Kaos v Rio de Janeiru, nova sramota za južnoameriški nogomet

Nogomet 22. Nov 20233:53 0 komentarjev
Lionel Messi. FOTO: Profimedia.

Na velikem derbiju južnoameriških kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 med Brazilijo in Argentino je bil namesto nogometa v središču pozornosti pretep na tribunah, zaradi katerega se je tekma začela s polurno zamudo. Brazilci so izgubili z 0:1 in doživeli sploh prvi kvalifikacijski poraz pred domačimi navijači v zgodovini.

Na kultnem stadionu Maracana v Rio De Janeiru je pred začetkom težko pričakovanega derbija prišlo do izgredov na tribuni, na kateri so bili argentinski navijači. Posredovala je domača policija in bila pri tem zelo nasilna, zaradi česar so argentinski nogometaši pred začetkom tekme protestno zapustili zelenico. Znak za odhod v garderobe je dal kapetan Lionel Messi.

Po pol ure so se nogometaši vrnili na zelenico in tekma se je začela, a smo nogometa ob zelo agresivni igri, pri kateri so prevladovali Brazilci, videli bolj malo.

Odločitev je padla v 63. minuti, ko je po kotu z glavo z edinim strelom na gol gostov na tekmi zadel branilec Nicolas Otamendi in Argentini, ki je vodilna na lestvici, prinesel novo zmago.

Precej slabše gre Braziliji, ki je doživela še tretji poraz v nizu in je v hudih težavah. Trenutno je na šestem mestu. Zadnjem, ki prinaša pot na svetovno prvenstvo.

Da je zadrega začasnega brazilskega selektorja Fernanda Diniza še večja, pa je poskrbel podatek, da je Brazilija, petkratna svetovna prvakinja, doživela sploh prvi domači poraz v kvalifikacijah za svetovna prvenstva v zgodovini. Pred tem je nanizala 51 zmag in 13 remijev.

Pred dvema letoma je bilo še precej bolj bizarno

Zanimivo je tudi to, da je tokratna tekma še druga Brazilije in Argentine na v nizu brazilskih tleh, ki so jo zaznamovali zapleti.

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 je bila namreč septembra 2021 tekma prekinjena po petih minutah igre, ko so predstavniki brazilske zdravstvene organizacije in policije kar med tekmo z igrišča spravili štiri člane argentinske ekipe, ki naj bi kršili pravila karantene zaradi pandemije koronavirusa. Odgovorni naj bi to ugotovili naknadno.

Takrat je ekipo z igrišča prav tako potegnil kapetan Messi, a se nanj Argentinci potem niso več vrnili.

Tekma pozneje sploh ni odigrana, tako da sta Argentina in Brazilija kvalifikacije končala s tekmo manj, a se na prvenstvo v Katar vseeno uvrstila. Argentinci so tam, to gotovo veste, pozneje šli do konca in osvojili prvi naslov svetovnega prvaka po letu 1986.