Angleži zelo varčni, januarske bombe nismo dočakali

Pixabay

Zimski prestopni rok v sezoni 2018/19 se je v najmočnejših evropskih ligah zaključil, klubi, predvsem angleški, pa so bili letos zelo varčni. Za vas smo pripravili pregled najodmevnejših prestopov, dodali pa smo tudi tiste domače, čeprav se prestopni rok v PLTS še ni zaključil.

Maja Hitij/Bongarts/Getty Images

Klubi iz petih najmočnejših evropskih lig so januarja skupno zapravili 647,9 milijona evrov, skupno pa opravili kar 495 prestopov. Finančno so bili spet v ospredju klubi iz angleške Premier lige, ki pa prvič po letu 2012 niso presegli zapravljanja iz leta pred tem. Premierligaši so lanskega januarja zapravili 490 milijonov evrov, v tej sezoni pa se je številka ustavila pri vsega dobrih 205 milijonih.

V preteklih letih smo bili vajeni pravih prestopnih bomb na zadnji dan prestopnega roka, tokrat pa se, gledano z vidika prejšnjih sezon, kaj takšnega ni zgodilo. Najdražji januarski nakup je tako že na začetku meseca opravil Chelsea, ki je Borussii iz Dortmunda za Christiana Pulišića odštel 64 milijonov. Američan bo sicer kot posojen nogometaš sezono sklenil v Bundesligi, kljub temu pa si je nadel krono za najdražjega igralca januarja 2019.

Kot vselej je med vodilnimi klubi po zapravljanju evrov tudi PSG, ki je za Leandra Paredesa odštel 40 milijonov evrov. Parižani so z nakupom nogometaša iz ruskega Zenita zacelili rane ob porazu v bitki za nizozemskega čudežnega dečka Frenkieja de Jonga, ki se bo v Barcelono za 75 milijonov evrov preselil poleti.

Na seznamu najdražjih januarskih prestopov sta le še dva nogometaša, ki sta klub zamenjala za odškodnino višjo od 30 milijonov evrov. To sta Kryzysztof Piatek in Lucas Paqueta. Oba sta se preselila v AC Milan, ki je za nogometaša odštel po 35 milijonov evrov.

Ob najdražjih prestopih je januar 2019 vsekakor najbolj zaznamovala tragedija Emiliana Sale, ki ga je 19. januarja za 17 milijonov evrov iz Nantesa pripeljal Cardiff. Argentinec je nato dva dni kasneje iz Francije v Wales poletel z manjšim letalom, ki pa je še preden bi prispelo na cilj izginilo neznano kam. Zgodba z izredno nesrečnim koncem se počasi sicer razpleta, Cardiff pa je v boju za obstanek ostal brez svojega najdražjega nakupa v zgodovini.

10 najdražjih januarski prestopov v najmočnejših evropskih ligah (vrednosti prestopov iz portala Transfermarkt.de):

  • Christian Pulišić, Borussia Dortmund → Chelsea, 64 milijonov evrov
  • Leandro Paredes, Zenit St Petersburg → Paris Saint-Germain, 40 milijonov evrov
  • Lucas Paquetá, Flamengo → AC Milan, 35 milijonov evrov
  • Krzysztof Piatek, Genoa → Milan, 35 milijonov evrov
  • Miguel Almirón, Atlanta United → Newcastle United, 24 milijonov evrov
  • Paco Alcácer, Barcelona → Borussia Dortmund, 23 milijonov evrov
  • Dominic Solanke, Liverpool → Bournemouth, 21,2 milijona evrov
  • Jonny Castro, Atletico Madrid → Wolverhampton, 20,5 milijona evrov
  • Amadou Haidara, RB Salzburg → RB Leipzig, 19 milijonov evrov
  • Brahim Diaz, Manchester City → Real Madrid, 17,5 milijona evrov
Dan Istitene/Getty Images

Januarja je bilo vroče tudi na Kitajskem, kjer se klubi soočajo z vse ostrejšimi omejitvami pri novačenju pregrešno dragih tujcev. Še do predzadnjega tedna v januarju je zveza licenco za igranje v kitajski Superligi potrdila le osmim klubov, ob izteku meseca pa se “usmilila” tudi preostalih, med katerimi sta bila tudi lanski prvak Shanghai SIPG in pred tem serijski prvak Guangzhou Evergrande.

Kitajci, ki s sezono začnejo marca, so sicer znova postregli z nekaterimi zanimivimi prestopi. Skupno so jih izpeljali 64 in zaenkrat zapravili 114 milijonov evrov. Če odštejemo Andersona Talisco in Paulinha, ki ju je Evergrande po lanski posoji zdaj dokončno odkupil od Benfice in Barcelone, je prvi zvezdnik tega prestopnega roka vsekakor Mousa Dembele, ki je za slabih 12,5 milijona evrov zapustil Tottenham in se preselil v Guangzhou R&F. Sledita še Sandro Wagner (za 5 milijonov evrov iz Bayerna v Tianjin Tedo) in Marouane Fellaini, ki pa še ni povsem uradno postal član Shandong Lunenga. Kitajci bodo lahko igralce novačili še vse do 28. februarja, zato lahko pričakujemo še kar nekaj poslov.

Je pa najmočnejša kitajska liga izgubila svojega prvega domačega zvezdnika in lani tudi prvega strelca državnega prvenstva. Wu Lei se je preselil v Espanyol, ki je aktualnim prvakom iz Šanghaja za kitajskega golgeterja odštel vsega 2 milijona evrov. Lei bo vsekakor želel dokazati, da se kitajski nogomet dviguje, za kaj takega pa bo moral v španski La Ligi hitro izkoristiti priložnosti, ki jih zagotovo ne bo veliko. Espanyol bi lahko sicer bil z relativno ugodnim prestopom na koncu tudi veliki zmagovalec, saj je Lei veliki junak svoje države, ki zaradi števila prebivalcev predstavlja tržišče z izjemnim potencialom.

https://twitter.com/6MihaZajc/status/1091055129334345730

Za konec si oglejmo še najzanimivejše prestope slovenskih nogometašev. Na zadnji dan sta največ pozornosti požela Miha Zajc, ki je za 6,5 milijona evrov iz Empolija odšel v turškega velikana Fenerbahče, in Jan Mlakar. Napadalca Maribora je kupil Brighton, ki pa se je z vodilno ekipo PLTS dogovoril, da bo 20-letnik sezono sklenil v vijoličnem.

Med zimskim premorom so PLTS v zameno za odškodnino zapustili še Aljaž Ivačič (Portland Timbers), Francesco Tahiraj (Hajduk Split), Erik Gliha (Sint-Truiden) in Dario Melnjak (Rizespor), do danes pa kakšnega odmevnega prihoda vodilne ekipe v ligi še niso predstavile. Nogometna tržnica v Sloveniji je sicer odprta do 15. februarja.