Zvečer se začenja nova sezona najbolj spektakularnega klubskega nogometnega tekmovanja. Liga prvakov bo prvič po sezoni 2003/04 minila brez obeh nogometašev, ki sta zaznamovala to tisočletje, Cristiana Ronalda in Lionela Messija. Bodo pa zraven trije Slovenci. Kaj nas čaka v skupinskem delu tekmovanja?
Koledar lige prvakov 2023/24:
- Skupinski del: 19. september 2023 – 13. december 2023
- Osmina finala: 13. februar 2024 – 13. marec 2024
- Četrtfinale: 9. april 2024 – 17. april 2024
- Polfinale: 30. april 2024 – 8. maj 2024
- Finale: 1. junij 2024, Wembley (London)
SKUPINA A:
Bayern München, Manchester United, FC Copenhagen, Galatasaray
Harry Kane, ki je letos poleti kot največja poletna okrepitev nemške Bundeslige prišel v Bayern München, se bo hitro spet srečal z angleškim nogometom. Že v prvem krogu ga čaka tekma proti Manchester Unitedu. Njegova statistika proti velikanu z Old Trafforda ni najboljša. Na 19 tekmah je zabil le pet golov. Zanimivi tekmi čakata tudi mladega Danca Rasmusa Hojlunda, ki je letos za 70 milijonov evrov prišel v United. Pomeril se bo namreč proti svojemu nekdanjemu klubu Copenhagnu.
Bayern in United sta seveda favorita skupine, a svoje načrte ima zagotovo tudi Galatasaray, ki je v kvalifikacijah za ligo prvakov izločil Olimpijo. Turki, ki so v zadnjem letu v svoje vrste zvabili nogometaše, kot so Mauro Icardi, Dries Mertens in Wilfried Zaha, številnih milijonov seveda niso zapravili kar tako. Upajo, da lahko pomešajo štrene evropskima velikanoma in napredujejo v izločilne dele elitne evropske nogometne lige. V izločilnih delih lige prvakov so bili Turki, ki so leta 2000 osvojili pokal UEFA, le enkrat. V sezoni 2012/13 so prišli do četrtfinala. Za Copenhagen bo vsaka točka uspeh.
Para 1. kroga:
Galatasaray – FC Copenhagen (sreda, 18.45)
Bayern München – Manchester United (sreda, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Bayern, 2. Man Utd, 3. Galatasaray, 4. FC Copenhagen.
SKUPINA B:
Sevilla, Lens, Arsenal, PSV Eindhoven
Arsenal se je po šestih letih vrnil v ligo prvakov, potem ko se je v prejšnji sezoni do zadnjega potegoval za prvenstveni naslov, v tej sezoni pa od Londončanov pod vodstvom Mikela Artete pričakujemo še korak naprej. Z žrebom skupinskega dela so imeli kar nekaj sreče. Že res, da je Sevilla zmagovalka Lige Europa, a je špansko prvenstvo v prejšnji sezoni končala na 12. mestu, prav dobre forme pa ne kaže niti na začetku nove sezone.
Preostala kluba v skupini sta nekdanji evropski prvak PSV Eindhoven, ki pa v Evropi že dolgo ni več tako konkurenčen kot nekoč, in Lens, ki se je v prejšnji s PSG presenetljivo boril za naslov do zadnjega kroga. Na koncu so ga spet osvojili Parižani s točko prednosti. Francozi seveda ne bodo lahek zalogaj, a so morali v novo sezono kreniti brez strelca 21 golov v prejšnji sezoni, Belgijca Loisa Opende, ki se je bogato prodal v Leipzig.
Para 1. kroga:
Sevilla – Lens (sreda, 21.00)
Arsenal – PSV Eindhoven (sreda, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Arsenal, 2. Sevilla, 3. PSV Eindhoven, 4. Lens.
SKUPINA C:
Real Madrid, Union Berlin, Braga, Napoli
Presenečenja so seveda možna, a zdi se, da je to skupina, v kateri je najlažje ugotoviti, kdo bo iz nje napredoval. Prvi kandidat je rekorder tekmovanja, 14-kratni evropski prvak Real Madrid, ki na najvišje mesto pod vodstvom Carla Ancelottija meri tudi tokrat. Pa čeprav v klubu po dolgih letih ni dobitnika zadnje zlate žoge Karima Benzemaja, ki je odšel v Savdsko Arabijo.
