Enajsterica najslabših prestopov v tem tisočletju

Gary M Prior, Getty Images

Dober nakup pogosto odloča o polomu in uspehu. Zelo radi vidimo, da nova okrepitev prinese takojšen učinek, kot so to na primer storili Sergio Aguero (Manchester City), Andrea Pirlo (Juventus) ali pa N'Golo Kante (Leicester City).

Getty Images/Chris McGrath

Toda, če smo povsem iskreni si najbolj zapomnimo prestope, ki so se izkazali za pravi »polom«. Za vsakega Cristiana Ronalda je tu Juan Sebastian Veron, za vsakega Didierja Drogbaja je tu Andriy Shevchenko … in za vsakega Fernanda Torresa je tu … khm, Fernando Torres.

Spomnimo se 11 najslabših prestopov nogometnem svetu od leta 2000 dalje.

Buda Mendes/Getty Images

Radamel Falcao (iz Monaco v Manchester United in Chelsea)
Odškodnina/Prestopno okno: Posoja (poletje 2014 & poletje 2015)

Radamel Falcao je veljal za enega najboljših napadalcev na svetu, potem ko je med leti 2009 in 2013 za Porto in madridski Atletico dosegel več kot 90 golov. Po izredno slabi prvi sezoni pri Monacu se je odločil, da bo svojo kariero poizkusil obuditi v Premier League pri Manchester Unitedu. Falcao je za rdeče vrage v pol leta dosegel zgolj štiri zadetke in se s sklonjeno glavo vrnil nazaj v Monaco.

Toda Kolumbijec se je hitro vrnil na Otok. Takrat v dresu Chelseaja, pri kateremu so z njegovim prihodom ogromno tvegali. In tveganje se je izkazalo za upravičeno. Falcao je odigral zgolj 10 tekem, saj je bil večino časa na seznamu poškodovanih. Epizodi v Angliji sta zagotovo črni piki v njegovi sicer izjemni karieri.

Getty Images / Alex Livesey

Christian Benteke (iz Aston Villa v Liverpool)
Odškodnina/Prestopno okno: 32.5 milijonov funtov (poletje 2015)

Štiri leta po Liverpoolovem fiasku z Andyjem Carrollom so se pri redsih vnovič odločili, da v svoje vrste pripeljejo nogometaša iz moštva iz sredine lestvice Premier League, ki se v sistem igre takratnega Liverpoola ni uspel vključiti. To je bil zadnji nakup Brendana Rodgersa. Ko je na čelo kluba prišel Jürgen Klopp, se je Bentekeja hitro znebil. In sicer po eni sezoni, v kateri je dosegel 9 golov.

Vseeno je Benteke imel svoje trenutke v času, ki ga je preživel na Anfieldu. Izjemen zadetek proti Bordeauxu v Ligi Evropa in spektakularne »škarjice« na tekmi proti Manchester Unitedu na Old Traffordu – toda takšnih trenutkov je bilo enostavno premalo. Pri Liverpoolu so z njegovo prodajo Crystal Palacu leta 2016 za 27 milijonov evrov nekako ublažili minus na računu zaradi njegovega nakupa.

Juan Sebastian Veron (iz Lazio v Manchester United)
Odškodnina/Prestopno okno: 24.3 milijona funtov (poletje 2001)

Leta 2001 je Manchester United za prihod Juana Sebastiana Verona Laziu nakazal rekordno vsoto. In zdelo se je, da je bil njegov nakup za rdeče vrage zadetek v polno. Na prvih štirih tekmah v Premier League je namreč dosegel tri gole. Toda zahtevnost nogometa na Otoku je pri Veronu hitro povzročila padec forme in učinkovitost njegovih predstav.

“Veron je j***o dober igralec in vi ste vsi j****i idioti,” je dejal Ferguson vse bolj kritičnim medijem. Toda leta 2003 je priznal svoj poraz in Veronu dovolil, da se preseli na Stamford Bridge. Argentinec pri Chelseaju ni izboljšal svojih predstav. Za modre je nastopil na sedmih premierligaških tekmah preden se je vrnil nazaj v Italijo. 

Denis Doyle, Getty Images

Jonathan Woodgate (iz Newcastle v Real Madrid)
Odškodnina/Prestopno okno: 13.4 milijona funtov (poletje 2004)

Nekaterim nogometašem izjemno kariero preprečujejo poškodbe. Eden izmed takšnih nesrečnežev je bil zagotovo Jonathan Woodgate. Ob koncu sezone 2003/04 je bil poškodovan. Toda to madridskemu Realu ni preprečilo namere, da z njim podpiše pogodbo.

Ogromno težav s poškodbami pa je pomenilo, da Woodgate za Real ni debitiral več kot leto dni. In ko mu je to končno uspelo je dosegel avtogol že v 26 minuti in bil poslan z igrišča zaradi prejetega drugega rumenega kartona v drugem polčasu. Po zgolj devetih odigranih tekmah v La Ligi se je Anglež vrnil nazaj na bolnišnične postelje na Otoku. 

Clive Rose, Getty Images

Angel Di Maria (iz Real Madrid v Manchester United)
Odškodnina/Prestopno okno: 59.7 milijona funtov (poletje 2014)

Po 13 letih (po Juanu Sebastianu Veronu) so pri Manchester Unitedu z nakupom Angela Di Marie vnovič podrli »britanski« rekord, kar se tiče zneskov za prestope. Toda tako kot njegov Argentinski predhodnik tudi nekdanji nogometaš Benfice in madridskega Reala ni uspel ponoviti svojih predstav iz preteklosti.

Začetek je bil sicer obetaven. Pobral je klubsko nagrado za najboljšega igralca v mesecu septembru in najboljši gol, toda kmalu se je njegova krivulja iger obrnila navzdol. Rdeči vragi so ga prodali v PSG in v tem času z njim zabeležili izgubo v višini 15 milijonov funtov. 

Getty Images / Grazia Neri

Gaizka Mendieta (iz Valencia v Lazio)
Odškodnina/Prestopno okno: 47.7 milijonov evrov (poletje 2001)

Bili so časi, ko je Valencia veljala za enega najboljših klubov v Evropi. Gaizka Mendieta pa je bil nekako srce kluba. Dvakrat zapored je bil s strani UEFA proglašen za najboljšega nogometaša sredine igrišča v Evropi. Ko so leta 2001 pri Laziu z njim podpisali pogodbo, je Mendieta v tistem obdobju postal šesti najdražji nogometaš vseh časov.

Pri Laziu na 31 tekmah ni dosegel niti enega zadetka in izgledal povsem drugače kot pri Valencii. Po eni sezoni so ga Italijani prodali Barceloni, svojo kariero pa je nato končal pri Middlesbroughu.

Gonzalo Arroyo Moreno, Getty Images Sport

Jackson Martinez (iz Porto v Atletico Madrid)
Odškodnina/Prestopno okno: 35 milijonov evrov (poletje 2015)

Potem ko so pri Atleticu pred takrat štirimi leti iz Porta pripeljali Radamela Falcaa, je bil nakup Jacksona Martineza povsem logična izbira. Martinez je bil takrat zadnji Kolumbijec na stadionu Dragao, ki je blestel in primerjave z njegovim predhodnikom so bile neizbežne.

Španci so ga kupili za približno enako vsoto kot takrat Falcaa toda tu se njuna podobnost konča. Martinez je na 15 tekmah v La Ligi dosegel zgolj dva gola. Njegov največji greh pa je bilo pomanjkanje predanosti – nekaj kar je v očeh Diega Simeoneja neopravičljivo. Po eni sezoni je odšel na Kitajsko, trenutno pa nastopa za portugalski klub Portimonense

Ian Walton, Getty Images

Andriy Shevchenko (iz Milan v Chelsea)
Odškodnina/Prestopno okno: 30 milijonov funtov (poletje 2006)

Ko govorimo o imenih napadalcev, za katere je bilo vredno »oropati banko« pride na plano ime Andriy Shevchenko. V Italiji je v osmih sezonah dosegel 173 golov, od tega je v šestih sezonah, od skupno osmih na San Siru, presegel 25 golov na sezono. Leta 2004 pa je osvojil tudi Zlato žogo.

https://twitter.com/ChelseaHeat1/status/1150088534327533568

Ko se je preselil v Anglijo, pa svojega strelskega izkupička nikoli ni uspel ponoviti. Pri Chelseaju je dosegel 9 golov. Nato se je za kratek čas vrnil v Milano, svojo kariero pa končal doma pri kijevskemu Dinamu

Scott Halleran, Getty Images Sport

Carlos Tevez (iz Boca Juniors v Shanghai Shenhua)
Odškodnina/Prestopno okno: 71.6 milijona funtov (januar 2017)

Carlos Tevez je leta 2017 še drugič zapustil svoj matični klub Boca Juniors in se podal na Kitajsko v tamkajšnjo Superligo. Prestop je bil vreden nekaj čez 70 milijonov funtov, Argentinec pa je imel letno plačo v višini 41 milijonov funtov, s katero je takrat postal najbolje plačani nogometaš na svetu.

Pri Shenhuaju so upali, da jim bo Tevez pomagal osvojiti naslov, prvega po letu 1995. Toda Tevez je imel drugačne prioritete. Kasneje je dejal, da je bila Kitajska enako dopustu. Na 20 tekmah je dosegel 4 gole, bil pa je tudi obtožen, da ima prekomerno težo. Kakorkoli, Shenhua je prvenstvo končala na 11. mestu, Tevez pa se je vrnil k Boci. 

Clive Rose, Getty Images

Fernando Torres (iz Liverpool v Chelsea)
Odškodnina/Prestopno okno: 50 milijonov funtov (januar 2011)

Na oko je bil takrat prestop Fernanda Torresa v Chelsea zadetek v polno. Španec je bil v dresu Liverpoola v smrtonosni strelski formi. Toda pri Modrih nikoli ni uspel ponoviti uspeha, ki ga je doživel na Anfieldu.

Torres je na 172 tekmah sicer dosegel 45 golov za Chelsea, vključno tistega leta 2012, ki jim je zagotovil mesto v finalu Lige prvakov. Toda v Premier League mu v štirih letih nikoli ni uspelo doseči več kot 8 golov na sezono. Leta 2014 se je vrnil k Atleticu, tam preživel dve leti, nato pa igral še za japonski Sagan Tusu. Leta 2019 je končal sicer svojo zelo bogato kariero.

Alex Livesey, Getty Images Sport

Andy Carroll (iz Newcastle v Liverpool)
Odškodnina/Prestopno okno: 35 milijonov funtov (januar 2011)

Andy Carrol niti približno ni bil slab napadalec. Za Newcastle je najprej v sezoni 2009/10 v 2. angleški ligi dosegel 17 golov in srake vrnil v Premier ligo, kjer je v naslednji sezoni na 19 tekmah dosegel 11 golov in si priigral prestop na Anfield, kjer so nujno potrebovali menjavo za Fernanda Torresa, ki je klubsko vodstvo presenetil s prestopom.

Carroll je za redse na 44 tekmah dosegel 6 golov. Liverpool je muk odrešil West Ham leta 2013, ki ga je kupil za 15 milijonov funtov, kar je dvajset manj, kot so takrat redsi dali zanj. Kljub temu, da so cene prestopov šle v nebo, pa Andy ostaja najdražji angleški napadalec vseh časov.

Za konec pa še nekaj nogometnih prestopov, ki jih je vredno omeniti ob besedi polom: 

Afonso Alves (Heerenveen v Middlesbrough), Christian Poulsen (Sevilla v Juventus), Felipe Melo (Fiorentina v Juventus), Roberto Soldado (Valencia v Tottenham), Ricardo Quaresma (Porto v Inter), Jo (CSKA Moscow v Manchester City), Kaka (Milan v Real Madrid), Dmytro Chygrynskiy (Shakhtar Donetsk v Barcelona), Julien Faubert (West Ham v Real Madrid), Diego (Werder Bremen v Juventus), Zlatan Ibrahimović (Milan v Barcelona), Jesé Rodriguez (Real Madrid v Paris Saint-Germain), Ciro Immobile (Torino v Borussia Dortmund), Geoffrey Kondogbia (Monaco v Inter), Yoann Gourcuff (Bordeaux v Lyon), Adrian Mutu (Parma v Chelsea), Nicklas Bendtner (Arsenal v Juventus), Fernando Redondo (Real Madrid v Milan), Aly Cissokho (Porto v Lyon), Paco Alcácer (Valencia v Barcelona)