Najpomembnejša tekma v življenju Lionela Messija

Nogomet 10. Jul 202113:43 > 11. Jul 2021 2:51 0 komentarjev
Bo Lionel Messi po 28 letih Argentino popeljal do prve lovorike? FOTO: Guliverimages.

V noči na nedeljo bo v Riu de Janeiru na sporedu najbolj spektakularen možen finale Copa Americe, južnoameriškega nogometnega pokala, v katerem bosta za naslov obračunala velika tekmeca, Argentina in Brazilija. To bo tudi obračun Lionela Messija in Neymarja, ki spet upata na prvo pomembno reprezentančno lovoriko.

Brazilija – Argentina

Finale 47. južnoameriškega nogometnega pokala, Copa America. Stadion Maracana (kapaciteta 78.000 bo desetodsotno zasedena) v Riu de Janeiru, jutri ob 2.00. Sodnik: Esteban Ostojich (Urugvaj).

Letošnja Copa America se bo razpletla na najboljši možni način, z obračunom med največjima južnoameriškima tekmecema, Brazilijo, petkratno svetovno in devetkratno južnoameriško prvakinjo, ki napada drugi naslov v nizu, in dvakratno svetovno prvakinjo Argentino, ki je bila v Južni Ameriki najboljša kar 14-krat, a na nov naslov čaka že dolgih 28 let.

Nazadnje je bila najboljša daljnega leta 1993, ko je bil z dvema goloma v finalu njen junak Gabriel Batistuta.

Za nameček bo finale na najbolj kultnem nogometnem stadionu na svetu, prenovljeni Maracani v Riu de Janeiru, ki pa na žalost ne bo nabito polna, a bo vseeno kazala precej lepšo podobo, kot jo je na tekmah do finala.

Organizatorji prvenstva so dan pred tekmo sporočili, da bo na tribunah lahko ob posebnih pogojih prisotnih 7.800 ljudi, kar znaša desetodstotno kapaciteto stadiona v Riu de Janeiru.

Do finala so bili stadioni na prvenstvu, ki bi moralo biti lani v Argentini in Kolumbiji, a je njegov termin in tudi lokacijo spremenila pandemija, namreč povsem prazni. V največji državi je do zdaj za posledicami covida-19 umrlo več kot pol milijona ljudi.

Na sedežih Maracane bo morda res le približno toliko gledalcev, kot se jih je v času pred pandemijo zbiralo na tekmah med Maribora in Olimpije, zato pa bomo širše občinstvo, ki si bo spektakel ogledalo prek televizijskih in drugih zaslonov, šteli v sto milijonih.

Razlog je predvsem eden oziroma dva. Lionel Messi in Neymar.

(Pre)večkrat viden prizor: Messi koraka mimo reprezentančne lovorike. FOTO: Guliverimages.

Lionel Messi: štirje finali, štirje boleči porazi

O Messijevi reprezentančni agoniji vsi vedo vse. Messi, dobitnik rekordnih šestih zlatih žog, štirikratni zmagovalec Lige prvakov in desetkratni prvak španske La Lige, je z Barcelono osvojil vse.

S 76 goli je najboljši strelec, s 44 asistencami pa najboljši asistent v zgodovini Argentine. Prav na letošnjem prvenstvu je postal rekorder tudi po številu nastopov, zbral jih je 150, in v pozabo pahnil mejnik Javierja Mascherana.

Kljub vsem rekordom Messi v očeh marsikaterega Argentinca ni večji od Diega Maradone, ki, mimogrede, nikoli ni bil južnoameriški prvak, je pa zato Argentince leta 1986 popeljal do naslova svetovnih prvakov.

Messi do zdaj namreč ni osvojil nobene reprezentančne lovorike. Če seveda ne upoštevamo naslova olimpijskega prvaka iz leta 2008, ki pa je v najboljšem primeru zgolj tolažilni argument.

