Po svetu obstaja na milijone otrok, ki želijo, ko odrastejo, iti po očetovih stopinjah. Tudi v nogometu ni nič drugače.
Nekateri, kot so naprimer Kasper Schmeichel ali pa Daley Blind, so se dobro znašli pod pritiski, ki jih prinaša nogometna kariera njihovih očetov. Nenazadnje, Kasper je z Leicestrom leta 2016 senzacionalno osvojil Premier ligo.
Medtem, ko imajo nekateri dobro kariero, obstajajo tudi takšni, ki imajo pred seboj še dolgo pot. V nadaljevanju je predstavljenih 14 nogometašev, ki igrajo v Evropi in imajo pred sabo precej dolgo pot, da bi dosegli veličino njihovih očetov.
Justin Kluivert
Starost: 20 let
Klub: AS Roma
Oče: Patrick Kluivert
Eden tistih, od katerega se morda še veliko pričakuje. Justin Kluivert je vsekakor šel po stopinjah svojega očeta. Čeprav je star komaj 20 let, je že leta 2017 debitiral za prvo ekipo Ajaxa in na 56 tekmah v vseh tekmovanjih dosegel 13 golov. Prav tako je lani, ko je bil star 18 let in 325 dni, debitiral za nizozemsko izbrano vrsto na tekmi proti Portugalski. Prvič v zgodovini nizozemskega nogometa se je tako zgodilo, da sta kot najstnika za svojo državo nastopila oče in sin. Patrick Kluivert je namreč debitiral, ko je bil star 18 let in 138 dni.
Define top bins…
Justin Kluivert: ??pic.twitter.com/XalbHw8Th1
— Football Tweet (@Football__Tweet) October 9, 2019
Marcus Thuram
Starost: 22 let
Klub: Borussia Mönchengladbach
Oče: Lilian Thuram
Sin slovitega Liliana Thurama trenutno kot napadalec nastopa v Bundesligi za Borussio Mönchengladbach. Lani, ko je bil še član francoskega Guingampa in je na 32 tekmah dosegel 9 golov, je s klubom izpadel v 2. ligo. Svojo kariero v Nemčiji je začel dobro. V vseh tekmovanjih je doslej desetkrat premagal nasprotnega vratarja in izdatno pripomogel, da je Borussia na lestvici domačega prvenstva na visokem 4. mestu.
?| For everyone who is not familiar with Marcus Thuram, here are some highlights of what he can bring to Arsenal, at an absurd price, it is a no brainer. ?⚪️ @Arsenal pic.twitter.com/zH5gaa1LHj
— Eduardo Hagn (@EduardoHagn) February 25, 2019
Njegov oče je legenda francoskega nogometa. Lilian Thuram je po številu nastopov za domačo izbrano vrsto na prvem mestu. Med leti 1994 in 2008 je za francosko reprezentanco nastopil na 142 tekmah in bil z njo leta 1998 svetovni, dve leti kasneje pa še evropski prvak. Večino svoje kariere je preživel v Italiji pri Parmi in kasneje pri Juventusu. Povsem ob koncu svoje dolgoletne kariere je med leti 2006 in 2008 nastopal tudi za Barcelono.
Isaac Drogba
Starost: 19 let
Klub: Guingamp
Oče: Dider Drogba
Še en slavni priimek je povezan z Guingampom. Isaac Drogba se je francoski ekipi pridružil leta 2018, potem ko je zapustil nogometno akademijo londonskega Chelseaja. S tem gre po očetovih stopinjah, ki je za Guingamp odigral 50 tekem, nato pa se preselil v Marseille in kasneje kariero nadaljeval tudi pri londonskem Chelseaju.
Didier Drogba je bil eden najboljših napadalcev v moderni zgodovini nogometa. Večino svojih lovorik je osvojil, ko je bil član Chelseaja. Z njimi je štirikrat osvojil Premier ligo, štirikrat FA pokal, trikrat Ligaški pokal in enkrat tudi Ligo prvakov. Verjetno se še vsi spominjate njegovega zadetka ob koncu rednega dela srečanja za izenačenje proti Bayernu in kasneje tudi zmagovito izvedbo najstrožje kazni za zgodovinsko lovoriko v Ligi prvakov “Modrih” iz Londona.
Enzo Fernandez
Starost: 24 let
Klub: Almeria (na posoji iz Desportivo Avesa)
Oče: Zinedine Zidane
Enzo Fernandez, eden izmed štirih sinov slovitega Zinedina Zidana, ki so vsi šli po očetovih stopinjah, trenutno želi svojo kariero zgraditi izven madridskega Reala, kjer je pravzaprav začel svojo kariero. Januarja leta 2018 je podpisal za švicarski klub Lausanne-Sport in nato kot posojen nogometaš igral v Španiji za Rayo Majadahondo. Kasneje se je pridružil portugalskemu klubu Desportivo Aves in na 10 tekmah v portugalskem prvenstvu dosegel 2 gola. Od letošnjega januarja dalje pa kot posojen nogometaš igra za Almerio v 2. španski ligi.
Ostali trije sinovi Zinedina Zidana – Luca, Theo in Elyaz – nastopajo za selekcije madridskega Reala. Težko je verjeti, da bodo kdaj v nogometnem smislu presegli svojega očeta glede na to, da »Zizou« velja za enega najboljših nogometašev vseh časov.
Timothy Weah
Starost: 20 let
Klub: Lille
Oče: George Weah
Timothy je rano mladost preživel v Združenih državah Amerike preden se je leta 2014 preselil v Francijo in začel nogomet igrati pri mladinskih selekcijah Paris Saint-Germaina. Tri leta kasneje, leta 2017, pa je s Parižani podpisal svojo prvo pogodbo.
V Parizu je večinoma igral za rezervno in mladinsko ekipo. Sanjski mesec za mladega Weaha pa je bil marec leta 2018. Pri 19-letih je namreč debitiral za člane na tekmi proti Troyesu, svoj prvi zadetek je dosegel proti Monacu, istega meseca pa dobil še povabilo v člansko izbrano vrsto ZDA.
Drugo polovico sezone 2018/19 je preživel kot posojen nogometaš pri škotskem Celticu, kjer je na 17 tekmah dosegel 4 zadetke. Toda vodilnih v Parizu s tem ni prepričal. Poleti leta 2019 je okrepil Lille.
Njegov oče George Weah je trenutno predsednik Liberije. Nogometno se je kot napadalec uveljavil pri PSG-ju, osvojil mnogo lovorik in leta 1995 osvojil še Zlato žogo, kjer je takrat slavil pred Jürgenom Klinsmannom.
Giovanni Simeone
Starost: 24 let
Klub: Cagliari (na posoji iz Fiorentine)
Oče: Diego Simeone
Giovanni Simeone na trenutke kaže, da v sebi nosi velik potencial, pa čeprav je v sezoni 2018/19 na 40 tekmah za Fiorentino dosegel zgolj 8 golov. V letošnji sezoni kot posojen nogometaš Fiorentine igra za Cagliari. Na 24 tekmah je dosegel 6 zadetkov in bil nenazadnje tudi zaradi tega povezan z morebitnim prestopom k madridskemu Atleticu, ki ga vodi njegov oče Diego Simeone. Vseeno »El Cholo« ni prav pretirano naklonjen ideji: “Moj sin ima vse kar potrebuje, da bi lahko igral za ekipo, ki jo vodim, toda nikoli z njim ne bom podpisal pogodbe,” je Diego dejal septembra leta 2018.
“Na žalost nikoli ne bo igral za ekipo, ki jo vodim. Nikoli sicer ne želim povsem dokončno ovreči te možnosti toda po drugi strani bi bilo težko imeti sina v slačilnici. Težko bi bilo zanj in zame in nenazadnje za najin odnos. Morda nekoč, ko ne bom več trener Atletica, lahko pride.”
Ianis Hagi
Starost: 21 let
Klub: Rangers (na posoji iz Genka)
Oče: Gheorghe Hagi
Ianis Hagi je svojo nogometno pot začel pri romunskem Viitorulu, katerega lastnik in trener je njegov oče Georghe Hagi. Preden se je leta 2019 preseli v Genk je nekaj časa preživel tudi pri Fiorentini.
Od letošnjega januarja dalje kot posojen nogometaš Genka igra za škotski Rangers. Svoji prvi in doslej edini zadetek za klub, ki ga vodi Steven Gerrard, je dosegel 5. februarja ob domači zmagi svoje ekipe proti Hibernianu.
Njegov oče Georghe Hagi je legenda romunskega nogometa. V dolgoletni karieri je igral tako za Real Madrid kot tudi Barcelono. Z Galatasarayem in Steauo iz Bukarešte pa osvojil kar nekaj lovorik. Za izbrano vrsto je zabeležil 125 nastopov in dosegel 35 golov, kar ga skupaj z Adrianom Mutujem postavlja na prvo mesto večne lestvice.
Devante Cole
Starost: 24 let
Klub: Doncaster Rovers
Oče: Andy Cole
Devante Cole je bil v preteklosti član akademije Manchester Citya. V lanski sezoni je kot posojen nogometaš Wigana igral v tretji angleški ligi za Burton Albion.
Tako kot njegov oče Andy Cole je tudi Devante napadalec. Za Fleetwood Town je v sezoni 2017/18 na 28 tekmah dosegel 10 golov kar mu je takrat prineslo prestop k Wiganu, kjer pa nikoli ni dobil resne priložnosti.
Andy Cole je eden najboljših angleških napadalcev vseh časov. V svoji karieri je dosegel 231 golov, od tega 119, ko je bil sedem let član Manchester Uniteda. V tem času je petkrat osvojil Premier ligo, dvakrat FA pokal in enkrat Ligo prvakov.
Jordan Larsson
Starost: 22 let
Klub: Spartak Moskva
Oče: Henrik Larsson
Jordan Larsson, ki trenutno igra v Rusiji za Spartak iz Moskve, je svojo nogometno pot začel pri Barceloni kot član La Masie. Svojo člansko kariero pa je začel pri švedskem Högaborgsu. Nato je igral še za Helsingborg, ki ga vodi njegov oče, N.E.C. in Norrköping.
Pri Helsingborgu njegovo življenje ni šlo po načrtih potem, ko so ga novembra leta 2016 zaradi izpada kluba v nižji rang tekmovanja napadli navijači. Tudi zato se je za kratek čas preselil na nizozemsko k N.E.C.-u.
Jordan ima še dolgo pot, če bo želel doseči ali pa celo preseči njegovega očeta, ki je legenda švedskega nogometa. V 21-letni karieri je namreč Henrik Larsson dosegel več kot 300 zadetkov in osvojil 15 lovorik vključno z Ligo prvakov leta 2006, ko je bil član Barcelone.
Tyrese Campbell
Starost: 20 let
Klub: Stoke City
Oče: Kevin Campbell
Tyrese Campbell je v Premier ligi debitiral februarja leta 2018 kot član Stoke Citya. Upa seveda, da bo imel podobno uspešno kariero kot njegov oče Kevin, ki je na 325 tekmah v Premier ligi kot član Arsenala, Nottinghama, Evertona in West Bromwicha dosegel 82 golov. Nikoli pa mu ni uspelo osvojiti Premier lige, saj je iz Arsenala odšel še preden se je zgodila revolucija pod vodstvom Arsena Wengerja.
Federico Chiesa
Starost: 22 let
Klub: Fiorentina
Oče: Enrico Chiesa
Tako kot Simeone tudi Federico Chiesa stopa po očetovih stopinjah pri Fiorentini.
Sin izjemnega Enrica Chiesa, 22-letni Federico, navdušuje vse od leta 2016, ko je prispel iz njihove akademije. Napovedujejo mu izjemno kariero. Nenazadnje, za italijansko reprezentanco je debitiral na prijateljski tekmi proti Argentini leta 2018, od takrat dalje pa je za Italijo zbral že 17 nastopov.
