0:7 – res največja klofuta v zgodovini?

Nogomet 7. Mar 202320:56 > 21:40 1 komentar
Foto: guliverimage

Po nedeljskem slavju nogometašev Liverpoola in očitni prevladi na derbiju proti Manchestru (7:0) imajo nogometni navdušenci še en razlog več, da lahko tudi na velikih tekmah pričakujejo rezultat, ki se ga opazuje z odprtimi usti. Ob tem smo zajadrali v zgodovino in poiskali najvišje zmage na večnih derbijih v šestih državah, tudi v Sloveniji.

Rivalstvo med klubi in navijači se je začelo že ob rojstvu nogometa. Boj med delovnim razredom ter bolj premožnim slojem, verske raznolikosti, politična prepričanja, sever in jug države … Vse to je pripeljalo do tekem, ki se jim danes reče derbi. Nekateri pa so rezultatsko ušli izpod nadzora. Ko se navijači in klubi pripravljajo na te velike tekme, ki se pišejo v zgodovino, pa kdaj niso pripravljeni na šokanten izid ter niz golov v nasprotnikovi ali svoji mreži.

Francov Real

El Clasico, spopad velikanov z Iberskega polotoka, Reala iz Madrida ter katalonske Barcelone. Trenja med največjima ekipa Španije segajo v čase pred drugo svetovno vojno. Barcelonini pristaši prisegajo na levi politični režim. Na drugi strani Real, ki prihaja iz glavnega mesta, sloni na desnem. Politična nasprotja so navijači in nogometaši kazali na zloglasnem El Clasicu. Pisalo se je leto 1943, ko je v španskem pokalu na povratni domači tekmi v polfinalu Real Madrid s šokantnim rezultatom 11:1 premagal Katalonce. Prvo tekmo v Barceloni so domačini zmagali s 3:0. Do tako velikega preobrata na drugi tekmi v Madridu naj bi prišlo po ustrahovanju Barceloninih igralcev s strani Francovega režima.

Real Madrid je imel v Francovem času prednost tako ali drugače. Foto: Guliverimage

Velikani iz Milana

Derby Della Madoninna, ki se igra na skupnem stadionu AC Milana in Interja (San Siro, Giuseppe Meazza), navijačev nikoli ne pusti mirnih. Trenja med navijači segajo v leto 1908, ko se iz italijanskega AC Milana rodi klub, ki ponuja možnost igranja tujim igralcem, danes znan kot Internazionale Milano oziroma Inter. Po številnih letih bojev ter prevladah enega in drugega pa še vedno odmeva zmaga iz leta 2001, ko je pravico delil znani sodniški virtuoz Pierluigi Collina. AC Milan je na krilih Andreja Ševčenka pokosil nemočni Inter. Z rezultatom 0:6 so Rossoneri pokazali prevlado na terenu, čeprav je naslov tistega leta v Seria A slavila Roma z legionarjem Tottijem.

Ognjeviti Milanski derbiji. Foto:Guliverimage

Sedmica na Anfieldu

Severno-zahodni derbi med največjima angleškima ekipama Liverpoolom in Manchester Unitedom velja za največjo poslastico iz države, kjer se je nogomet rodil. Rivalstvo mest severozahodnega dela Anglije traja od samih začetkov prelepe igre. Minuli konec tedna pa je kljub slabi formi Liverpoola v celotni sezoni na Anfieldu prišlo do čudeža in zgodovinskega dosežka. S kar sedmimi goli so varovanci Jürgena Kloppa poteptali United iz Manchestra, ki v evropskem pokalu ter z zmago v finalu angleškega pokala kaže predstave, ki so vredne zaupanja navijačev, da se ekipa vrača na pota stare slave, ko si je s Škotom Alex Fergusonom pokorila evropski nogomet. Utrujena zasedba Uniteda je samo bledo spremljala senzacijo in prevlado Liverpoola, ki je ob pomoči zagretih ter pojočih navijačev pokazal, kdo vsaj za kratek čas kraljuje ob reki Mersey.

Navdušenje navijačev Liverpoola. Foto: Guliverimage

Glasgowski ponos

Old Firm Derby že od samih začetkov ločuje dva klubska rivala iz Glasgowa. Navdih za nasprotja so si navijači zbrali v verskih prepričanjih. Navijači Celtica so v osnovi katoličani, ki prisegajo na svoje irske korenine. Po drugi strani pristaši Rangersov kontrirajo s protestantizmom in škotsko vročo krvjo. Pravi polom so Rangersi doživeli v finalu škotskega pokala, na Hampden Parku leta 1957. Pred 80 tisočimi navijači iz obeh strani Glasgowa je padlo kar 8 golov, od katerih jih je Celtic dosegel kar 7. Navijači zelenega dela mesta so skupaj z igralci ter dolgoletnim trenerjem Jimmy McGroryjem slavili tretji zaporedni ligaški pokal na Škotskem.

Mešanje cerkve in korenin je na Škotskem v nogometu pogost slučaj. Foto: Guliverimage

Vročekrvni Latini

El Superclasico je za svetovne prvake Argentince pojem nogometa. Od latinoameriških ritmov pred stadionom do “konfetiranja” igrišča ob glasnem spodbujanju enih in drugih pristašev. Kluba iz Buenos Airesa, Boca Juniors in River Plate, dobita ob vsakem srečanju svetovno nogometno pozornost. Vroče glave in strasti enih in drugih pripeljejo tudi do senzacionalnih rezultatov. Držanje za glavo navijačev River Platea so dan pred božičnim večerom leta 1928 poskrbeli igralci Boce Juniorja, ki so zlomili rdeče-bele z rezultatom 6-0.

Vročekrvni argentinski fanatiki. Foto: Guliverimage

Zmaji proti vijoličastim bojevnikom

In še pogled v Prvo ligo Telemach. Večni derbi v Sloveniji velja kot praznik nogometa, kjer se srečata največja rivala dežele izpod Alp. Oba kluba sta v svojem obdobju veljala za favorita. Po vrhunskih sezonah Olimpije v začetku devetdesetih letih prejšnjega stoletja in vse do propada ter sezon Maribora na vrhu lestvice. V zadnjih letih kluba bijeta dokaj izenačen boj za prevlado. Najvišja zmaga pripada zmajem, ki so v sezoni 2003/04 zaradi kazni gostili Mariborčane kar v Velenju. Rezultat je bil 6-1. Za Olimpijo so zadeli Žlogar, Rudonja, Puc, Rakić in dvakrat Kmetec. Za potrte Štajerce pa je bil gol Karića premalo za karkoli več.

Tudi predhodni derbi je postregel z izgredi navijačev in posredovanjem policije. Foto: Jure Banfi

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje