KOLUMNA: Kaj je narobe pri Barceloni?

La liga 18. Avg 202011:34 > 11:41
Getty Images

Če bi se odločili zamenjati upravo ali trenerja? Za katero možnost bi se odločili? Bi na trenersko mesto postavili trenerja tipa Guardiola? Verjetno bi bolj sledili čustvom kot pa logiki, toda vseeno bi verjetno zamenjali trenerja. In prav to se je zgodilo in se dogaja pri Barceloni.

Toda potrebno se je vprašati ali gre za dobro odločitev. Bartomeu in uprava ima začrtano pot, ki pa je daleč od tega, da bi bila všeč navijačem.

Prva težava kluba je po mnenju navijačev je prav predsednik Josep Maria Bartomeu, ki je tekom predsedstva naredil tako dobre kot tudi slabe stvari. Marsikdo je mnenja, da je za slabo podobo Barcelona na zelenici kriv prav on. In morda ima marsikdo prav. Toda je zgolj slab naslednik Sandra Rosella, ki je pred leti Barco zapeljal na napačno pot.

Za primerjavo si bomo vzeli Barcelono pod predsedstvom Joana Laporte ter Barcelono, ki jo je v pisarnah vodil Sandro Rosell.

Pri Laporti je bila glavna akademija, v kateri so se kalili mladi nogometaši, pri Rosellu pa je bilo več ali manj v ospredju kupovanje novih nogometašev. Prav Laporta je od nekdaj verjel v La Masio ter razvoj v lastni nogometni šoli. Toda zavedal se je, da je za sam vrh potreben tudi kakšen nakup na položajih, kjer je zazevala »luknja« (Ibrahimović). Prav tako je zagrizen Katalonec in je precej poudarjal pomen lastne nogometne akademije. To je ponazoril tudi s tem, ko je leta 2003 za svojega svetovalca ustoličil Johana Cruijfa. Prav legendarni Nizozemec mu je nato dejal, da je treba kot trenerja pripeljati Franka Rijkaarda in nato kasneje še Pepa Guardiolo.

Gonzalo Arroyo Moreno, Getty Images Sport

Sandro Rosell je bil drugačen. Človek, ki ga je bolj zanimal nogometni trg in je želel v Barcelono “pripeljati” ogromno kapitala. Tudi zaradi tega je zanemaril lastno nogometno akademijo in šel v nakupe po želji, da bi Barcelono globaliziral. Prva stvar, ki jo je sicer naredil je bila ta, da je odpustil kar nekaj trenerjev in direktorjev, ki so skrbeli za razvoj v La Masiji ter jih nadomestil s svojimi podporniki. Johan Cruijf je ponudil odstop, potem ko je slišal, da ga v klubu ne želijo več. Stara taktika, ki so jo uporabljali tudi v preteklosti. Ko nekdo pride na položaj najprej poskrbi za to, da bo imel okrog sebe tiste, ki ga bodo podprli.

Toda Sandro Rosell je imel na začetku svojega predsedovanja precej sreče. V prvi sezoni njegovega predsedstva je Barcelona osvojila kar 7 lovorik (več ali manj zaradi zapuščine Laporte). Rosell je to izkoristil in navijače prepričal, da klub še vedno veliko da na razvoj lastnih nogometašev. Toda imel je drugačne načrte. Leta 2010 je med drugim tudi spremenil pogoje za člana kluba. Po novem si moral imeti povezavo s klubom (družinski član …) in kar je bilo najbolj pomembno je bilo to, da si Katalonec. Toda kaj pa preostali navijači iz celega sveta? Obstaja članstvo tudi za takšne ampak s tem članstvom ne moreš oddati glasu na volitvah. Prav tako pa ni popusta za nogometne tekme.

Getty Images/Gonzalo Arroyo Moreno

V želji, da bi Barcelono skomercializiral je potreboval denar. Zato je leta 2011 podpisal 5-letno pogodbo s Quatar Foundation, ki je nanesla 150 milijonv evrov. Ok, denar ima. Zdaj ga mora še zapraviti. Prva stvar, ki jo je storil je bil nakup Neymarja. V ozadju prestopa pa je bila tudi davčna utaja v višini 12 milijonov evrov. In to je sprožilo alarme pri FIFA, ki je nato tudi ugotovila, da Barca tudi ni spoštovala zakonov kar se tiče nakupovanja mladoletnih nogometašev. Rosell pa je bil kasneje obtožen prevare in korupcije.

