifikacijsko tekmo za nastop na Euro 1996 proti Ukrajini. Tekma se je končala z izjemnim zasukom in zmago (3:2) domače reprezentance, ki je že zaostajala z rezultatom 0:2. Ob tem so tribune že poskakovale ob vzklikih ‘Kdor ne skače, ni Sloven’c’.

”Na tisti tekmi je navijanje s tem sloganom prvič prevzelo tudi gledalce, ki niso bili na tribuni z organiziranimi navijaškimi skupinami,” se spominja Marko Miklavič, tedaj eden od vodij navijanja. ”Slogan se je sicer kalil na predhodnih tekmah. Nastal je na pobudo enega od koprskih navijačev, ki je spremljal italijanske trende. Vodstvu skupine Green Dragons, ki je takrat vodila navijanje združenih slovenskih navijačev, je predlagal priredbo enega od italijanskih sloganov. Skupaj smo nato oblikovali napev,” pripoveduje Miklavič, ki se danes ukvarja z nogometnim zastopništvom.

Parola ‘Kdor ne skače, ni Sloven’c’ je zaznamovala prvo nogometno pravljico. Foto: Aleš Fevžer

Slogan, ki danes zaradi registracije dviguje prah, je torej prevod oziroma priredba. Na tekmah italijanskega prvenstva so namreč že v zgodnjih 90. letih preteklega stoletja navijači poskakovali v teh ritmih. Tako so, recimo, navijači Interja prevali ”Kdor ne skače, je rdeče-črn”, kar je pomenilo, da je član konkurenčnega AC Milana. Slovenska priredba pa je vse na stadionu pozivala, naj s skakanjem pokažejo podporo slovenski reprezentanci.

”Besede so šle hitro v uho, gledalcem pa je bilo všeč, da so lahko del navijaške kulise. Slogan je postal tudi mednarodno prepoznaven, tako da so ga povezami še Hrvati, Slovaki in drugi,” dodaja Miklavič, ki tedaj navijanje pogosto vodil z ograje. Ob tem pa si kajpak ni mogel misliti, da lahko slogan postane tako priljubljen. Postal je namreč eden od simbolov prve nogometne pravljice, nato pa se je selil tudi na tekme slovenskih reprezentanc v košarki, rokometu, odbojki …  Jasno je, da bo odmeval tudi na mesec – še drugič v zgodovini na tekmah evropskega prvenstva.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje