Neslaven konec za azijskega nogometnega velikana

Nogomet 7. Jan 202516:00 > 16:01 0 komentarjev
Foto: Guliverimage

Nekdanji azijski prvak Guangzhou v letu 2025 ne bo več tekmoval v profesionalni ligi, saj mu Nogometna zveza Kitajske zaradi hudih finančnih težav ni podelila tekmovalne licence.

Guangzhou, nekoč ena najuspešnejših kitajskih zasedb, je eden od treh klubov, ki so letos na Kitajskem ostali brez tekmovalne licence. Usodo z njim si namreč delita tudi SL Cangzhou Mighty Lions in tretjeligaš Hunan Xiangtao, poroča tiskovna agencija Reuters.

“Klub si je zelo prizadeval pridobiti licenco za nastopanje v profesionalni ligo v novi sezoni, vendar zaradi velikega dolga iz preteklosti ni uspel zbrati zadostnih sredstev,” so sporočili iz Guangzhouja. “Žal nam je, da nam ni uspelo, zato se iskreno opravičujemo navijačem in vsem, ki podpirajo klub. Hkrati se vam zahvaljujemo za vaše razumevanje in strpnost. Po svojih najboljših močeh se bomo spopadli s posledicami in še naprej podpirali razvoj kitajskega nogometa ter nogometa v Guangdongu in Guangzhouju,” je v izjavi za javnost še zapisal klub.

Odločitev o izključitvi Guangzhouja je dokončno spustila zastor nad obdobjem razkošnega trošenja v kitajskem nogometu, piše Reuters in dodaja, da je za neslavni propad kluba v veliki meri kriv nepremičninski velikan Evergarede. Ta je leta 2010 po izpadu v drugo ligo kupil klub in vanj začel vlagati enormna sredstva.

Foto: Reuters/Guliverimage

Močno so se dvignile tudi plače, saj so se v klub preselili zvezdniki, kot so Paulinho, Robinho in Alberto Gillardino, na njegovo trenersko klop pa so sedla tako zveneča imena, kot so Marcelo Lippi, Vicente Del Bosque in Fabio Cannavaro, ki je pretekli teden postal trener zagrebškega Dinama.

Visokoleteči cilji kluba so sprožili velik razcvet kitajske prve lige, saj so zasebna podjetja skušala uresničiti ambicije predsednika Xi Jinpinga, da državo spremenijo v regionalno nogometno velesilo s ciljem, da se Kitajska kvalificira, gosti in na koncu tudi osvoji svetovno prvenstvo.

Foto: Reuters/Guliverimage

A sanje tako Kitajske kot Guangzhouja so se razblinile kot milni mehurček, ko je podjetje zašlo v hude finančne težave in prekinilo s financiranjem kluba. Osemkratni kitajski prvaki so nato leta 2022 in po odhodu ključnih igralcev ter trenerskega osebja izpadli v drugo ligo, v letošnji sezoni pa v njej končali tik za za Yunnan Yukunom in Dalian Yingbojem, ki sta si priigrala napredovanje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!