Messi v krvavem finalu končno prišel do lovorike z Argentino

Nogomet 11. Jul 20214:21 > 10:12 0 komentarjev
Slavil je na finalu Cope America, bo tudi čez pet dni na podelitvi zlate žoge? FOTO: Guliverimages.

Argentina je prvič po 28 letih postala južnoameriški prvak, Lionel Messi pa je v desetem poskusu naposled prišel do svoje prve velike reprezentančne lovorike, potem ko je v finalu 47. Copa Americe na Maracani v Riu de Janeiru skupaj s soigralci premagal Brazilijo z 1:0. Edini gol na tekmi je v prvem polčasu dosegel Angel Di Maria. Velik poraženec finala je brazilski zvezdnik Neymar, ki ostaja brez reprezentančne lovorike.

Po treh finalih južnoameriških pokalov, dva je z Argentino izgubil po enajstmetrovkah, in izgubljenem finalu svetovnega prvenstva po podaljških, je Lionel Messi, šestkratni dobitnik Zlate žoge, naposled le prišel do prve pomembne reprezentančne lovorike. Leta 2008 je bil z Argentino olimpijski prvak, kar pa je lovorika, ki v nogometnem svetu nima prav velike teže.

Messi je za ta dosežek potreboval deset velikih tekmovanj, štiri svetovna in šest južnoameriških pokalov, v tem času pa s 151 nastopi, 76 goli in s 44 asistencami postal rekorder Argentine po številu tekem, zadetkov in njen najboljši asistent v zgodovini.

Messi je na letošnjem južnoameriškem pokalu do finala blestel in bil ob koncu najboljši strelec (štirje goli), asistent (štiri asistence) in seveda tudi igralec turnirja, v finalu pa je bil precej neviden in nerazpoložen. Pri vodstvu Argentine z 1:0 je v 88. minuti tako zapravil veliko priložnost, ko se je znašel sam pred vratarjem Brazilije Edersonom, a mu je v odločilnem trenutku spodrsnilo. Na njegovo srečo ni bil kaznovan.

Finale, v katerem smo videli precej grobo igro, glavni sodnik tekme pa je podelil kar devet rumenih kartonov, je z golom v 22. minuti odločil Angel Di Maria. Zvezdnik PSG je do finala v začetni enajsterici začel samo enkrat, tokrat pa zaigral od prve minute in postal mož odločitve. S prefinjenim strelom prek glave vratarja je zadel po globinski podaji Rodriga De Paula in napaki brazilskega branilca Renana Lodija.

Argentino je do težko pričakovanega naslova popeljal Lionel Scaloni, ki je službo selektorja nekoliko nepričakovano dobil po svetovnem prvenstvu 2018, zdaj pa se veseli uspeha kariere in na klopi Argentine poraza ne pozna že 20 tekem v nizu.

Argentina je do lovorike prišla prvič po 28 letih čakanja, osvojila pa 15. južnoameriški naslov. Brazilija, ki je branila naslov, ostaja pri devetih, Neymar pa še naprej brez ene samcate reprezentančne lovorike, če ne upoštevamo olimpijskega naslova iz leta 2016. Na zadnjem južnoameriškem prvenstvu namreč ni igral zaradi poškodbe.

Finale na kultni Maracani v Riu de Janeiru si je s tribun ogledalo 7800 navijačev, ki so se na stadionu zaradi pandemije novega koronavirusa, zaradi katerega je v Braziliji umrlo več kot pol milijona ljudi. Organizatorji so namreč dan pred finalom dovolili desetodstotno zasedenost objekta v Riu de Janeiru.