Jan Oblak je začel s pripravami na novo sezono, v kateri bo veliko pozornosti deležna tudi njegova prihodnost. Zvezdniku Atletica, pri katerem si ga nadvse želijo zadržati, junija z Madridčani 2023 namreč poteče pogodba. Podaljšal je za zdaj še ni in vse bolj se dozdeva, da se bo ponovila zgodba izpred treh let, ko je bil kapetan slovenske reprezentance osrednji akter pravcate nogometne limonade. Preverili smo, kaj si lahko obetamo.
Pred podpisom zadnje pogodbe pred tremi leti so se Jan Oblak in njegovi zastopniki izkazali za zelo trde pogajalce. Namigovanja o njegovi prihodnosti so se takrat vlekla več mesecev in polnila španski nogometni prostor. Takrat je bil že nekaj let uveljavljen kot eden najboljših vratarjev na svetu, zato je zanj vladalo veliko zanimanja, na koncu pa je aprila 2019 podaljšal sodelovanje za štiri leta in z letno plačo deset milijonov evrov neto skočil v najvišji plačni razred Atletica. Ob tem je njegova odkupna klavzula s sto skočila na 120 milijonov evrov.
V zadnjih treh letih – tudi zaradi pandemije, ki je močno posegla na nogometni trg – do ponudbe za odkup omenjene klavzule ni prišlo in je v naslednjem letu skorajda zagotovo tudi ne bo. Razlog je preprost, pogodbo z Atleticom ima Oblak le še do konca junija 2023, kar pomeni, da se bo lahko, če pogodbe z Atleticom ne bo podaljšal, že s prvim dnem novega leta pogovarjal z morebitnimi novimi delodajalci in poleti v nov klub odšel brez odškodnine.
Želja Atletica je jasna
Tega si pri Atleticu seveda niti najmanj ne želijo. Argentinski trener Diego Simeone je že večkrat dejal, da je Oblak eden od njegovih nosilcev, brez katerega si svoje ekipe skorajda ne more predstavljati. Kako zelo njegov trener in tudi soigralci slovenskemu vratarju zaupajo, potrjuje dejstvo, da je Oblak namestnik kapetana ekipe in že sedem let nesporna Atleticova številka ena.
Pri Atleticu o podaljšanju pogodbe seveda že razmišljajo, z Oblakovim zastopnikom Mihom Mlakarjem in sodelavci so, tako so v zadnjih tednih pisali španski mediji, že večkrat vzpostavili stik, a dogovora še niso dosegli.
Oblak je na drugi strani na vprašanje o svoji prihodnosti v zadnjem letu moral odgovarjati že večkrat. Tako kot pred tremi leti je bil pri odgovorih tudi tokrat nedorečen. Poudarjal je, da je v Madridu srečen, a ne more napovedati, kaj bo prinesla prihodnost.
Zakaj Jan Oblak razmišlja?
Oblak, ki je že vrsto let eden najboljših in tudi najbolj cenjenih nogometnih vratarjev na svetu, bo v začetku naslednjega leta dopolnil 30 let, zato je pred njim verjetno najpomembnejša pogodba, s katero bo vstopil v obdobje vrhunca svoje kariere.
Poleg najvišjih tekmovalnih ambicij, ki jih zagotovo ima, Oblak lahko razmišlja tudi o denarju. Če bi k novemu klubu odšel brez odškodnine, bi si na ta račun lahko izboril boljšo plačo. V nasprotnem primeru je to lahko njegov pogoj za izboljšanje plače pri Atleticu.
Snubcev ne manjka, v igro vstopil še en velikan
Že večkrat so Oblaka povezovali z nekaterimi otoškimi velikani. Chelsea naj bi bil leta 2018 pripravljen plačati njegovo takratno odkupno klavzulo v višini sto milijonov evrov, potem pa je iz Athletic Bilbaa za 80 milijonov evrov pripeljal Španca Kepo Arrizabalago.
Čeprav po naših informacijah zaradi svojega načina branjenja na Otoku ne kotira povsem najvišje, so ga povezovali tudi z Liverpoolom in z Manchester Unitedom v času, ko tam ni najbolje šlo Davidu De Gei.
Večkrat so Oblaka omenjali tudi v povezavi s PSG, pri katerem pa imajo v Gianluigiju Donnarummi in Keylorju Navasu trenutno dva vrhunska vratarja.
Precej drugače velja za najnovejšega od morebitnih snubcev zvenečega imena. Pri Juventusu s Poljakom Wojciechom Szczesnyjem niso najbolj zadovoljni in naj bi vse bolj pozorno spremljali, kaj se dogaja z Oblakom. Zanj naj bi bili pripravljeni seči globoko v žep. Sploh, če bi prišel zastonj.