Lionel Messi na velikih tekmovanjih:

Svetovno prvenstvo 2006: četrtfinale. Copa America 2007: finale. Svetovno prvenstvo 2010: četrtfinale. Copa America 2011: četrtfinale. Svetovno prvenstvo 2014: finale. Copa America 2015: finale. Copa America 2016: finale. Svetovno prvenstvo 2018: osmina finala. Copa America 2019: tretje mesto.

Messi je z Argentino nastopil že na petih južnoameriških pokalih in štirih svetovnih prvenstvih, v tem času pa kar štirikrat zaigral v velikih finalih, a na koncu vedno ostal praznih rok.

Leta 2007 je na Copa Americi kot vzhajajoča zvezda v finalu proti Braziliji izgubil z 0:3, leta 2014 je izgubil finale svetovnega prvenstva proti Nemčiji po podaljških, potem sta sledila hudo boleča poraza v dveh letih, 2015 in 2016, na Copa Americi. Obakrat po enajstmetrovkah, obakrat proti Čilu.

Po drugem porazu se je razočarani Messi celo odločil, da konča reprezentančno kariero, a si potem premislil in se vrnil. Zdaj ima novo, peto priložnost, da pride do reprezentančne lovorike, ki si jo tako želi.

“Več kot o čemerkoli sanjam o tem, da bi nekaj končno osvojil tudi z Argentino. Naredil bom vse, da nam uspe,” je Messi, ki je, ne pozabimo, trenutno brez kluba, povedal pred odhodom na letošnje prvenstvo.

Obljubo je kapetan Argentine, ki ima pri 34 letih morda zadnjo priložnost za izpolnitev reprezentančnih sanj, držal. Za njim je turnir življenja, na katerem je po petih nastopih pri učinku štirih golov in petih asistenc, izkazal pa se je tudi pri streljanju enajstmetrovk v polfinalu proti Kolumbiji.

Je najboljši strelec in najboljši asistent tekmovanja. Že pred finalom je bil izbran najbolj koristnega igralca turnirja, a takšnih lovorik ima že malo morje.

Lionel Scaloni je postavil rekorden niz neporaženosti na klopi Argentine. FOTO: Guliverimages.

Argentina: improvizacija z genijem

Messija danes zanima zgolj to, da bo prvo lovoriko z njim v postavi dobila tudi Argentina. Ta pod vodstvom 43-letnega Lionela Scalonija, nekdanjega pomočnika trenerja Seville in pomočnika selektorja Argentine, ki je veliko priložnost dočakal po zgolj mesecu dni samostojnega trenerskega dela v mladi argentinski reprezentanci, dosega dobre rezultate.

Odkar je Scaloni po svetovnem prvenstvu 2018 sedel na klop Argentine, je zbral 20 zmag, devet remijev in le štiri poraze.

Argentina zdaj ni izgubila že 19 tekem v nizu, kar je nov rekord. Prejšnji je bil v rokah Marcela Bielse, ki je med letoma 2000 in 2002 nanizal 18 tekem brez poraza.

Pot Argentine do finala:

Skupinski del:
Argentina – Čile 1:1
Argentina – Urugvaj 1:0
Argentina – Paragvaj 1:0
Argentina – Bolivija 4:1

Četrtfinale:
Argentina – Ekvador 3:0

Polfinale:
Argentina – Kolumbija 1:1 *3:2 po enajstmetrovkah

Kljub dobrim rezultatom, Argentina je nazadnje izgubila v polfinalu Copa Americe 2019 prav proti Braziliji, v njenega selektorja navijači še vedno dvomijo, v njeni igri naj bi bilo preveč improvizacije.

Vse se seveda vrti okoli Messija, navijače pa veseli, da je v zadnjem času odlično strelsko formo pokazal Lautaro Martinez. Zvezdnik milanskega Interja je zadel na zadnjih treh tekmah, ki jih je odigral.

