Borussia zakockala naslov, Bayern ostaja nemški vladar

Bundesliga 27. Maj 202317:35 > 19:22 1 komentar
Bayern

Stari in novi nemški nogometni prvak je Bayern iz Münchna. Bavarci so v zadnjem krogu v gosteh premagali Köln z 2:1, Borussia Dortmund, ki je imela pred tem krogom dve točki prednosti, pa je doma igrala le 2:2 z Mainzem. Za Bayern je to 11. zaporedni naslov v Nemčiji.

Na koncu sta ekipi sezono 2022/23 končali z enakim izkupičkom 71 točk, a v Nemčiji o naslovu odloča boljša razlika v zadetkih, ta pa je krepko na strani Bavarcev (92:38 – 83:44).

Tretji je bil na koncu Leipzig nekdanjega slovenskega reprezentanta Kevina Kampla s 66 točkami, četrti pa Union Berlin (62), ki je še ujel uvrstitev v ligo prvakov.

Današnji razplet je bil z naskokom najbolj razburljiv v zadnjih sezonah. Potem ko je Bayern večinoma že precej pred koncem v prejšnjih letih slavil, je imela tokrat vse v svojih rokah Borussia. Po predzadnjem krogu in spodrsljaju Bayerna proti Leipzigu je šele tretjič v sezoni skočila na vrh bundeslige in kazalo je, da bodo rumeno-črni prvič po letu 2012 dobili krožnik za prvaka.

A naloga v zadnjem krogu še zdaleč ni bila rutinska. Mainz, ki je v tej sezoni že zagrenil življenje Bavarcem, se je z enako mero lotil še Porurcev, ki so pred tem 11 zaporednih domačih tekem končali brez poraza. Prvi zadetek je dosegel Andreas Hanche-Olsen, Karim Onisiwo je v 24. poglobil težave domače ekipe, za katero je v 19. Sebastien Haller zapravil najstrožjo kazen. V drugem polčasu so domači poskušali vse, da bi naredili preobrat. Gostje so prek Onisiwa sicer zadeli še vratnico, Raphael Guerreiro pa je z zadetkom v 69. minuti še obudil kanček upanja. Domači navijači so obenem skrbno spremljali razplet tekme v Kölnu in se razveselili izenačenja, toda po novem zadetku Bayerna je bilo jasno, da bo Dortmund potreboval še dva gola. Globoko v sodnikovem dodatku je enega dosegel Niklas Süle, a izid 2:2 ob zmagi Bayerna v Kölnu je bil za Borussio premalo.

Jamal Musiala

Nemška nogometna zveza je tako lovoriko za prvaka dostavila v Köln, kjer so gostje lahko prešerno slavili. Po slabi sezoni z menjavo trenerja in zgodnjim slovesom v pokalu in ligi prvakov je bila današnja zmaga velik obliž na rano. Bayern je pot k 33. naslovu in enajstemu v nizu (nepremagan je od leta 2013) začel z zgodnjim golom Kingsleyja Comana. Ob razpletu v Dortmundu je bilo to dovolj do 81. minute, ko je Dejan Ljubičić zadel z bele točke za 1:1. A je Bayern nato v 89. minuti rešil Jamal Musiala.

V boju za obstanek je najkrajšo potegnil Schalke, ki proti Leipzigu – Kampl je igral v drugem polčasu – ni imel pravih možnosti v lovu na obstanek, izgubil je z 2:4 in se bo kot 17. drugič v zadnjih treh sezonah preselil med drugoligaše. Zadnja in že pred tem krogom odpisana Hertha je dosegla tolažilno zmago (2:1) proti Wolfsburgu, v dodatne kvalifikacije gre kot 16. Stuttgart, ki je igral le 1:1 s Hoffenheimom.