Enrico, za mnoge eden najboljših italijanskih napadalcev sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja, je tri leta preživel pri Fiorentini (1999-2002). Z Violami je osvojil tudi Italijanski pokal.
Erling Braut Haaland
Starost: 19 let
Klub: Borussia Dortmund
Oče: Alf-Inge Haaland
Erling Braut Haaland je nogomet pričel igrati na Norveškem, kjer je bil član klubov Bryne in Molde. Ko je prestopil v Avstrijo k moštvu RB Salzburg pa je preprosto eksplodiral. Na 27 tekmah za avstrijsko moštvo je dosegel 29 golov, vključno z osmimi v Ligi prvakov, kar je prepričalo vodilne pri Borussiji iz Dortmunda, da so ga odkupili. V Nemčiji nadaljuje z odličnimi predstavami. Haaland je v 512 minutah v nemškem prvenstvu dosegel 9 golov, 2 je dodal v Ligi prvakov, enega pa v nemškem pokalnem tekmovanju.
Zaenkrat mladi Haaland kaže precej večji potencial kot njegov oče Alf-Infe Haaland, ki je v karieri igral na mestih v obrambi in na sredini igrišča. Igral pa je za Bryne, Nottingham Forest, Leeds United in Manchester City. Njegovo kariero je z izjemno grobim prekrškom “zaključil” Roy Keane v sezoni 2000/01.
Daniel Maldini
Starost: 18 let
Klub: AC Milan
Oče: Paolo Maldini
Gre za nadaljevanje dinastije Maldini pri klubu iz Milana. Daniel je za člansko moštvo Milana debitiral pred kratkim in sicer ko je v igro prišel s klopi na tekmi proti Hellasu iz Verone. Gre za tretjega Maldinija, ki je zaigral za Rossonere. Pred tem sta namreč za klub njegov oče Paolo in dedek Cesare.
Njegov oče Paolo Maldini velja za enega najboljših branilcev v zgodovini nogometa. Sedemkrat je osvojil Serie A, petkrat Ligo prvakov in enkrat naslov svetovnega prvaka z Italijo. V karieri je odigral več kot 1000 tekem za klub in reprezentanco.
Na Daniela ne smemo biti pozorni zgolj zaradi priimka. Nenazadnje, napadalni nogometaš sredine igrišče je v mlajših selekcijah Milana na 67 tekmah dosegel 32 golov.
Giovanni Reyna
Starost: 17 let
Klub: Borussia Dortmund
Oče: Claudio Reyna
Nogometaš rojen v Sunderlandu je svojo nogometno pot začel v Združenih državah Amerike, kjer je igral za mlajše selekcije New York City-a. V klubu je njegov oče Claudio Reyna opravljal naloge športnega direktorja.
Kakorkoli, ameriški najstnik, ki je ime dobil po očetovem bivšem soigralcu Giovanniju van Bronckhorstu je, odkar je postal “profesionalec”, za Borussijo zbral 11 nastopov in dosegel en gol proti Werderju v Nemškem pokalu.
Za izbrano vrsto ZDA še ni zbral nastopa toda to se bo v prihodnosti verjetno kaj kmalu spremenilo. Ima pa Giovanni še dolgo pot, da bi ujel svojega očeta, ki je za reprezentanco med leti 1994 in 2006 zbral 112 nastopov kar ga uvršča na deseto mesto z največ nastopi za ZDA.
Kaj pa v deželici na sončni strani Alp? Tudi v Sloveniji imamo nekaj tovrstnih povezav. Boško in Aleksandar Bošković, Fabijan in Kai Cipot, Aleš, Tim in Mark Čeh, Marko, Luka in Rok Elsner, Primož in Erik Gliha, Amir in Sven Karić, Aleš in Mitja Križan, Mladen in Roy Rudonja, Zlatko in Luka Zahović, Matjaž in Matjaž Kek ml., Simon in Svit Sešlar …
Dejstvo je takšno, da bodo mnogi priimki v svetu nogometa z nami ostali za večno. Tako ali drugače.