Olimpija po drami v Stožicah ob aplavzu izpadla iz Evrope

Konferenčna liga 28. Jul 202221:45 > 22:58 0 komentarjev
Veliko razočaranje nogometašev Olimpije.

Nogometaši Olimpije so izpadli iz Evrope in maloštevilnim gledalcem v Stožicah pripravili pravo dramo. Na povratni tekmi 2. kroga kvalifikacij za evropsko ligo so po borbeni in dobri igri zmagali z 2:0, izničili prednost Sepsija iz Romunije (3:1), a potem izgubili po enajstmetrovkah.

Domači trener Albert Riera se je tekmeca, s katerim je pred tednom dni v Romuniji po vodstvu z 1:0 nesrečno izgubil z 1:3, lotil s tremi branilci in v primerjavi s prvo tekmo pripravil tri menjave v začetni enajsterici. V eno je bil prisiljen. Ob poškodovanem Goranu Miloviću tokrat namreč ni mogel računati na strelca edinega gola za Olimpijo v Romuniji Svita Sešlarja, ki je bil prejšnji teden izključen.

Na klopi sta pristala napadalec Ivan Prtajin in vezist Marin Pilj, od prve minute pa so zaigrali mladi branilec Marcel Ratnik, argentinski vezist Agustin Doffo in ljubljenec domačih navijačev, napadalec Mustafa Nukić, ki na začetku nove sezone ne kaže najboljše strelske forme in še čaka prvi gol.

Zaplet pred začetkom tekme

Še eno nevšečnost je trener Olimpije doživel v urah pred tekmo, ko je test pokazal, da se je njegov adut s klopi Almedin Ziljkić okužil s koronavirusom. Čeprav ga v zapisniku tekme ni bilo, je bil bosanski krilni napadalec na voljo. Še en test je namreč pokazal, da je negativen, tako da se je lahko usedel na klop.

Green Dragons so glasno spodbujali nogometaše Olimpije.

Tekma pred dobrimi dva tisoč gledalci, med katere se je pomešalo tudi približno 50 zelo glasnih romunskih navijačev, na častni tribuni pa je bil tudi med navijači osovraženi predsednik Olimpije Adam Delius, se je začela z rahlo premočjo Olimpije, ki je tudi prva streljala na gol. V tretji minuti je do strela v kazenskem prostoru gostov prišel Justas Lasickas, a se ni izkazal. Meril je visoko prek gola.

Olimpija je prevladovala

V 17. minuti smo videli nekaj sekund veselja. Gol je zabil Nukić, ki pa je bil globoko v nedovoljenem položaju, tako da je sodnik zadetek upravičeno razveljavil. Dve minuti pozneje bi gol po strelu z glavo novinca v ljubljanskih vrstah Samuela Pedra zagotovo veljal, toda Portugalec je meril previsoko.

V 27. minuti je s strelom s prostega strela s 30 metrov poskusil še razigrani Mario Kvesić in dodobra prestrašil nasprotnikovega vratarja. Žoga je zletela malo mimo njegove desne vratnice. V 28. minuti lepa akcija še enega portugalskega novinca pri Olimpiji Davida Sualeha, ki je poslal uporabno žogo do Nukića. Ta je pravočasno stekel za hrbet nasprotnikove obrambe, sijajno umiril žogo in po njej udaril z levico. Tudi on cilja ni zadel.

Kapetan Olimpije Timi Max Elšnik v akciji.

Gostje bi pred odhodom na polčas skoraj zadeli

Najlepšo priložnost v prvem polčasu je imela Olimpija v 39. minuti, ko je predložek z desne strani poslal Pedro, pred vratarjem Sepsija je skočil Nukić in ga prisilil v napako. Žoga je priletela do Kvesića na vrhu kazenskega prostora, toda hrvaški vezist se ni izkazal. Žogo je nabil naravnost v vratarja, ki jo je preusmeril v kot.

Še veliko večjo priložnost pa so pet minut zapravili gostje. V 44. minuti so izkoristili veliko prostora na levi strani obrambe Olimpije, v protinapad je stekel Catalin Golofca in podal v sredino do Cosmina Mateia, ki bi moral žogo zgolj spraviti v nebranjen del mreže, pa je ni. Osmešil se je in žogo poslal mimo vrat.

Do konca se izid ni spremenil in moštvi sta na igrišče odšli z izidom 0:0, v veliki prednosti pa so bili Romuni, ki so imeli v rokah tudi po prvih 45 minutah druge tekme dva gola več od Olimpije.

Olimpija v manj kot desetih minutah izenačila izid

Trenerja ob polčasu nista menjala, zelo neaktivno pa je bilo na na začetku drugega dela igre tudi na igrišču. Tako je bilo vse do 58. minute, ko je od daleč sprožil Pedro in skorajda zadel. Če bi žoga zletela nekaj centimetrov bližje okvirja vrat Romunov, bi Ljubljana videla spektakularen gol.