Na levi strani napada naj bi tudi v finalu pred veliko bolj uveljavljenim zvezdnikom PSG Angelom Di Mario dobil 23-letni krilni napadalec Fiorentine Nicolas Gonzalez.

Na sredini igrišča glavne vloge pripadajo vezistom Rodrigu de Paulu iz Udineseja, Giovanniju Lo Celsu iz Tottenhama in Leandru Paredesu iz PSG, lahko pa se zgodi, da namesto njega tudi tokrat priložnost dobi manj znani član Betisa Guido Rodriguez.

Navijače skrbi, kako se bosta s hitrimi napadalci Brazilije spopadla branilca German Pezzella iz Fiorentine in Nicolas Otamendi iz Benfice. Po daljšem času so lahko zadovoljni z vratarjem. Emiliano Martinez iz Aston Ville je med zanesljivejšimi na prvenstvu.

Verjetna začetna enajsterica Argentine (4-3-3): Martinez; Tagliafico, Otamendi, Pezzella, Montiel; Lo Celso, Paredes, De Paul; Gonzalez, Martinez, Messi.

Neymar z Brazilijo do zdaj ni zaigral niti v enem finalu velikih tekmovanj. FOTO: Guliverimages.

Neymar: velik dolžnik Brazilije

O Messijevi reprezentančni agoniji bi lahko pisali knjige in snemali filme, a ima tudi njegov nekdanji soigralec iz Barcelone Neymar, ki je že vrsto let prvo ime Brazilije, v reprezentančnem dresu velike, še večje težave.

Do rekordnih 77 golov zvezdniku PSG manjka le še devet zadetkov, a se velikemu Peleju, ki je bil z Brazilijo kar trikrat svetovni prvak, z reprezentančnimi dosežki ni uspel niti približati.

Pri 29 letih so za Neymarjem samo štiri velika tekmovanja. Leta 2011 je na Copa Americi proti Paragvaju izpadel v četrtfinalu. Svetovno prvenstvo pred domačimi navijači tri leta pozneje, na katerem so bili Brazilci četrti, je poškodovan končal v četrtfinalu.

Neymar na velikih tekmovanjih:

Copa America 2011: četrtfinale. Svetovno prvenstvo 2014: tretje mesto. Svetovno prvenstvo 2018: četrtfinale.

Na Copa Americi 2014, kjer je ekipo pustil na cedilu z rdečim kartonom v skupinskem delu, je Brazilija spet izpadla v četrtfinalu, spet po enajstmetrovkah in spet proti Paragvaju.

Dve leti pozneje ga na južnoameriškem pokalu ni bilo zaradi poškodbe, vmes je na svetovnem prvenstvu 2018 Brazilijo popeljal do četrtfinala, ko so šli Brazilci leto pozneje na Copa Americi do konca, pa ga ni bilo zraven zaradi poškodbe.

Tudi Neymar je, tako kot Messi, na reprezentančni poti doživljal številne neuspehe in pravzaprav na njej naredil še veliko manj od nekdanjega klubskega soigralca, s katerim sta Barceloni leta 2015 prinesla njen zadnji evropski naslov.

Tite je v brazilsko reprezentanco vnesel red in disciplino. FOTO: Guliverimages.

Brazilija: discipliniranih 10 in eden s prostimi rokami

Glavno orožje Brazilije je seveda tudi na letošnjem prvenstvu 29-letni zvezdnik ekipe, ki v ospredje namesto všečne postavlja disciplinirano igro.

Če smo pri Brazilcih včasih uživali v “Joga Bonito”, v očeh selektorja Titeja, tudi on je do zdajšnje službe prišel po svetovnem prvenstvu 2018, najpomembnejšo vlogo igra defenzivni vezist Real Madrida Casemiro, ki mu družbo na sredini igrišča dela ne preveč kreativni vezist Manchester Uniteda Fred.

