Najbolj bizaren in kontroverzen prestop v zgodovini nogometa

Nogomet 31. Avg 20227:00 0 komentarjev
Carlos Tevez in Javier Mascherano ob predstavitvi pri West Ham Unitedu. FOTO: Guliverimages.

Jutri nas čaka zadnji dan poletne nogometne tržnice, ki vseskozi prinaša pestro dogajanje in zanimive zgodbe. Morda najbolj zanimiva se je zgodila leta 2006, ko sta v skromni West Ham United v enem najbolj bizarnih prestopov v zgodovini nogometa prestopila takrat vzhajajoča, pozneje pa velika zvezdnika argentinskega nogometa Carlos Tevez in Javier Mascherano. Kaj se je takrat zgodilo?

Dogajanje zadnjega dne poletne tržnice bomo v četrtek ves dan spremljali tudi na Sportklubu.

“Bil sem v službi, ko mi je nek prijatelj povedal, da smo ju pripeljali v klub. Odgovoril sem mu, da vem, jaz pa se mu ravnokar javljam z lune,” je nejevero navijačev West Ham Uniteda ob prestopu Carlosa Teveza in Javierja Mascherana, ki sta v Londonu nenadejano pristala 31. avgusta 2006, domiselno orisal Daniel Hurley, avtor knjige The Greatest Escape: The Craziest Season in West Ham United’s History (Največji pobeg: Najbolj nora sezona v zgodovini West Ham Uniteda).

Ta prestop, kot ena izmed najvidnejših akterjev južnoameriškega nogometa sta prišla iz velikana brazilskega nogometa Corinthiansa, je bil eden najbolj norih in, kot se je izkazalo pozneje, tudi najbolj kontroverznih prestopov, kar jih pomni nogomet. Mlada, 22-letna argentinska nogometna zvezdnika, ki sta dva meseca pred tem nase opozorila na svetovnem prvenstvu v Nemčiji in zbudila zanimanje najbogatejših evropskih klubov, kot so Arsenal, Chelsea, Manchester United, Bayern München in Milan, sta čez noč pristala v majhnem West Ham Unitedu, ki še nikoli ni postal angleški prvak in bil še leto pred tem drugoligaš.

Prestop je bil od prvega dne skrivnosten in sumljiv

“Podpisala sta trajni pogodbi, vse podrobnosti prestopa so zaupne in jih ne bomo razkrivali,” so ob tem zapisali pri West Ham Unitedu in privzdignili marsikatero obrv. Tudi zaradi tega, ker so bili skrivnostni celo glede trajanja njunih pogodb. “Vse je tako, kot mora biti. Po pravilih,” pa je ob tem na vprašanja začudenih otoških novinarjev odločno odgovarjal Phil Hall, ki je bil pri West Ham Unitedu zadolžen za stike z javnostjo.

“Ne samo, da sem navdušen jaz, navdušena je celotna ekipa. Danes so me klicali že trije, štirje moji igralci. Ekstremno veseli so. Verjamem, da podobno čutijo tudi navijači. Kakšen dan za West Ham United!” je bil ves iz sebe trener West Ham Uniteda Sam Pardew, ki takrat verjetno ni slutil, da bo iz vsega skupaj kmalu nastala pravcata kalvarija. Najprej na igrišču.

Na prvi gol je v West Ham Unitedu čakal kar 20 tekem. FOTO: Guliverimages.

Od začetnega navdušenja do kalvarije

West Ham Unitedu je šlo kljub odmevnima okrepitvama v prvem delu sezone 2006/07 katastrofalno slabo. V Evropi je proti Palermu v prvem krogu pokala Uefa izpadel s skupnim izidom 0:4, v prvenstvu pa brez zmage ostal na prvih devetih tekmah. Na sedmih sploh ni dosegel gola.