Na zadetek pa navijačem Olimpije po novi zapravljeni priložnosti ni bilo treba dolgo čakati. V začetku 61. minute je z leve strani v kazenski prostor podal Nukić. Žogo je lepo umiril Kvesić, potem pa po njej udaril z desnico in neubranljivo zadel. Stožice so skočile v zrak.

Veselje strelca prvega gola Maria Kvesića.

V 63. minuti je Riera prvič menjal, namesto poškodovanega levega bočnega branilca oziroma danes kar vezista Sualeha je v igro vstopil Aljaž Krefl.

Že v naslednjih dveh minutah je imela Olimpija dve novi priložnosti. Najprej je z glavo z nekaj metrov nenatančno meril Pedro, po kotu Kvesića pa je žogo z z nekaj metrov zgrešil branilec Pascal Juan Estrada. Po zapravljeni priložnosti se je upravičeno prijel za glavo. V 67. minuti je do strela v kazenskem prostoru prišel še Kvesić. Tudi on ni zadel.

V 70. minuti je Olimpija le unovčila veliko premoč. Kapetan Timi Max Elšnik je s podajo, ki se je ne bi sramovali niti Ronaldinho, Zinedine Zidane, Xavi Hernandez in še kdo, preluknjal obrambo Romunov, pred gol je pritekel rezervist Krefl in jo z enim dotikom spravil v mrežo. Veliko veselje navijačev v Stožicah, ki so ravno v minutah pred tem z vzkliki žalili direktorja Olimpije, Hrvata Igorja Barišića.

Olimpija tretjič ni zadela, sledili so podaljški

V 76. minuti je bila Olimpija v priložnosti, da zabije še tretjič. Po visoki podaji se je pred vratarjem gostov znašel Nukić, ki pa je, namesto da bi streljal, preveč okleval in nasprotnik je žogo odbil. Minuto pozneje bi bila Olimpija kmalu kaznovana. Po desni je pred gol Matevža Vidovška stekel rezervist gostov Cristian Barbut, mladi vratar Olimpije pa je potrdil, da je trenutno eden njenih najboljših mož in strel obranil.

Tekma se je razživela. V 80. minuti si je na levi strani strel pripravil Nukić, toda Roland Niczuly v vratih gostov je branil. Do konca rednega dela igre se izid ni spremenil in sledili so podaljški. Tudi v teh je bila boljša Olimpija in si priložnost priigrala v 8. minuti, ko je po predložku z leve strani pred golom do strela z glavo prišel Kvesić. Od drugega gola na tekmi ga je ločilo le nekaj centimetrov. To je bila tudi pravzaprav edina akcija v 30 minutah podaljšane igre, ki je dišala po golu. Sledile so enajstmetrovke.

Ivan Prtajin je žogo poslal visoko čez gol.

Nukić in Prtajin tragična junaka

S streli z bele točke je kot prva začela Olimpija, dramo enajstmetrovk pa smo spremljali pred severno tribuno, na kateri so navijali Green Dragons, kar naj bi bila prednost za domače nogometaše. Na žalost ni bila.

Že prvi strel je za Olimpijo zgrešil Nukić, ki je žogo poslal mimo leve vratnice, medtem ko so Romuni rutinirano zadevali. Vidovšek, ki je v Romuniji obranil kar dve enajstmetrovki, se tokrat ni izkazal. Ustavil ni niti ene. Romuni so zadeli vse štiri strele, v četrti seriji je za Olimpijo zgrešil še rezervist Prtajin in napredovanja so se veselili gostje. So si pa domači nogometaši za igro in borbo, ki so jo prikazali, prislužili glasen in zaslužen aplavz.

Zdaj Olimpiji preostane le še domače prvenstvo, v katerega so štartali z dvema zmagama in so na vrhu. V nedeljo bodo prav v Stožicah gostili Bravo in skušali priti do novih točk. Današnjo tekmo si je ogledal tudi trener Šiškarjev Dejan Grabić, ki je lahko glede na videno zagotovo zaskrbljen. Proti takšni Olimpiji ne bo lahko.

Olimpija – Sepsi Gheorghe 2:1 (0:0) /3:4/

Stadion Stožice, sodniki: Gishamer, Riedel, Weiss (vsi Avstrija).
Strelca: 1:0 Kvesić (71.), 2:0 Krefl (70.).
Olimpija: Vidovšek, Sualehe (od 64. Krefl), Ratnik, Karamatić (od 86. Crnomarković), Lasickas (od 91. Lagundžić), Doffo, Estrada (od 96. Pilj), Elšnik, Pedro (od 86. Ziljkić), Nukić, Kvesić (od 118. Prtajin).
Sepsi: Niczuly, Dumitrescu (od 100. Ispas), Mitrea, Balasa, Dimitrov (od 100. Ciobotariu), Ion, Paun, Matei (od 64. Damascan), Golofca (od 72. Barbut), Rondon (od 64. Tudorie), Rodriguez (od 72. Ninaj).
Rumeni kartoni: Sualehe, Krefl, Nukić.