Angležinje prvič evropske prvakinje

Nogomet 31. Jul 202220:41 > 21:20 0 komentarjev

Nogometašice angleške reprezentance so evropske prvakinje. V finalu na polnem Wembleyju (skoraj 90 tisoč gledalcev) v Londonu so po podaljšku z 2:1 ugnale Nemke in se razveselile prvega evropskega naslova.

Razprodan Wembley s skoraj 90.000 gledalci, kar je rekord finala tako za ženska kot moška EP, je na primeren način zabeležil zaključek prvenstva, ki se je vpisalo med rekorderje, kar zadeva tovrstne ženske turnirje. Tekme si je skupno ogledalo več kot dvakrat toliko ljudi (krepko več kot 500.000), kot je bil prejšnji rekord z zadnjega EP pred petimi leti na Nizozemskem (240.055).

Na veselje domačih navijačev so se svojega prvega naslova veselile Angležinje, ki so po dobrih dveh urah igre Nemkam preprečile osvojitev devete tovrstne lovorike. Levinje, kot pravijo domači vrsti na Otoku, so do naslova prišle zasluženo, na turnirju so dosegle največ, 22, golov, prejele pa le dva.

Obračun si je ogledalo skoraj 90 tisoč duš. Foto: Guliverimage

Zmagovalca je odločil podaljšek

Potem ko v prvem polčasu nismo videli zadetkov, je levinje v vodstvo popeljala Ella Ann Toone, ki je v igro prišla s klopi. Nemke se niso predale in prek Line Magull izsilile podaljšek, tam pa so spet več pokazale Angležinje. Odločilni zadetek je v 110. minuti podaljška dosegla še ena rezervistka Chloe Kelly.

Za Angležinje je to sploh prvi evropski naslov, medtem ko Nemke ostajajo pri osmih. Po en naslov imajo še Švedinje in Nizozemke, dva pa Norvežanke.

Naslednje EP bo leta 2025, gostitelja pa bodo predvidoma izbrali decembra letos.

Anglija – Nemčija 2:1 (1:1, 0:0)

Stadion Wembley, gledalcev 87.192, sodnice: Monzul, Strilecka (obe Ukrajina) in Baranowska (Poljska).

Strelke: 1:0 Toone (62.), 1:1 Magull (79.), 2:1 Kelly (110.).

Anglija: Earps, Daly (od 88. Greenwood), Williamson, Bright, Bronze, Walsh, Stanway (od 88. Scott), Hemp (od 120. Parris), Kirby (od 56. Toone), Mead (od 64. Kelly), White (od 56. Russo).

Nemčija: Frohms, Rauch (od 113. Lattwein), Hegering (od 103. Doorsoun), Hendrich, Gwinn, Däbritz (od 73. Lohmann), Oberdorf, Magull (od 91. Dalllmann), Brand (od 46. Wassmuth), Schüller (od 67. Anyomi), Huth.

Rumeni kartoni: Stanway, White, Russo, Kelly; Rauch, Oberdorf, Schüller.