Tudi napadalcu in vezistu iz Argentine, ki sta bila v tej zgodbi videti kot nema opazovalca, ni šlo. Tevez ni in ni mogel zadeti, Mascherano pa je komajda kaj igral. Ob slabih rezultatih je prišlo do trenerske spremembe. Pardewa je po vsega štirih zmagah na 17 prvenstvenih tekmah decembra nasledil nekdanji nogometaš West Hama Alan Curbishley. Menjalo se je tudi klubsko vodstvo. Terryja Browna je v predsedniškem stolčku nasledil islandski milijarder Eggert Magnusson, ki je moral za nakup odšteti 85 milijonov angleških funtov.

Curbishley je svoje delo začel z odmevno zmago nad Manchester Unitedom, a potem ob kar osmih porazih nanizal enajst tekem brez zmage. Ob koncu črnega niza, v začetku marca 2007, je dočakal tudi prvi Tevezov gol, na katerega je Argentinec čakal kar 1.142 minut.

Njegovega rojaka Mascherana ni bilo več zraven. Po polovici sezone je bil posojen v Liverpool. Za West Ham United je odigral le sedem tekem in bil na igrišču vsega 394 minut. Zmagal ni niti enkrat.

Javier Mascherano v West Ham Unitedu:

Nastopi: 7 (394 minut)
Goli: /
Asistence: /
Rumeni kartoni: 1

Prestop, razpet med Izraelom, Iranom, Rusijo …

Po prvem golu na angleških tleh se je začel Tevezov vzpon, pa tudi pritiski številnih angleških klubov – predvsem tistih, ki so se z Londončani potegovali za obstanek -, da bi moral biti West Ham zaradi nepravilnosti ob prihodu Argentincev kaznovan.

Še bolj so se povečali ob januarskem odhodu Mascherana v Liverpool, ki se je zaradi nejasnosti zapletel, tako da je argentinski vezist na Anfieldu debitiral dva tedna pozneje, kot bi moral. Kmalu je postalo jasno, kakšna je bila struktura posla, ki ga je West Ham United uradno izposloval s Corinthiansom.

Kia Joorabchian. FOTO: Guliverimages.

Za prestopom je stala družba Media Sports Investment, katere glavni obraz je bil britanski poslovnež iranskih korenin Kia Joorabchian, v resnici pa naj bi v njej ključne operativne poteze vlekla nekdanja zaveznika Vladimirja Putina, iz Rusije izgnana milijarderja Boris Berezovski in Arkadij Patarkatšišvili.

MSI je leta 2004 s Corinthiansom podpisal desetletno pogodbo, vredno 35 milijonov ameriških dolarjev, s katero je imel roke pri upravljanju kluba in delitve njegovega dobička. Tudi s pomočjo lastništva nad njegovimi igralci. Dva takšna sta bila Tevez in Mascherano, ki sta po podobni poti iz Boca Juniors oziroma River Plateja tudi prišla v Brazilijo.

V Londonu je bil na njuni predstavitvi ob Joorabchianu tudi znani izraelski agent Pini Zahavi, ki je imel leta 2003 eno ključnih vlog pri pogajanjih Romana Abramoviča za prevzem Chelseaja. Tudi on je očitno bil zraven.

MSI je v prestopu v West Ham United nastopil kot lastnik Teveza in Mascherana, ki ju je v Londonu tudi plačeval, a imel ob tem povsem proste roke pri izbiri novih klubov v prihodnosti, kadarkoli bi si zaželel.

“Na tak način si lahko manjši klubi privoščijo igralce, ki si jih sicer ne bi mogli. Potrkajo na vrata bogatih ljudi, jim rečejo, da ponujajo 70, 80, 100 odstotkov zaslužka, če lahko igralec igra pri njih. Kot da bi bil posojen, le da ga posodimo mi in ohranimo pravice glede denarja, ki ga pozneje lahko ustvari. Vse je po pravilih,” je Joorabchian pozneje pojasnil način poslovanja, ki je bil v Južni Ameriki nekaj povsem normalnega, medtem ko je bilo na Otoku precej drugače.