Drugi kandidat za izločilne dele je Napoli, ki je letos končno dočakal tako želen naslov italijanskega prvaka, prvega po času Diega Maradone. Braga je tretjeuvrščeno moštvo portugalske lige, v kateri je v prejšnji sezoni močno zaostala za Benfico in Portom, medtem ko se je Union Berlin pred štirimi leti komajda prvič uvrstil v nemško Bundesligo, zato je v ligi prvakov kakopak debitant.
Para 1. kroga:
Real Madrid – Union Berlin (sreda, 18.45)
Braga – Napoli (sreda, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Real Madrid, 2. Napoli, 3. Braga, 4. Union Berlin.
SKUPINA D:
Real Sociedad, Inter Milano, Benfica, RB Salzburg
Trikratni evropski prvak Inter v tej sezoni prvič po enajstih letih nastopa brez upokojenega kapetana Samirja Handanovića, izgubil pa je tudi drugega vratarja Andreja Onano ter napadalca Romeluja Lukakuja in Edina Džeka. Podobo iz prejšnje sezone je precej spremenil. Spomnimo, v ligi prvakov je prišel vse do finala.
To je skupina, v kateri nastopata dva nekdanja evropska prvaka. Dvakrat je na vrhu nogometne Evrope stala tudi Benfica, ki jo je Inter v prejšnji sezoni izločil v četrtfinalu. Zdaj nas čakata dva nova obračuna Interja s portugalskim prvakom. Vsakemu jo lahko zagode Real Sociedad, svoje načrte pa ima tudi RB Salzburg, ki ima v Evropi kopico izkušenj, a je v ligi prvakov do zdaj v številnih poskusih iz skupinskega dela napredoval le enkrat. Pred tremi leti, ko ga je v osmini finala Bayern razbil s skupnim izidom 8:2.
Para 1. kroga:
Real Sociedad – Inter Milano (sreda, 21.00)
Benfica – RB Salzburg (sreda, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Inter Milano, 2. Befica, 3. RB Salzburg, 4. Real Sociedad.
SKUPINA E:
Feyenoord, Celtic, Lazio, Atletico Madrid (Jan Oblak)
Slovenski rekorder po številu nastopov v ligi prvakov (74), ki je v njej izkusil tudi nastop v velikem finalu, Jan Oblak, bo z Atletico Madridom favorit v eni najbolj izenačenih skupin. V njej sta še dva zelo zanimiva kluba, ki sta bila nekoč velikana, danes pa kotirata precej nižje. Feyenoord, ki je lani postal nizozemski prvak, je bil evropski prvak leta 1970, v finalu pa po podaljških premagal prav Celtic. Toda to je bilo več kot pol stoletja nazaj, novejša zgodovina pa pravi, da velikan iz Rotterdama v izločilnih delih lige prvakov še ni nastopil.
Tudi Celtic, ki je prav tako nekdanji evropski prvak (zmagal je leta 1967), v tej sezoni v Evropi nastopa kot državni prvak, tudi Škoti pa danes v evropskem nogometu pomenijo veliko manj, kot so nekoč. Toda nekaj uspehov v ligi prvakov vseeno imajo. V sezonah 2006/07, 2007/08 in 2012/13 je Celtic prišel do osmine finala. V preostalih se je od tekmovanja poslovil po skupinskem delu. Zelo zanimivo bo videti tudi to, kako se bo v svojem osmem nastopu v najboljši ligi na svetu odrezal Lazio. Rimljani so se med elito vrnili po treh letih, nazadnje pa so v sezoni 2020/21 prišli do osmine finala.
Para 1. kroga:
Feyenoord – Celtic (torek, 21.00)
Lazio – Atletico Madrid (torek, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Atletico Madrid, 2. Feyenoord, 3. Lazio, 4. Celtic.
SKUPINA F:
Milan, Newcastle United, PSG, Borussia Dortmund
Še ena zapletena, morda celo najbolj zahtevna skupina od vseh osmih. “Skupina smrti”, kot radi pravimo. PSG po odhodih Lionela Messija, Neymarja in menjavi trenerja po novem kaže povsem drugačen obraz, a ob Kylianu Mbappeju in preostalih zagotovo ostaja favorit za napredovanje. Tudi pri Milanu je bilo poleti kar nekaj kadrovskih sprememb, prišli so Christian Pulisic, Ruben Loftus-Cheek, Yunus Musah in Samuel Chukwueze, Milančani pa so v prejšnji sezoni prišli vse do polfinala. Optimizem črpajo tudi iz zgodovine. S sedmimi naslovi prvaka so drugi najuspešnejši evropski klub.