Vprašanje pa je, ali bo to dovolj. Najbolje plačana nogometaša Juventusa, Nizozemec Matthijs de Ligt in francoski povratnik Paul Pogba, bosta v naslednji sezoni namreč zaslužila osem milijonov evrov letno.
Lahko se seveda zgodi, da bi, če dogovora z njim ne bodo dosegli, Oblak odšel že pozimi, toda ob precej manjši odškodnini od tiste, ki je zapisana v klavzuli zadnje pogodbe. Možno je tudi, da bi odšel že letos poleti, a bi bilo to veliko presenečenje.
Bolj realno se zdi, da sta opciji zgolj dve. Podaljšanje pogodbe z Atleticom ali pa odhod brez odškodnine čez leto dni.
Po šestih bleščečih letih je za njim slabša sezona
Za Oblakom sicer ni najboljša sezona. Španski statistiki so izračunali, da je v prvenstvu naredil tri velike napake, s katerimi je zakuhal gol. Toliko, kot jih je v prejšnjih sedmih sezonah skupaj. V zaključku sezone je potem branil vse bolje in na nekaj tekmah zablestel. Atletico je v prvenstvu pristal na tretjem mestu in se od lige prvakov poslovil v četrtfinalu.
Oblak je od leta 2014, ko je tja kot najboljši vratar portugalskega prvenstva prišel iz lizbonske Benfice, za Atletico odigral 353 tekem v vseh tekmovanjih in na skoraj polovici tekem (175) svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Prejel je vsega 269 golov in kar petkrat prejel nagrado zamora za vratarja z najmanj prejetimi goli v prvenstvu, kar je rekord.
Med vratnicama Atletica je postavil še nekaj rekordov, enega tudi po najvišji tržni vrednosti po poceni Transfermartka. Sto milijonov evrov pred njim ni dosegel še noben vratar. Prejel je še kup drugih nagrad, bil večkrat izbran za najboljšega vratarja španskega prvenstva, lige prvakov in tudi lige Europa, ki jo je leta 2018 osvojil. Z Atleticom je bil istega leta tudi zmagovalec evropskega superpokala, bil leta 2014 španski superpokalni prvak in leta 2020/21 osvojil tudi do zdaj najpomembnejšo lovoriko. Postal je španski prvak.
V ligi prvakov je prišel v sezoni 2015/16 do finala, ki ga je po enajstmetrovkah izgubil proti madridskemu Realu, v tem tekmovanju pa bil z Atleticom še enkrat polfinalist in trikrat četrtfinalist.
Atletico mora razmišljati tudi o rezervnem načrtu
Atletico je s pripravami na novo sezono, v kateri bo, tako kot že nekaj let, zasledoval najvišje cilje, začel v nedeljo. Na začetku priprav se je pojavil tudi Oblak, ki je po koncu prvenstva sezono za dva tedna podaljšal z reprezentančno akcijo Slovenije in s štirimi nastopi v ligi narodov. V slabem mesecu počitnic ga je doletela tudi prav posebna čast.
Atletico se bo v naslednjih dveh tednih pripravljal v domačem okolju, konec meseca pa ga čaka zanimiva prijateljska tekma. Na Norveškem se bo pomeril proti enemu od Oblakovih domnevnih snubcev iz zadnjih let Manchester Unitedu. Prvo uradno tekmo bo odigral 15. avgusta, ko bo z novo sezono španskega prvenstva začel v predmestju Madrida, pri Getafeju.
Madridčani so bili na tržnici sicer že precej dejavni, a so za zdaj porabili vsega 6,5 milijona evrov, kolikor so portugalskemu Gil Vicenteju odšteli za mladega brazilskega bočnega branilca Samuela Lina. Iz Borussie Dortmund je brez odškodnine prišel izkušeni belgijski vezist Axel Witsel, s posoj pri Chelseaju oziroma Juventusu pa se vračata španska reprezentanta, vezist Saul Niguez in napadalec Alvaro Morata. Klub so po iztekih pogodb zapustili urugvajski napadalec Luis Suarez, mehiški vezist Hector Herrera in hrvaški bočni branilec Šime Vrsaljko.
Atletico bo poleti zagotovo še nakupoval, prav zaradi Oblakove situacije pa naj bi prvi mož kluba Miguel Angel Gil Marin razmišljal tudi o vratarju, saj rezervist, Hrvat Ivo Grbić, ne vliva dovolj zaupanja. Madridčani naj bi se spogledovali z izkušenim Davidom Ospino, ki je po izteku pogodbe zapustil Napoli, a se s Kolumbijcem zagotovo ne bo izšlo. Odločil se je namreč za zagotovljeno mesto prvega vratarja in predvsem kakšno ničlo več na bančnem računu. Včeraj je namreč podpisal pogodbo z Al Nassrom iz Savdske Arabije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!