West Ham United, sezona 2006/07:

Prvenstvo: 15. mesto (12 zmag, 5 remijev, 21 porazov)
Pokal UEFA: 1. krog (2 poraza)
Ligaški pokal: 3. krog (1 poraz)
Pokal FA: 4. krog (1 zmaga, 1 poraz)

West Ham United je obstal, a bil ostro kaznovan

Pravilnik angleške nogometne zveze takšnega početja, v katerem lahko tretja oseba vpliva na dogajanje v klubu, s katerim ni povezana, ni dopuščal, zaradi česar je bil West Ham United kar sredi sezone kaznovan. Aprila 2007 le Londončane doletela rekordno visoka kazen, plačati so morali 5,5 milijona angleških funtov, a odvzema točk kljub pritiskom številnih klubov ni bilo.

FOTO: Guliverimages.

Medtem je Tevez po prvem golu za West Ham United, ki ga je na spektakularnem londonskem derbiju ob porazu s 3:4 pospravil v mrežo Tottenhama, začel zadevati kot po tekočem traku, skokovit vzpon pa je doživel tudi West Ham United. Dobil je sedem od zadnjih devetih tekem, njegov argentinski napadalec pa je v zadnjih desetih prvenstvenih tekmah dosegel vseh sedem golov v njegovi majici. Zadnjega ob zmagi z 1:0 na Old Traffordu proti prvaku Manchester Unitedu v zadnjem krogu, s katerim si je West Ham zagotovil obstanek.

Ob koncu sezone je imel tri točke prednosti pred Sheffield Unitedom, pri katerem so bili ob takšnem razpletu, iz lige so na 17. mestu namreč izpadli, ogorčeni. Odšli so v tožbo in se leta 2009 z Londončani izven sodišč pogodili za odškodnino v višini 30 milijonov angleških funtov.

West Ham United je prestop, ki se je zgodil v zadnjih urah poletne nogometne tržnice 2006, zelo drago stal. Po nekaterih ocenah s kaznimi, sodnimi in preostalimi stroški kar 50 milijonov funtov. Mu je pa zato za vedno našel mesto v otoški nogometni zgodovini. Postal je najbolj bizaren nogometni prestop vseh časov. Vsaj na tamkajšnjih tleh.

Carlos Tevez v West Ham Unitedu:

Nastopi: 29 (1.955 minut)
Goli: 7
Asistence: 4
Rumeni kartoni: 4

Še danes je ikona navijačev v Londonu

Tevez, ki je v zadnjih tednih sezone 2006/07 postal ljubljenec navijačev West Ham Uniteda, ima na preživete mesece na londonskem stadionu Boleyn Ground (zdaj klub igra na Olimpijskem stadionu) danes lepe spomine.

“To je bil moj prvi evropski klub, ki mu bom večno hvaležen. Pogrešam tudi njegove navijače. Super so bili. Zaradi njih sem danes to, kar sem,” je leta 2014, ko je na nekdanjem stadionu West Hama gostoval z argentinsko reprezentanco, povedal Tevez, ki je ustvaril veliko kariero.

Gole je zabijal za Manchester United, Manchester City, Juventus in še nekatere klube, s katerimi je osvojil kup lovorik. Z Unitedom je bil leta 2008 evropski prvak in dvakrat angleški prvak, kar je postal tudi v dresu Cityja. Dva naslova državnega prvaka je dobil z Juventusom.

Takole je Tevez navijače West Hama pozdravil ob obisku Londona aprila letos. FOTO: Guliverimages.

Z Mascheranom, ki je pozneje odigral kar 147 tekem za argentinsko reprezentanco in bil tudi njen kapetan, je bilo drugače.

“Odigral sem le nekaj tekem, do tega kluba ne čutim ničesar,” je ob obisku Londona povedal dolgoletni zvezdnik evropskega nogometa, ki je pozneje z Barcelono osvojil kar 19 lovorik. Dvakrat, v letih 2011 in 2015, je bil tudi evropski, petkrat pa španski prvak.

Dve različni usodi za eno najbolj kontroverznih, bizarnih in nevsakdanjih nogometnih zgodb, ki je imela vpliv tudi na svetovni nogomet.

Malo za tem so namreč v Angliji še bolj zaostrili morebitne prestopne malverzacije, nekaj let pozneje pa so lastništvo tretjih oseb nad igralci na globalni ravni odločno prepovedali tudi pri Mednarodni nogometni organizaciji (FIFA).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!