Tudi zaradi tega je odšel Pep Guardiola, ki ga Rosell ni podpiral. Zaradi obtožbo korupciji ter davčni utaji, ki so bile kasneje tudi dokazane je Rosell odšel v zapor, nasledil pa ga je Josep Maria Bartomeu, ki pa taktike svojega (bivšega) nadrejenega ni spremenil.

Aitor Alcalde/Getty Images

Zakaj se je Barcelona odločila, da ustoliči Ernesta Valverdeja in kasneje Quiqueja Setiena?

Prva stvar, ki mi je padla na pamet je ta, da Valverde ni bil problematičen tip človeka. Lahko bi rekli, da je človek, ki vsemu reče »da«. Glede na preteklo trenersko zgodovino pa ni veliko ime v svetu nogometa. Že res, da je sam izbral kaj bo povedal, toda nikoli se ni vmešaval v odločitve, ki so jih naredili v upravi. Najbolj očitno je bilo pri prestopih. Uprava (Bartomeu) je imela popoln nadzor. Kupili so Paulinha (kar se je sicer izkazalo za dober nakup), Arthurja … itd. Valverde pri teh prestopih ni imel besede in ni dodal ničesar bistvenega. Obdržali so ga torej zaradi tega, ker se ni nikoli vmešaval.

In enako se je dogajalo tudi s Setienom, ki v tako kratkem času in predvsem brez pravih nogometašev ni mogel postoriti ničesar. Sprva je sicer poizkušal in želel vnesti spremembe v moštvo toda kasneje je obupal, ko je ugotovil, da s trenutnim kadrom pravzaprav ne more storiti ničesar. In tudi zato je ob koncu sezone pravzaprav v enajsterico uvrščal veterane.

Na tekmi proti Bayernu so v začetni enajsterici začeli Marc-Andre ter Stegen, Gerard Pique, Jordi Alba, Lionel Messi, Luis Suarez in Sergio Busquets. To so nogometaši, ki so osvojili zadnji naslov v Ligi prvakov pred zdaj lahko rečemo že davnimi petimi leti. In že to je dovolj zgovoren podatek, da pri Barci enostavno ne postopajo pravilno. Za primer kako poteka tranzicija pa si lahko vzamemo prav Bayern. Poslovili so se od Riberya, Robbna, Lahma in še nekaterih drugih nogometašev, ki so v preteklosti bavarskemu velikanu dali veliko in mu tudi prinesli zadnji naslov v najelitnejšem klubskem tekmovanju na svetu in začeli z gradnjo nove ekipe. In to se je izkazalo za pravilno potezo. Pri Kataloncih pa uprava noče ali pa ne vidi, da s trenutnim kadrovanjem ne bo izboljšala rezultatov. V tem trenutku se zdi, da Bartomeu s sodelavci zgolj in samo ureja finančno podobo kluba, ki v tem trenutku in tudi v prihodnosti ne bo najbolj rožnata.

In zdaj ključno vprašanje in odgovor za marsikaterega navijača Barce. Zakaj uprava Barcelone na čelu z Bartomueom preprosto ne odstopi in vodenje kluba prepusti nekomu drugemu?

Pravilnik znotraj kluba določa, da morajo vodilni na položajih klub zapustiti brez minusa na računu in brez dolgov. V nasprotnem primeru bi morali namreč znesek poravnati iz svojih žepov. In za to bodo (ob trenutni finančni sliki) potrebovali še najmanj leto dni …

V vsakem primeru pa bodo morali navijače Barce ob trenutni podobi kluba na nove vidnejše uspehe v Evropi čakati kar nekaj let … Težko je namreč verjeti, da bi zgolj menjava trenerja prinesla spremembe. Potrebna je nova, sveža moč in nogometaši, ki bodo lačni uspehov in dokazovanja. Morda bo spremembo lahko vnesel Ronald Koeman, ki ga vse bolj povezujejo s prihodom na klop katalonskega velikana. Toda za uspeh bo moral imeti povsem proste roke pri izbiri nogometašev in navijače, ki bodo morali biti potrpežljivi. 

REUTERS/Sergio Perez