Borussia Dortmund je v novo sezono krenila brez pomembnega nogometaša, v Real Madrid je odšel Anglež Jude Bellingham, toda Dortmundčani v Evropi vedno merijo najvišje. Nenazadnje so evropski prvaki iz leta 1997 v zadnjih desetih sezonah sedemkrat igrali v izločilnih delih lige prvakov in bili trikrat tudi v četrtfinalu. Sezono pred tem, leta 2013, so igrali v finalu. Ta skupina bo ponudila tudi arabski obračun, katarski PSG proti Newcastle Unitedu, ki se na največji oder vrača po 20 letih in ob številnih milijonih, ki ga v klub vbrizgavajo šejki iz Savdske Arabije, zagotovo ni prišel samo sodelovati, ampak tudi tekmovati.
Para 1. kroga:
Milan – Newcastle United (torek, 18.45)
PSG – Borussia Dortmund (torek, 21.00).
Napoved lestvice: 1. PSG, 2. Borussia Dortmund, 3. Milan, 4. Newcastle United.
SKUPINA G:
Young Boys, RB Leipzig (Kevin Kampl, Benjamin Šeško), Manchester City, Crvena zvezda
Prvi favorit ne le skupine, ampak tudi celotne lige prvakov, je Manchester City, ki je z bogatimi lastniki iz Združenih arabskih emiratov letos po številnih domačih lovorikah le dočakal tako želeni naslov evropskega prvaka. Bil bi velik šok, če Josep Guardiola, Erling Haaland, Kevin de Bruyne in preostali ne bi napredovali.
Drugi favorit je klub, ki ga bomo Slovenci najbolj pozorno spremljali, RB Leipzig. V Nemčijo je za slovenski rekord 24 milijonov evrov poleti prišel Benjamin Šeško, največji talent slovenskega nogometa, za katerim je pri 20 letih že 12 nastopov v ligi prvakov, a prvega gola še ni zabil. Verjamemo, da ga letos bo. Seveda ne smemo pozabiti, da v njegovi novi ekipi pomembno vlogo igra Kevin Kampl, nekdanji slovenski reprezentant.
Crvena zvezda in Young Boys, pa čeprav je Leipzig poleti izgubil Joška Gvardiola in Christopherja Nkunkuja, v družbi precej bogatejših in bolj uveljavljenih evropskih klubov prav veliko možnosti za uspeh ne bi smela imeti. To kaže tudi pogled na tržne vrednosti vseh ekip. Transfermarkt pravi, da so švicarski prvaki vredni 56, srbski prvaki 71 in Leipzig 403 milijone, Manchester City pa kar 1,2 milijarde evrov.
Para 1. kroga:
Young Boys – RB Leipzig (torek, 18.45)
Manchester City – Crvena zvezda (torek, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Manchester City, 2. RB Leipzig, 3. Crvena zvezda, 4. Young Boys.
SKUPINA H:
Barcelona, Antwerp, Šahtar Doneck, Porto
Lani je bila Barcelona izžrebana v skupino skupaj z Bayernom in Interjem, letos so ji bile kroglice na žrebu precej naklonjene. Dobila je eno najlažjih skupin, zaradi česar je lahko trener Xavi Hernandez zelo zadovoljen. Španski prvaki so velik favorit za napredovanje, toda pozor. Katalonci so v zadnjih dveh sezone tekmovanje v ligi prvakov obakrat zaključili že v skupinskem delu. Odkar jih je leta 2021 zapustil Lionel Messi, jih v izločilnih delih še ni bilo.
Na drugem mestu je na stavnicah nekdanji evropski prvak Porto, potem sta na vrsti Šahtar Doneck in belgijski prvak Royal Antwerp. Šahtar ima sicer veliko evropskih izkušenj in je v preteklosti osvojil ligo Europa, toda Ukrajinci so zaradi vojne, ki divja v njihovi državi, izgubili kar nekaj pomembnih nogometašev, zelo moteče pa je tudi to, da evropskih tekem ne morejo igrati doma. Ukrajinski prvaki so kot domače prizorišče izbrali Hamburg. Royal Antwerp se v najmočnejšo evropsko ligo vrača po 66 letih. Takrat so Belgijci edinkrat v njej nastopili, ko je šlo za precej drugačen format tekmovanja, pokal državnih prvakov, v moderni ligi prvakov pa bodo zaigrali prvič. To pove vse.
Para 1. kroga:
Barcelona – Antwerp (torek, 21.00)
Šahtar Doneck – Porto (torek, 21.00).
Napoved lestvice: 1. Barcelona, 2. Porto, 3. Šahtar, 4. Antwerp.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!