Vedno, ko se približuje njegov nastop, je pod drobnogledom svetovne nogometne javnosti. A lahko se zgodi, da bo današnji zadnji. Pri 39 letih namreč Cristiano Ronaldo verjetno igra zadnje minute na evropskih prvenstvih. Nič ne bomo imeli proti, če jih je pred njim le še 90.
Euro 2016 je svojevrsten mejnik v karieri enega najboljših nogometašev vseh časov Cristiana Ronalda. Sloviti Portugalec je namreč na turnirju v Franciji osvojil naslov evropskega prvaka in spisal zlato poglavje nogometa v svoji deželi. S tem športom domala obsedena država namreč nikoli prej ni osvojila mednarodne lovorike. Je pa pod ‘poveljstvom’ kapetana Ronalda v sezoni 2018/2019 Portugalska nato osvojila še ligo narodov.
Če Ronaldu na bleščeči nogometni poti morda malce manjka reprezentančnih lovorik, pa je nabito poln njegov kabinet medalj in priznanj v klubski konkurenci. Pet zlatih žog, prav toliko naslovov v elitni ligi prvakov, trije angleški, dva španska in dva italijanska naslova, kar 20 nazivov kralja strelcev različnih tekmovanj in tako naprej in tako naprej. Neponovljiva kariera.
Skozi dve desetletji nogometnih presežkov je Cristiano Ronaldo postal nogometna ikona, katere vsak korak podrobno spremlja ves nogometni svet. S popolno predanostjo temu športu in že pregovorno izjemno telesno pripravljenostjo ter do zadnjega oreščka skrbno načrtovanim zdravim načinom življenja je Portugalec svojo kariero podaljšal krepko v svoje četrto desetletje. Pravzaprav se bliža že petemu.
Kaj lahko od Ronalda pričakujemo danes?
Naposled pa se vendarle zdi, da je tudi velikega Ronalda najel zob časa. V savdijskem oziroma arabskem nogometu je sicer na 45 tekmah dosegel kar 44 golov, a predvsem prve tri tekme Eura so pokazale, da ima veteran težave z držanjem tempa elitnega evropskega nivoja.
“Ronaldo trenutno deluje zelo na liniji prepovedanega položaja, kar ni bilo značilno, ko smo se nanje pripravljajo marca,” je pred dnevi poudaril analitik slovenske reprezentance Dejan Kopasić. Vpliv slovite sedmice v portugalski igri je v resnici čedalje manjši. Cristiano v obrambi ne pomaga soigralcem, redko sodeluje tudi v kreaciji napadov. Zdi se, da bolj ali samo čaka na pravo podajo soigralca, da bo žogo vendarle pospravil v nasprotnikov gol.
A to se doslej na turnirju še ni zgodilo, sploh prvič v karieri je Portugalec skupinski del velikega tekmovanja končal brez doseženega gola. Njegova lakota po zadetkih je neizmerna, a zdi se, da je lahko njegova nepotrpežljivost ena glavnih slovenskih prednosti. Če bi se namreč Ronaldova nestrpnost preselila tudi na njegove soigralce, bo imela Slovenija, ki se bo zagotovo od prve minuta pametno postavila v obrambo in čakala na napake (pa tudi nervozo) nasprotnika, iz minute v minuto večje možnosti za uspeh.
Ustaviti Ronalda danes ne pomeni več ustaviti Portugalske, lahko pa še kako pomaga pri tem, da se favoriziran nasprotnik začne med tekmo spraševati, kako naprej. In če se bo to zgodilo nocoj, se bo Sloveniji ponudila priložnost, ki jo velja izkoristiti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje