Ilirija in Primorje sta bila nekoč v stiku z najboljšimi

Nogomet 2. Okt 202110:41 > 03. Okt 2021 14:09 0 komentarjev
Razstava o nogometu
Aleš Šafarič (desno) je dejal, da je zbiranje vseh gradiv trajalo kar nekaj mesecev. Foto: Uroš Skaza

Od 1. oktobra dalje si lahko ljubitelji slovenskega nogometa in njegove bogate zgodovine na Krakovskem nasipu ogledajo razstavo o zgodovini in razvoju najpomembnejše postranske stvari v Ljubljani v prvi polovici 20. stoletja.

Na Krakovskem nasipu se je že mogoče sprehoditi skozi fotografije in članke o razvoju nogometa v Ljubljani – vse od začetkov in prve nogometne tekme leta 1900, prvih dijaških klubov, razcveta, napetega derbija do težkih razmer med drugo svetovno vojno ter prve tekme v osvobojeni Ljubljani.

Razstava na 22 panojih med drugim obeležuje tudi 110. obletnico od ustanovitve prvega nogometnega kluba v mestu Ilirije, ki hkrati velja za prvi uradni nogometni klub v Sloveniji.

“V Muzeju Športa imamo bogato gradivo, ki ga je treba predstaviti. A se je nekoliko zapletlo, saj je gradivo večinoma vezano na Ilirijo in Primorje, medtem ko so manjši klubi, ki jih je bilo v Ljubljani zares ogromno, zelo slabo pokriti,“ je obrazložil avtor razstave, kustos dr. Aleš Šafarič.

Razstava o nogometu Razstava o nogometu
Na ogled razstave je prišel tudi nekdanji predsednik nogometne zveze Slovenije Rudi Zavrl. Foto: Uroš Skaza
Razstava o nogometu Razstava o nogometu
Foto: Uroš Skaza
Razstava o nogometu Razstava o nogometu
Foto: Uroš Skaza
Razstava o nogometu Razstava o nogometu
Foto: Uroš Skaza
Razstava o nogometu Razstava o nogometu
Foto: Uroš Skaza

Pri raziskovanju bogate nogometne zgodovine v Ljubljani si je Šafarič s sodelavci med drugim pomagal s časopisnimi članki iz obdobja prve polovice 20. stoletja, veliko fotografij pa jim je rešil Muzej novejše zgodovine. Kot je dodal, ima nogomet v Ljubljani dolgo zgodovino, saj se je od skromnih začetkov na prelomu iz 19. v 20. stoletje nato hitro razvil v enega najbolj priljubljenih in razširjenih športov pri nas.

“Na enem od panojev je lep zemljevid, na katerem so označena vsa nogometna igrišča s tistega obdobja. Na njem se lepo vidi, kako je v le desetih letih nogomet pridobil na širini, saj se je pravzaprav igral povsod, kjer je bilo to možno. A večina igrišč je bilo lepih travnikov. S tistim pravim so se ponašali Primorje nasproti bežigrajskega stadiona, kjer sedaj stoji bencinska črpalka, Ilirija, kjer je sedaj pivovarna Union in pa Hermesa, kjer je sedaj stadion Žak,“ je pristavil Šafarič.

“Klubi iz Ljubljane so bili takrat na zelo visoki ravni. predvsem Primorje in Ilirija. Lahko bi dejal, da sta bila v stiku z najboljšimi. Zanimivo je, da so hrvaški klubi skoraj vsakič, ko so gostovali v Ljubljani, izgubili. To jih je moralo kar boleti,” je še dodal avtor razstave in obenem vse, ki morda razpolagajo z nogometnim gradivom iz tistega obdobja, pozval, naj se oglasijo v Muzeju športa.

 

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!