Čačić po podaljških do druge lige prvakov po desetih letih

Liga prvakov 24. Avg 202223:45 0 komentarjev
Veliki junak Dinama je bil Josip Drmić. FOTO: Guliverimages.

Zadnji udeleženci lige prvakov 2022/23 so Dinamo Zagreb, Glasgow Rangers in Copenhagen, ki so si nastop v skupinskem delu zagotovili danes. Že včeraj je to uspelo Maccabiju Haifi, Viktoriji Plzen in Benfici. Žreb skupin bo v četrtek v Carigradu.

Nekdanji trener Maribora Ante Čačić je Dinamo še drugič popeljal v ligo prvakov in postal drugi trener po pokojnemu Cicu Kranjčarju, ki mu je z Zagrebčani uspelo kaj takega. Čačić je Dinamo prvič v ligo prvakov popeljal v sezoni 2012/13, ko je na odločilnih tekmah izločil prav svoj poznejši klub Maribor.

Dinamo je proti norveškemu Bodo Glimtu Nina Žuglja, ki pa v Evropi zaradi tega, ker je tam v tej sezoni igral že v Mariboru, ni imel pravice nastopa, v Zagrebu lovil zaostanek z 0:1. Že v prvem polčasu je izničil zaostanek, ko je zadel nekdanji napadalec Celja Mislav Oršić, potem pa še povišal vodstvo. Toda gostje so v drugem polčasu prevladovali in prišli do gola, s tem pa poskrbeli za podaljške v Maksimirju. V teh je bil mož odločitve Švicar Josip Drmić, ki je najprej zadel v 117. minuti, potem pa prispeval še asistenco za četrti gol Dinama in zmago s 4:1.

Glasgow Rangers je do prvega nastopa v ligi prvakov po enajstih letih čakanja prišel v Eindhovnu. Potem ko je bilo na Škotskem 2:2, je Rangers z golom Hrvata Antonia Čolaka PSV v gosteh premagal z 1:0 in napredoval.

Po remiju z 0:0 v Turčiji proti Trabzonsporju je podobno uspelo tudi danskemu prvaku Copenhagnu, ki je na prvi tekmi zmagal z 2:1.

Navijači Crvene zvezde v solzah

V torek so bile na sporedu prve tri tekme.

V Beogradu je na razprodani “Marakani” izraelski Maccabi iz Haife pričakal pravi pekel, ki pa so se mu Izraelci na začetku tekme dobro upirali. A ob prehodu v drugi del polčasa je Zvezda stopila na plin in v 27. minuti je po prodoru Kataija žogo v mrežo gostov potisnil povratnik v rdeče-belem dresu Aleksandar Pešić. Beograjsko občinstvo je vnovič eksplodiralo v 43. minuti, ko je po čudoviti akciji domačih natančno zaključil Mirko Ivanić.

A še pred polčasom je Maccabi izenačil. Potem, ko je z roko v svojem kazenskem prostoru igral Srnić, je Milan Borjan ubranil najstrožjo kazen Dolevu Hazizi. A reprezentant Kanade si je že čez nekaj sekund privoščil veliko napako, z ogromne razdalje ga je s strelom po sredini vrat premagal Daniel Sundgren. V drugem polčasu sta mreži dolgo mirovali, v izdihljajih rednega dela pa je domače občinstvo onemelo. Po podaji v kazenski prostor je Milan Pavkov premagal lastnega vratarja in Zvezda je ostala brez Lige prvakov.

Benfica rutinirano, Viktorija izkoristila napake Qarabaga

Benfica je kijevski Dinamo že v gosteh premagala z 2:0, na svojem stadionu luči v Lizboni pa so orli rutinirano dokončali delo. Že ob polčasu je portugalsko moštvo vodilo s 3:0, zadeli so Otamendi, Rafa Silva in Neres. V drugem delu se izid ni več spremenil.

Precej bolj dramatično je bilo v Plznu, kjer je češki prvak Viktorija gostil azerbajdžanski Qarabag. Gostje so v 38. minuti utišali domačo publiko, s krasnim zadetkom se je izkazal Filip Ozobić.

A v drugem polčasu je sledil preobrat. Po veliki napaki vratarja Mahammadaliyeva je v 58. minuti zadel Jan Kopic, v 73. minuti pa je gol odločitve, ki je moštvo iz Plzna odpeljal v Ligo prvakov, dosegel Jan Kliment.