Za granitno obrambo Brazilije, ki je do zdaj prejela vsega dva gola, skrbijo še izkušeni branilci Chelseaja Thiago Silva, Marquinhos iz PSG, Danilo iz Juventusa in Renan Lodi iz Atletico Madrida, med vratnicama pa bo najverjetneje stal Ederson. Zanimivo, vratar Manchester Cityja je v postavo skočil na zadnjih dveh tekmah, pred tem je vratarsko mesto pripadalo zvezdniku Liverpoola Alissonu.

Kljub temu, da njena igra ob Neymarju, ki ima na igrišču povsem proste roke (trenutno je pri učinku dveh zadetkov in treh asistenc), bazira na pritisku v obrambi, je Brazilija zelo učinkovita. Na letošnjem prvenstvu je do zdaj dosegla 12 golov, kar je največ.

Pot Brazilije do finala:

Skupinski del:
Brazilija – Venezuela 3:0
Brazilija – Peru 4:0
Brazilija – Kolumbija 2:1
Brazilija – Ekvador 1:1

Četrtfinale:
Brazilija – Čile 1:0

Polfinale:
Brazilija – Peru 1:0

V napadu ima Tite, nekdanji trener številnih brazilskih klubov, ki je z remijem proti Ekvadorju v skupinskem delu končal niz desetih zaporednih zmag, poraza pa ne pozna že 13 tekem, nekaj težav. V četrtfinalu izključeni zvezdnik Manchester Cityja Gabriel Jesus ni na voljo za finale, zamenjal naj bi ga napadalec Benfice Everton, eden od junakov naslova južnoameriškega prvaka pred dvema letoma.

Mesto povsem v konici napada bo najverjetneje zavzel zvezdnik Evertona Richarlison, na mestu ofenzivnega vezista pa naj bi zaigral nogometaš Lyona Lucas Paqueta, ki je bil z golom junak polfinalne zmage z 1:0 nad Perujem.

Brazilija je nazadnje  izgubila novembra 2019, ko je na prijateljski tekmi v Savdski Arabiji, ki pa ni bila nič kaj prijateljska, sodnik je namreč dosodil kar 46 prekrškov, izgubila prav proti Argentini. Za zmago z 1:0 je zadel kdo drug kot Messi.

Če izločimo prijateljske tekme, je Brazilija zadnji poraz doživela v četrtfinalu svetovnega prvenstva 2018.

Če upoštevamo tekme v Braziliji, poraza ne pozna že skorajda natanko sedem let. Nazadnje je doma izgubila v tekmi za tretje mesto na svetovnem prvenstvu 2014, ko je bila od nje s 3:0 boljša Nizozemska.

Verjetna začetna enajsterica Brazilije (4-2-3-1): Ederson; Lodi, Marquinhos, Silva, Danilo; Fred, Casemiro; Neymar, Paqueta, Everton; Richarlison.

Je po seriji razočaranj napočil trenutek za veselje argentinskega genija v reprezentančnem dresu? FOTO: Guliverimages.

Tisoč vprašanj, a svet zares zanima samo eno

Veliko je argumentov za zmago enega in drugega, na stavnicah je sicer rahel favorit Brazilija.

Pred današnjim spektakularnim finalom je tudi veliko takšnih in drugačnih vprašanj, a svet v resnici zanima zgolj eno – bo Messi končno končal 16 let trpljenja ali pa bo na reprezentančni poti dobil še en, morda tudi usoden udarec?

Za njim je že skoraj 900 tekem, 711 golov in 300 asistenc, osvojil je že štiri naslove evropskega klubskega prvaka, igral je v štirih finalih velikih reprezentančnih tekmovanj, tudi v finalu svetovnega prvenstva, a vse izgubil.

Zdaj ima morda zadnjo priložnost, da izpolni svoje največje sanje. Pred njim je najpomembnejša tekma v življenju.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!